RECENZE: Pocta tenoristovi, který uměl vzdorovat i krutým žertům

  19:01aktualizováno  19:01
Minulý týden zemřel italský tenorista Carlo Bergonzi, jedna z největších hvězd generace, jež předcházela éře Pavarottiho nebo Dominga, ale dnes už není tolik známá. Přitom právě na ni „tři tenoři“ navazovali a nasazená měřítka platí dodnes. Řízením osudu Bergonzi odešel nedlouho po svých devadesátých narozeninách, k nimž směřovaly projekty gramofonových firem.

Italský tenorista Carlo Bergonzi | foto: archiv

Vzpomínkové dvojalbum labelu Decca nazvané Sublime Voice je složené z Bergonziho nahrávek árií Pucciniho, Mascagniho a především Verdiho. Bergonzi byl totiž považován za nejlepšího verdiovského tenora své doby, nebo snad dokonce všech dob. To je velká, leč oprávněná poklona, s přihlédnutím k záludnostem, které Verdi (nejen) tenorům nachystal. Italský skladatel byl mnohem více mistrem ticha a jemností než burácivých tónů.

Sám Pavarotti si jednou postěžoval, že třeba v Aidě si autor na účet tenorů krutě zažertoval, když je ve slavné vstupní árii nutí na závěr ztišit hlas na vysokém tónu. A zatímco mnozí tenoři prostě řvou nebo jejich pianissimo působí mučivě, u Bergonziho posluchač techniku vlastně vůbec nevnímá, natolik přirozeně všechno zní. To je hlavní pocit ze všeho, co zpívá.

Bergonzi, jenž původně začínal jako baryton, ovládal všechny finesy, zpíval s mnoha dynamickými a barevnými modulacemi, plastickou dikcí, legatem, čistě, ukázněně, bez falešných efektů a demonstrací zvukových možností svého hrdla. Verdiho „žertům“ tak úspěšně vzdoroval.

Pracoval s Kubelíkem

V lehkosti a pohyblivosti na Bergonziho jistě navazoval právě Pavarotti, který navíc přidal ještě svou vlastní vervu. A neokázale niternému způsobu, jakým Bergonzi zpívá proslulou árii Vesti la giubba (Směj se, paňáco) z Leoncavallových Komediantů, se dnes blíží jinak odlišný Jonas Kaufmann. Bergonzi věděl, že není nutné zalévat posluchače laciným potokem slz, ale především ztvárnit hudbu a text.

Sublime Voice

Carlo Bergonzi

2 CD

Hodnocení­: 90 %

Pro našince je dvojalbum zajímavé i tím, že v ukázkách z Rigoletta doprovází Bergonziho (který má po boku Dietricha Fischera-Dieskaua a Renatu Scotto) orchestr La Scaly pod taktovkou Rafaela Kubelíka. Jde o výňatky z kompletní nahrávky, kterou náš exilový dirigent natočil začátkem šedesátých let. A mimo jiné dokázal, že i v opeře postavené na zpěvácích může mít orchestr jiný smysl než jen doprovodný a že Verdi uměl stejně dobře jako s hlasy na jevišti zacházet i s hlasy v orchestřišti.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Španělská novinka nebude Despacito, líčí Deyl. Chystá i velký koncert

Zpěvák David Deyl

Zpěvák David Deyl si letos připomíná deset let na scéně a k výročí nezamíří ani do O2 areny, ani do Fora Karlín, nýbrž...

Tříbarevná hra. Na Smetanově Litomyšli ožije tragický osud židovské malířky

Letošní 61. ročník Smetanovy Litomyšle se koná od 13. června do 7. července.

Koncertem České filharmonie večer začne v Litomyšli 61. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Během...

OBRAZEM: Maskovaní Slipknot přivezli svou agresivní hororovou show

Slipknot (O2 Arena, Praha, 11. června 2019)

Strašidla z městečka Des Moines v americkém státě Iowa přijela po třech letech do pražské O2 areny. Metalová kapela...

Najdete na iDNES.cz