Hapkovi je jedno, jestli bude slavný. Jeho melodie přesto zlidověly

  22:36aktualizováno  22:36
Sedmdesátiletý skladatel a interpret řady známých šansonů i slavných filmových melodií Petr Hapka se na předávání hudebních cen Anděl dočkal pocty. Byl uvedený do síně slávy.

Petr Hapka | foto: Universal

Když v úterý slavil skladatel Petr Hapka sedmdesátiny, napsal jeden z jeho nejbližších spolupracovníků, textař Michal Horáček, na Facebook výstižný vzkaz: "Status, který by vypočítal, co všechno dokázal, by byl bezmála nekonečný. Stejně jako soupis toho, čím mě, a zdaleka nejen mě, potěšil, dojal, rozesmál a vůbec obohatil. Takže jen: za všechno děkuju. Užij si to, kamaráde."

Co užívat si měl Petr Hapka i následující večer, kdy se dočkal další pocty. Na třiadvacátém ročníku hudebních cen Anděl, které se ve středu večer udílely v přímém přenosu České televize z Hudebního divadla Karlín, byl totiž uveden do síně slávy.

Hapka loni podstoupil zdánlivě banální operaci kyčelního kloubu, ale pak se u něj projevily příznaky Alzheimerovy choroby. Kvůli zdravotním indispozicím není sice tvůrčím způsobem aktivní (žije v péči své rodiny v Okoři), o poctu se však na Andělech postarala řada interpretů, kteří jsou s jeho melodiemi spjati.

Hrát nebo hrát scrabble

"Má dar rozezpívat slova. A je svůj," vystihuje jádro Hapkova talentu zvukař Michal Pekárek, který s autorskou dvojicí Hapka a Horáček spolupracuje už od alba Citová investice.

"Naše první pracovní setkání bylo někdy v roce 1994, kdy jsme v Rudolfinu k tomu albu začínali natáčet pianové základy. Bylo to poprvé, kdy se Rudolfinum pronajalo v noci," popisuje Pekárek specifika práce s Petrem Hapkou. Ten totiž coby známý bonviván a vyznavač životních radostí nebyl zvyklý pracovat přes den a dokázal k tomu strhnout i své okolí.

"Všechno vždycky záleželo na tom, jestli cítil den, kdy mu to půjde, nebo naopak. Byly dny, kdy se podařilo nahrát neskutečně úžasné věci, a byly dny, kdy se ani o nic nepokoušel a jako náhradní program jsme hráli scrabble. V tom je taky neskutečně dobrý," popisuje Pekárek zvláštnosti nahrávání.

Inspirace pro všechny

Hapka se naposledy angažoval před pěti lety v projektu Kudykam a o rok později napsal hudbu pro pohádku Dešťová víla. Už na začátku jeho kariéry jej proslavily šansonové písně, které psal zejména pro Hanu Hegerovou, a také práce pro film. Muziku napsal pro více než osmdesát celovečerních snímků, dokumentů či seriálů. Ceněná je zejména jeho hudba pro filmy Juraje Herze a Juraje Jakubiska.

Podle Michala Pekárka, který spolupracuje s řadou osobností tuzemského popu, je však Hapkův přínos pro tuzemskou hudební scénu důležitý ještě v jednom. "Kromě ohromného množství skvělých písní a filmových melodií především v tom, že je mu jedno, jestli bude díky svojí hudbě slavný nebo bohatý. Je mu jedno, jestli jeho písně hrají rádia nebo ne. Nezajímá ho, co je moderní, je originální, původní, pracuje s češtinou, má slovanské cítění. Je mu jedno, jestli je známý v zahraničí. Řídí se citem a srdcem a nekalkuluje," charakterizuje Hapku Pekárek a pokračuje: "A přes to všechno je díky svojí hudbě slavný, bohatý, jeho písně hrají rádia, jeho melodie zlidověly. To je myslím velká inspirace pro všechny muzikanty, kteří se v této malé zemi s krásným, specifickým jazykem pokoušejí něco tvořit."

Autor:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

V 92 letech zemřela Vlasta Chramostová, herečka tří různých životů

Ve věku 92 let zemřela v neděli filmová herečka, signatářka Charty 77 a dlouholetá členka činohry Národního divadla...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Nechci být neuctivý, ale ceny mi někdy přijdou zbytečné, řekl Dyk s Thálií

Originálním proslovem zaujal Vojtěch Dyk, který v sobotu večer převzal Cenu Thálie v kategorii muzikál. Svým výkonem v...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

GLOSA: Byčkov řídil Mou vlast jako běžný koncert. Nic méně, nic více

Smetanova Má vlast je „doma“ na zahajovacím večeru Pražského jara, nicméně hrát se přirozeně může kdykoli. Na běžný...

Premium

KOMENTÁŘ: Kdo si zaslouží státní pohřeb? Hlavně František

Už se v tom zase mácháme, ještě hlouběji a ještě hloupěji. Zaživa je typicky české kádrování nevkusné, posmrtně už...

Čára je začátek všeho, míní výtvarník Musil. Bývalý tatér vystavuje v Praze

Letos uplynulo sedm let od chvíle, kdy se Lukáš Musil, bývalý profesionální hokejista a tatér s přezdívkou Musa,...

RECENZE: Mnoho slz a nářků, ale jen málo nosných hudebních nápadů

Bez jakéhokoliv předchozího upozornění vydal australský zpěvák a skladatel Nick Cave dvojalbum Ghosteen. Intimní a...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.

Najdete na iDNES.cz