Operní diva Flemingová okouzlila Krumlov. A Krumlov okouzlil ji

  10:43aktualizováno  10:43
Dvojí ovace vestoje a záplava květin: takový zážitek si z koncertování v Česku odváží uznávaná americká sopranistka Renée Flemingová. V sobotu večer si ootala kolem prstu publikum Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Renée Flemingová, světově známá sopranistka, v šatech Viviene Westwoodové. | foto: Reuters

Na operním galakoncertu v Pivovarské zahradě ji doprovodil Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Taktovky se ujal americký dirigent John Keenan z newyorské Metropolitní opery (MET).

Flemingová, která je kritiky považována za jednu z nejlepších sopranistek současnosti, se podle očekávání stala hvězdou letošního festivalu.

Koncert zahájila předehra k Mozartově opeře Figarova svatba. Flemingová se uvedla árií Armidy z Rossiniho opery Armida, o níž říká, že jde o velmi výraznou roli vyžadující energii a představivost. Právě v ní předvedla své umění bel canta. Poté následovala árie z Korngoldovy opery Die Kathrin.

Renée Flemingová v Českém Krumlově

Vystoupení přihlížel v diváckých řadách i premiér Jan Fischer a bývalý český prezident Václav Havel, jehož pěvkyně velmi obdivuje. Díky ozvučení, nezvyklému na operních recitálech, se její lyrický soprán rozléhal do širokého okolí historického centra.

Padesátiletá Flemingová na koncertu vystoupila v nových vínových šatech od britské módní návrhářky Vivienne Westwoodové. Oblečení hraje v umělecké profesi důležitou roli, tvrdí operní diva, která je považována za jednu z nejlépe oblékaných sólistek současnosti. "Lidé poslouchají očima. Někdy je poněkud náročné šaty převážet, ale pak si řeknu, že to stálo za to," řekla Flemingová na čtvrtečním setkání s médii v Praze.

V češtině dnes také přednesla známou a svou oblíbenou árii Měsíčku na nebi hlubokém z opery Rusalka od Antonína Dvořáka, čímž si publikum naprosto získala. K české kultuře má osobní vztah, její prarodiče pocházejí z Prahy a před sto lety emigrovali do Spojených států.

Renée FlemingováSvé vystoupení ve druhé části koncertu zpěvačka zahájila patnáctiminutovou scénou Desdemony ze čtvrtého dějství Verdiho opery Otello. Večer pak vygradovala šlágry, jakými jsou Gershwinova píseň Summertime a Loeweova píseň I Could Have Danced All Night z muzikálu My Fair Lady. "Léto jsme si pro dnešní večer všichni přáli...," řekla divákům. Celý den totiž nad jižními Čechami pršelo a přestalo těsně před koncertem. Ačkoli bylo na červenec velmi chladno, diváci si mohli koncert nerušeně užít.

Flemingová přidala aranžovanou lidovou americkou píseň, kterou má podle ní rád Václav Havel. "Jednou, když jsem s ním mluvila, tak se zmínil o tom, že slyšel jednu z mých folkových písniček. Řekla jsem si, že ji zapojím i na závěr koncertu," poznamenala. Flemingová na Havlovo pozvání zavítá do Česka opět letos v listopadu u příležitosti 20. výročí sametové revoluce.

Závěrem následovala píseň od Straussova píseň Cäcillie a oblíbená árie z Pucciniho opery Gianni Schicchi, které zvedly nadšené posluchače ze sedadel. "Děkuji vám za fantastický zážitek, publikum i orchestr," rozloučila se sopranistka, s tím, že se ráda do Českého Krumlova vrátí.

Flemingová pochází z pensylvánské Indiany. Profesionální dráhu začala na konci 80. let a hvězdou newyorské MET je od roku 1991. Vyniká jako Desdemona z Verdiho Otella, hraběnka z Mozartovy Figarovy svatby, Violetta z Verdiho La Traviaty nebo Manon ze stejnojmenné Massenetovy opery.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

PRVNÍ DOJMY: Tenkrát v Hollywoodu je Tarantino šťastný jako blecha

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio ve filmu Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Někdo tvrdí, že „pravý“ Quentin Tarantino si vezme slovo až v poslední, vskutku třeskutě zábavné půlhodince své novinky...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hlas a Ledecký jdou do gala. S orchestrem vystoupí i v Rudolfinu

Ivan Hlas a Janek Ledecký před budovou pražského Rudolfina

Podzim bude zasvěcený netradičním koncertům Janka Ledeckého. Na turné, které odstartuje 18. září v ostravském Gongu,...

Krásný ztráty Live lákají na duety Michala Prokopa s Kollerem či Redlem

Michal Prokop a Framus Five v pražském Foru Karlín (22. prosince 2017)

Festival plný duetů a hudebního setkávání, takové budou Krásné ztráty Live, kam své kolegy potřetí sezval Michal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz