Budu mít jizvu na rtu, políbím Víta Bártu, zapěl Klus rozladěný politiky

  16:29aktualizováno  16:29
Písničkářský idol Tomáš Klus si od soboty bude asi dávat větší pozor na to, kde vystupuje. A pořadatelé akcí za účasti politiků si naopak musí dát větší pozor na něj. Úvodní koncert při oslavách 750 let Vysokého Mýta vzbudil pozornost i emoce.

Zpěvák a skladatel Tomáš Klus před udílením cen Žebřík. | foto: Martin Polívka, MF DNES

O Klusovi je známo, že vyjadřuje nahlas své znechucení nad českými politiky. Tentokrát si nebral servítky ani v době, kdy odcházeli z pódia, na kterém svůj koncert zahajoval.

"Děkujeme že jste přišli za muzikou a ne za politikama, ty radši dělají ty svoje věci a opakují ty samý kecy," improvizovaně vložil nová slova do jedné z písní za přítomnosti mnoha pozvaných představitelů stran od starostů přes hejtmana po poslance a senátory.

A nemohl pominout dvě mediálně nejvděčnější jména exšéfů stran, kteří se nevzdali myšlenky svého návratu do vyšších pater politiky. "Zřejmě dnes budu mít jizvu na rtu, půjdu do zákulisí a políbím Víta Bártu."

"Každopádně ne Zeman, vždyť ten člověk jde podruhé do jedné vody. Já vím, kam se tahle voda hodí - do záchody," reagoval nositel stříbrného Českého slavíka na přítomnost Víta Bárty a Miloše Zemana.

Ti ovšem dostali pozvání na pódium do Mýta díky svým penězům. Oba vedle mnoha dalších přispěli svým dílem na nový pomník Přemysla Otakara II.

"Přišla jsem si poslechnout Kluse a chápu jeho rozčarování, kvůli němu lidé přišli a politici ho využili. I když neprezentovali své politické názory, vyznělo to tak. Tomáš Klus dokonce hned na začátku řekl, že přemýšlel, jestli má vůbec vystoupit a že s lidmi, jako je Miloš Zeman, nechce být spojován," řekla jedna z návštěvnic koncertu, Kateřina Pavlíková z Holic.

Podle odhadu pořadatelů bylo v té chvíli na náměstí kolem tří tisíc lidí. Politici však už mířili při začátku koncertu na novou výstavu k jubileu města do nedalekého Regionálního muzea.

Nechoval se profesionálně, zlobil se na zpěváka starosta

Starosta Miloslav Soušek se o improvizovaném protestsongu písničkáře i jeho komentářích dozvěděl až později. A byl pořádně rozezlený:

"Tomáš Klus se choval neprofesionálně a myslím si, že to bylo dopředu připravené. Tváří se jako někdo, kdo je rebel a přitom zároveň slušný, ale tady se předvedl v tom nejhorším světle. Lidé totiž přišli na oslavy a místo toho, aby je bavil, za což dostal zaplaceno, tak tady vytvářel podivné klima."

"My jsme naopak měli pocit, že se lidé docela bavili. To, že to bylo na úkor ´předkapely´, nebyla naše volba," odpověděl na to Tomáš Klus, který se podle svých slov v Mýtě cítil jako hašlerka vyplivnutá na jeviště.

Starosta Miloslav Soušek si stojí za tím, že muzikant nemá rozhodovat, koho si pořadatel slavnosti pozve na pódium. A pokud nechce vystupovat v jejich přítomnosti, má si to zajistit předem už ve smlouvě. Takto si zřejmě chtěl udělat reklamu na účet vysokomýtských oslav.

Navíc podle Souška většinu lidí zajímalo odhalení sochy a kulturní vrchol programu, kterým byl večerní koncert Miro Žbirky.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Další z rubriky

Na rádia působím jako infekce, tvrdí slovenský zpěvák Peter Lipa

Peter Lipa

V Česku je vnímaný hlavně jako jazzman, ale nejen touto hudbou je živ pětasedmdesátiletý slovenský zpěvák Peter Lipa....

RECENZE: Provokace s lágry. Rammstein se po deseti letech vrací v plné síle

Rammstein (Eden, Praha, 28. května 2017)

Pro věrné fanoušky kapely Rammstein byl uplynulý pátek velkým svátkem. Němečtí rockeři vydali po deseti letech novou...

KOMENTÁŘ: Palestinci, Makedonci, bojkoty. Jinak však Eurovize ctila hudbu

Nizozemský zpěvák Duncan Laurence s trofejí za své vítězství v Eurovizi 2019

Do poslední chvíle nejisté vítězství muzikálně skvělého Nizozemce Duncana Laurence nad mnohými bizáry bylo vítaným...

Najdete na iDNES.cz