Letní slavnosti staré hudby pozvou do Francie Krále Slunce

  9:47aktualizováno  9:47
Jedenáctý ročník Letních slavností staré hudby se uskuteční ve dnech 22. července až 8. srpna. Jeho hlavním tématem bude virtuozita. Devět večerů představí hudebníky z celé Evropy, kteří jsou mistry svých nástrojů, ale hrají také s hlubokým prožitkem a s pokorou.

La Compagnie l´Eventail | foto: Letní slavnosti staré hudby

Letohrádek Hvězda, Břevnovský klášter, Zámek Troja, klášter dominikánů či Martinický palác se společně s posluchači vrátí do časů, kdy se rodili první virtuózové a virtuózky, a vyslechnou díla A. Vivaldiho, C. P. E. Bacha, H. Purcela, J. Bendy, O. Lassa a mnoha dalších.

"Vedle koncertů dostane prostor i tanec. Na závěrečném večeru 8. srpna vystoupí věhlasný taneční soubor z Francie La Compagnie L´Eventail s feérií představující čtyři podoby barokního baletu," láká Markéta Semerádová, ředitelka festivalu Letní slavnosti staré hudby.

Sergio AzzoliniOpona Letních slavností se otevře v programu Boemo furioso znovuobjevenými koncerty Františka Jiránka, jehož skladebné mistrovství kráčí ve vivaldiovském stylu. Sólových partů se v Rudolfinu ujmou houslista Dmitrij Sinkovskij, flétnistka Jana Semerádová a fagotista Sergio Azzolini.

Protagonisty španělských Fantasías y Glosas budou andaluský soubor Accademia del Piacere vedený mladým virtuosem na violu da gamba Fahmim Alqhaiem. V programu Violino Virtuoso předvede své umění mezinárodní soubor Harmonie Universelle v čele s Florianem Deuterem v sonátách a partitách Johanna Heinricha Schmelzera a Heinricha Ignaze Franze Bibera.

různé druhy cinkůStarobylý dechový nástroj cink je ke slyšení jen výjimečně. Jeho opravdový mistr Bruce Dickey za doprovodu holandského souboru La Violetta rozezní madrigaly Orlanda Lassa a Diega Ortize. Něžné a láskyplné árie v programu Il Canto d´Orfeo zazpívá charismatický tenorista Jan van Elsacker a ansámbl Il Trionfo del Tempo.

Z komorně laděných koncertů se mohou zájemci těšit na Clavis ad cor meum aneb něžný klavichord maďarského hráče Miklóse Spányiho, večer s názvem Cantatrice Famosa bude oslavou renesančních zpěvaček a skladatelek v recitálu skvělé polské sopranistky Marii Skiby s doprovodem cembalisty Gerda Amelunga.

Jana SemerádováZpět do hudbymilovného zámku Sanssouci, kde muzicíroval král Fridrich II. Veliký, se festivalový program vrátí s flétnistkou Janou Semerádovou a Barbarou Marií Willi ve skladbách dvorních mistrů C. P. E. Bacha, F. Bendy a J. J. I. Quantze.

Závěr Letních slavností staré hudby přenese posluchače na sklonek 18. století, kdy baroko přecházelo v období osvícenství. Francouzský taneční soubor La Compagnie l´Eventail provede ve čtyřech obrazech (Francie Krále Slunce, Drama v Anglii, Německá nostalgie, Karneval v Benátkách) čtyřmi evropskými kulturními centry. Hudební doprovod ke strhujícím tanečním kreacím tvoří skladby Lullyho, Purcella, Rosenmüllera a Vivaldiho.

Předprodej vstupenek na všechny koncerty bude zahájen 3. května v pokladně Collegium Marianum v Melantrichově ulici č. 19 a síti Ticketpro. Pořadatelé festivalu nabízejí systém nejrůznějších slev. Podrobnosti a rezervace vstupenek na www.letnislavnosti.cz.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Letošní Hip Hop Kemp odhaluje své hosty až do poslední chvíle

Dope D.O.D. (Hip Hop Kemp 2015)

Brány královéhradeckého Festivalparku, který opět hostí letošní Hip Hop Kemp, se otevřou ve čtvrtek. Osmnáctý ročník...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz