Landa či Nedvěd otevřou Třináctou komnatu

  7:41aktualizováno  7:41
V dublinské hospodě obslouží české filmaře Martin Kocián, kdysi hvězda chlapecké skupiny Lunetic, nyní číšník v Irsku. A pak vypráví, jak se z výsluní propadl kvůli drogám až na dno a začal od nuly.

Daniel Landa | foto: David PortMF DNES

Kociánův příběh je jedním z řady nového dokumentárního cyklu Třináctá komnata, který bude Česká televize vysílat od 3. ledna 2006 každé úterý večer. Všechny životní příběhy spojuje zjištění, že i slavní lidé mohou být zranitelní.

"Ale také vesměs dokazují, že ze svých potíží vyšli poučení a posílení, a své problémy jsou ochotni veřejně odhalit právě díky naději, že by tak mohli pomoci divákům, kteří prožívají něco podobného," vysvětluje dramaturgyně cyklu Alena Müllerová.

Závislost na drogách či alkoholu se objeví v mnoha osudech, počínaje úvodním dílem o moderátorce Tereze Pergnerové až po zpěváka Richarda Müllera. Jiní popíšou v Třinácté komnatě své nemoci včetně depresí, úmrtí blízkého člověka, důsledky emigrace.

"Kamila Moučková třeba přizná politický spor dcery s otcem, Mirka Čejková své problémy s partnerskými vztahy," líčí Müllerová dokumenty o dvou hlasatelkách. Nevydařená manželství, neshody s bratrem i s dětmi, soudy, mrtvice – to jsou zase bolesti písničkáře Jana Nedvěda.

A zpěvák Daniel Landa se před kamerou podrobí zpovědi o své přeměně z "praotce skinheadů" v zakladatele humanistického řádu. Jarní díly budou věnovány tvrdým životním křižovatkám herečky Evy Holubové, zpěvačky Evy Pilarové, mima Borise Hybnera či písničkáře Jaroslava Hutky.

"Někteří odmítli, třeba Václav Fischer, s nímž jsme chtěli probrat osud jeho cestovní kanceláře. Ale musím říci, že těch, kdo si svou účast před kamerou rozmysleli, je relativně málo," podotýká dramaturgyně. V námětech sice nezná Třináctá komnata žádná tabu, ale zpovídané netlačí za hranice, které si sami stanoví.

"Jsme citliví, nepřekrucujeme, nehledáme senzace za každou cenu," tvrdí tvůrci pořadu inspirovaného americkým typem dokumentu. Každou z celebrit totiž představuje a zpovídá novinář, který ji dobře zná a navíc má zkušenost s obdobnými těžkostmi jako dotyčná hvězda.

Jaké jsou další prvky, kterými se Třináctá komnata liší třeba od cyklů Gen a Genus, Osudy slavných či Prásk? "Na rozdíl od bulvárních pořadů ctíme dohodu, jdeme jen tak daleko, kam jsme vpuštěni, neubližujeme. Od autorských dokumentů se lišíme týmovou prací a od portrétů osobností tím, že se soustředíme na jednu klíčovou, bolestnou životní situaci," odpovídá Müllerová.

Týdeník Třináctá komnata je zatím plánován na půl roku, pak se rozhodne o jeho dalším trvání. "Témata se sice opakují, ale lidé jsou zajímaví a důvody, proč se do potíží dostávají, bývají různé," tvrdí tvůrci. Otázkou je, jak dlouho jim zásobárna a ochota známých jmen vydrží.

Autoři:

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

RECENZE: Producent Mark Ronson se vytáhl, sázka na zpěvačky mu vyšla

Mark Ronson na dánském festivalu Northside (7. června 2019)

Má na kontě hit Uptown Funk s pátým nejpřehrávanějším videem na YouTube, produkoval desky Adele či Lady Gaga a...

VIDEO: Čechomor představuje Kámen a kříž, klip s písničkářem Voxelem

Čechomor a Voxel

Skupina Čechomor se spojila s písničkářem Voxelem a jeho kapelou. První společná píseň se jmenuje Kámen a kříž a klip k...

GLOSA: Kraftwerk potvrdili všechny stereotypy o německém sucharství

Kraftwerk, Metronome Festival (Praha, 22. června 2019)

Sobotní program festivalu Metronome na pražském Výstavišti nabídl výtečný koncert britské kapely Primal Scream,...

Najdete na iDNES.cz