RECENZE: Nová deska Smashing Pumpkins vás nutí pustit si znovu hit 1979

  8:59aktualizováno  8:59
Musíme to tak nechat / Poletím navždy / Osedláme duhu. Všeříkající refrén zahajuje čerstvě vydané desáté album americké legendy alternativního rocku, chicagských The Smashing Pumpkins.

Z nejslavnější sestavy se aktuální tour neúčastní pouze baskytaristka D’Arcy Wretzky. | foto: PR

Třicet let po založení kapely se tak těmito slovy, prokládanými vyklidněným popěvkem i narážkami na zkušenosti s drogami, její lídr Billy Corgan vyzpívává z nekonečné potřeby dál tvořit pod svou oblíbenou značkou.

Fotogalerie

Corgan svou kapelu sice obnovil už před dvanácti lety, ovšem asi až teprve tato novinka s komplikovaným názvem „Shiny and Oh So Bright, Vol. 1 / LP: No Past. No Future. No Sun.“ má plné právo navázat na původní a nejslavnější éru. Do Smashing Pumpkins se totiž vrátil nejen bubeník Jimmy Chamberlin (opět), ale poprvé i kytarista James Iha a kapela je tak ze tří čtvrtin totožná se zakládajícím obsazením.

Novinka, pod kterou je podepsán i slavný producent Rick Rubin, je překvapivě krátká; obsahuje pouhých osm písní a zabere půlhodinku poslechu, což se zdá v rozporu s Corganovým obvyklým megalomanstvím. Číslo v názvu však dává tušit, že je to první díl plánovaného projektu.

Ale k hudbě. V úvodu citovaná zahajovací píseň Knights of Malta předznamenává atmosféru většiny desky. Loudavou smířlivost, téměř až zenovitou vyklidněnost. Jako by Corgan zapomněl na všechny vnitrokapelní půtky a zbytnělé ego a chtěl navázat tam, kde se v roce 2000 končilo velkohubým prohlášením, že v éře Britney Spears už není pro hudbu Smashing Pumpkins místo.

Chuť starých desek

Hold svým nejlepším časům totiž dává Corganova parta v prvních dvou singlech. Solara je klasická grungeová vypalovačka, zpočátku nepříliš objevná. Zdobí ji ovšem vynikající Chamberlinovy bicí korunované bubenickým sólem v samotném závěru. Příjemně zde překvapí a dokonale slouží finále písně.

Shiny and Oh So Bright, Vol. 1 / LP: No Past. No Future. No Sun.

autor:

Hodnocení­: 70 %

Druhým singlem je pak Silvery Sometimes (Ghosts), kde ukazují Smashing Pumpkins další silnou tvář své tvorby. Song docela nepokrytě odkazuje k melancholickým kytarovkám Today a 1979, tedy tomu nejlepšímu, co kapela kdy stvořila. Píseň Travels zase jako by vypadla z desky Machina, Marchin’ On připomíná hit Zero. Tak by se dalo pokračovat dále až k poslední Seek and You Shall Destroy, kde nejvíce vyčnívá tradiční naléhavost Corganova mečivého hlasu.

Vstupenky na pražský koncert The Smashing Pumpkins na Ticketportal.cz

Poslech novinky vás v podstatě nutí k jednomu: prostě si pustit nejslavnější desky Siamese Dream či Mellon Collie a naplno se tak ponořit zpět do Corganova fantaskního světa. Ale vzhledem k tomu, že obnovená sestava už jede velké turné k oslavě svých třicetin, kde se věnuje výhradně prvním pěti albům, to vlastně není tak úplně od věci.

Těžko říci, zda na turné, které má v červnu zastávku i u nás, zazní z novinky víc než zatím v přídavcích hraná Solara. Ale jestli má být aktuální deska pouhým lákadlem na bilanční tour a motivací ke kupování lístků, účel plní dokonale.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

VIDEO: Klipy jsou můj deníček, tvrdí rebelka s barevnými vlasy

Zpěvačka I am Rosie

Zpěvačka, která si říká I am Rosie, je nepřehlédnutelná svým projevem i vzhledem. Do poloviny letošního roku hodlá...

VIDEO: Mobil do ruky. Julian Záhorovský natočil netradiční klip na výšku

Julian Záhorovský v klipu k písni Spolu

Rozum nad láskou vždy zvítězí, to je hlavní téma „vertikálního videoklipu“ Spolu, který pod hlavičkou sólového projektu...

Oceán oslavuje zázrak zrození a turné chce udělat v planetáriích

Kapela Oceán

Kapela Oceán vydala novou studiovou desku, druhou se zpěvačkou Jitkou Charvátovou. Nese název Femme fatale a drží se...

Najdete na iDNES.cz