Landa či Nedvěd otevřou Třináctou komnatu

  7:41aktualizováno  7:41
V dublinské hospodě obslouží české filmaře Martin Kocián, kdysi hvězda chlapecké skupiny Lunetic, nyní číšník v Irsku. A pak vypráví, jak se z výsluní propadl kvůli drogám až na dno a začal od nuly.

Daniel Landa | foto: David PortMF DNES

Kociánův příběh je jedním z řady nového dokumentárního cyklu Třináctá komnata, který bude Česká televize vysílat od 3. ledna 2006 každé úterý večer. Všechny životní příběhy spojuje zjištění, že i slavní lidé mohou být zranitelní.

"Ale také vesměs dokazují, že ze svých potíží vyšli poučení a posílení, a své problémy jsou ochotni veřejně odhalit právě díky naději, že by tak mohli pomoci divákům, kteří prožívají něco podobného," vysvětluje dramaturgyně cyklu Alena Müllerová.

Závislost na drogách či alkoholu se objeví v mnoha osudech, počínaje úvodním dílem o moderátorce Tereze Pergnerové až po zpěváka Richarda Müllera. Jiní popíšou v Třinácté komnatě své nemoci včetně depresí, úmrtí blízkého člověka, důsledky emigrace.

"Kamila Moučková třeba přizná politický spor dcery s otcem, Mirka Čejková své problémy s partnerskými vztahy," líčí Müllerová dokumenty o dvou hlasatelkách. Nevydařená manželství, neshody s bratrem i s dětmi, soudy, mrtvice – to jsou zase bolesti písničkáře Jana Nedvěda.

A zpěvák Daniel Landa se před kamerou podrobí zpovědi o své přeměně z "praotce skinheadů" v zakladatele humanistického řádu. Jarní díly budou věnovány tvrdým životním křižovatkám herečky Evy Holubové, zpěvačky Evy Pilarové, mima Borise Hybnera či písničkáře Jaroslava Hutky.

"Někteří odmítli, třeba Václav Fischer, s nímž jsme chtěli probrat osud jeho cestovní kanceláře. Ale musím říci, že těch, kdo si svou účast před kamerou rozmysleli, je relativně málo," podotýká dramaturgyně. V námětech sice nezná Třináctá komnata žádná tabu, ale zpovídané netlačí za hranice, které si sami stanoví.

"Jsme citliví, nepřekrucujeme, nehledáme senzace za každou cenu," tvrdí tvůrci pořadu inspirovaného americkým typem dokumentu. Každou z celebrit totiž představuje a zpovídá novinář, který ji dobře zná a navíc má zkušenost s obdobnými těžkostmi jako dotyčná hvězda.

Jaké jsou další prvky, kterými se Třináctá komnata liší třeba od cyklů Gen a Genus, Osudy slavných či Prásk? "Na rozdíl od bulvárních pořadů ctíme dohodu, jdeme jen tak daleko, kam jsme vpuštěni, neubližujeme. Od autorských dokumentů se lišíme týmovou prací a od portrétů osobností tím, že se soustředíme na jednu klíčovou, bolestnou životní situaci," odpovídá Müllerová.

Týdeník Třináctá komnata je zatím plánován na půl roku, pak se rozhodne o jeho dalším trvání. "Témata se sice opakují, ale lidé jsou zajímaví a důvody, proč se do potíží dostávají, bývají různé," tvrdí tvůrci. Otázkou je, jak dlouho jim zásobárna a ochota známých jmen vydrží.

Autoři:

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSÁŘ: Nejlepší orchestr světa? Ten z Říma, od svaté Cecilie

Dirigent Antonio Pappano a Orchestra dell’Accademia di Santa Cecilia na...

Pražské jaro má sice ještě větší část před sebou, ale dva koncerty z tohoto týdne jsou již jasným vrcholem: vystoupení...

Stres, panika i radost. The Atavists a Imodium se chystají předskočit Muse

Muse

Už v neděli vystoupí v pražských Letňanech britská skupina Muse. Na svém koncertě chtěla mít dvě české předkapely....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz