Svrchovaný umělec. Charismatický Kaufmann zahájí festival v Krumlově

  9:59aktualizováno  9:59
Nabídce Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově bude vévodit současná superstar světa opery, tenorista Jonas Kaufmann.

Jonas Kaufmann | foto: MHF Český Krumlov

Jonas Kaufmann je svrchovaným umělcem. Vládne dokonalou hlasovou technikou, nezaměnitelnou podmanivou barvou hlasu, výrazným hereckým talentem i charismatickou osobností. Ohlasy píší: "Od dob Franca Corelliho nebo Maria Del Monaco jsme neviděli tak atraktivního tenoristu."

Je oceňován pro svou schopnost stylově obsáhnout jak německý, italský, tak i francouzský repertoár, a působivě si osvojit různé operní charaktery, od přímočarých, mužných postav až po psychologicky propracované, rozpolcené hrdiny. Svými výkony exceluje na nejprestižnějších hudebních pódiích. Je držitelem mnoha významných ocenění - cena pro nejlepšího zpěváka "Sänger des Jahres" nebo cena čtenářů International Opera Awards 2013. Zaslouženě se tak ocitl na pěveckém "Olympu".

Pozvánka Jonase Kaufmanna

Kaufmann se narodil v Mnichově do rodiny hudebních nadšenců. Už jako dítě našel zalíbení v klasické hudbě, hrál na klavír a zpíval ve sboru. Později začal studovat matematiku, ale nakonec zvítězil zpěv. Svou kariéru zahájil v operních domech v Saarbrückenu a ve Stuttgartu, později se stal členem Curyšské opery, kde mu pro jeho další kariéru nabídli zásadní příležitosti, které měly za následek explozi jeho kariéry.

Fotogalerie

Rozhodujícím momentem v kariéře bylo dobytí první operní scény, Metropolitní opery. Stalo se tak 4. února 2006, kdy zpíval Alfréda v Traviatě po boku Angely Gheorghiu a pod taktovkou Marka Armiliata. Na ten rozhodující večer své kariéry, kdy mu Met padla k nohám, vzpomíná: "Bylo mi jasné, že všichni v publiku si koupili lístek na Angelu. A jestli je tam nějaký Jonas Kaufmann, jim bylo úplně jedno. O to více překvapující bylo, když jsem při děkovačce vystoupil zpoza opony. Strhlo se takové šílenství, diváci začali tak aplaudovat, že mě to úplně omráčilo a srazilo na kolena. Od té chvíle jsem se ocitl v úplně jiné pěvecké lize."

Velkou poctou pro Kaufmanna bylo, když se v roce 2011 stal po 17 letech od vystoupení Luciana Pavarottiho v roce 1994 prvním, koho Metropolitní opera pozvala, aby vystoupil na pódiu tohoto nejprestižnějšího světového operního domu s vlastním písňovým recitálem. List The New York Times, který Kaufmanna nazývá "Met superstar", připomněl, že zatímco Pavarottimu se této pocty poprvé dostalo po 20 letech účinkování v Metropolitní opeře, Kaufmannovi již po pěti letech od jeho debutu v Met.

Do Krumlova se už těší

Na svůj galakoncert v Krumlově se Kaufmann těší: "O festivalu jsem slyšel a Český Krumlov jsem samozřejmě znal jako skvostné místo. Když jsem dostal pozvání letošní ročník festivalu zahájit, neváhal jsem. Už se moc těším, že budu moci konečně onu atmosféru, o které jsem tolik slyšel, zažít na vlastní oči." Za doprovodu rezidenčního tělesa festivalu Symfonického orchestru Českého rozhlasu a pod taktovkou Jochena Riedera představí slavné operní árie z Tosky, Manon Lescaut, Síly osudu, Carmen, Werthera, Sedláka kavalíra ad.

Rozhovor s Jonasem Kaufmannem

Kritici jeho výkony v Tosce chválí slovy: "Jonas Kaufmann se dočkal od diváků nadšeného volání bravo. Jeho strhujícím vysokým tónům během Cavaradossiho výkřiků "Vítězství!" naslouchali diváci s úžasem." Kaufmannova Dona José hodnotí takto: "Dechberoucí květinová árie ve 2. dějství gradovala k nejvyššímu tónu, který se postupně ztišoval, až utichl docela. V závěrečné scéně, kdy selhává jeho poslední, zoufalý pokus opět získat lásku Carmen, se v jediném okamžiku mění s hrozivou přesvědčivostí z patetického ctitele ve zběsilého vraha."

Je před ním jistě ještě mnoho krásných rolí. V posledních letech se pustil do wagnerovského repertoáru. V lednu příštího roku se Kaufmann chystá na Andrea Chénier v Royal Opera House v Londýně, na Osterfestspiele 2015 v Salzburgu ztvární poprvé Cania v Komediantech. Pomalu se také připravuje na Otella. Právě dokončuje své aktuální album s orchestrem. Budou to melodie ze zlaté éry operety a začátků zvukového filmu. "Věřím, že se tato nahrávka povede a třeba už v Českém Krumlově budu moci vedle operních árií představit i něco z této takzvané 'lehké' múzy."

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Zemřela zpěvačka Zorka Kohoutová, hvězda české dechovky

Zpěvačka Zorka Kohoutová

Zpěvačka Zorka Kohoutová zemřela. Bylo jí 88 let. Přezdívalo se jí „královna české dechovky“ a nazpívala například...

Letošní Hip Hop Kemp odhaluje své hosty až do poslední chvíle

Dope D.O.D. (Hip Hop Kemp 2015)

Brány královéhradeckého Festivalparku, který opět hostí letošní Hip Hop Kemp, se otevřou ve čtvrtek. Osmnáctý ročník...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz