GLOSA: To se často neslyší. Česká zpěvačka umí rozpoutat italský oheň

  18:55aktualizováno  18:55
Na ten koncert šel člověk spíš ze zvědavosti než s přílišným očekáváním. Tím větší bylo překvapení. Je tu zjevně sopranistka, která míří vysoko. Navíc v repertoáru, který v Čechách téměř nikdo neumí zpívat.

Sopranistka Zuzana Marková a barytonista Simone Piazzola na koncertě v Obecním domě | foto: Petr Dyrc

Dotyčná mladá dáma se jmenuje Zuzana Marková. Na pondělním koncertě v Obecním domě, který pořádala agentura Nachtigall Artists, vystoupila spolu s italským barytonistou Simonem Piazzolou. Ve zdejších hudebních kruzích samozřejmě není úplně neznámá. Je dcerou pěvkyně Jiřiny Markové, objevovala se v Národním divadle v dětských rolích, studovala zpěv a začínala kariéru v Ostravě. Pak zmizela z dohledu.

Dalo se přirozeně zjistit, že působí především v Itálii, kde zpívá role z belcantových oper. Jenže špatným pěvcem se lze stát v Itálii stejně spolehlivě jako v Čechách, takže obezřetnost byla na místě. Nicméně nějakým způsobem či zázrakem Marková v nejemocionálnějším, ale i nejtěžším oboru, jímž belcanto rozhodně je, vstřebala v jeho vlasti všechno správně: techniku, styl i výraz a k tomu přidala vlastní osobnost. Árie z oper Belliniho (Puritáni), Donizettiho (Favoritka, Lucia di Lamermoor), Verdiho (La traviata, Maškarní ples, Rigoletto), které na koncertě zazněly, zpívala právě opačně, než je to u nás obvyklé.

S italskou operou si totiž u nás interpreti nikdy moc nevěděli rady, a tím horší je to dnes. Buď se švitoří jako bezbarvý lehounký valčík či se přiškrceně řve z posledních dechových rezerv. Marková ani nekuňká, ani neřve. Zpívá sytým, plným, ve všech polohách probarveným a nosným hlasem, opřeným o tělo a vybaveným nekonečným dechem, umožňujícím klenout melodie, frázovat s vlastní fantazií a téměř neomezeně se rozpínat do šťavnatých výšek. A také do zpěvu vkládat ohnivou energii. Asi nejúchvatněji podala Gildu z Rigoletta a že umí i francouzskou operu, dokázala v přídavku, jímž byla Julie z Gounodovy opery Romeo a Julie. Navíc má jevištní dar, tóny umí přirozeně propojit s gesty a mimikou a komunikovat s divákem.

Paradoxem večera bylo, že rodilý Ital, barytonista Simone Piazzola naopak v áriích a duetech předváděl problémy, jež zpěváci s belcantem mívají, jakkoli - což je i jeho případ - příležitostně hostují i na předních scénách. Ač má příjemný hlas, ten působí jakoby krátce a postrádá onu nezbytnou pružnost a rozpínavost, takže pak nemůže obsah árie vyjádřit. Navíc mu - další paradox - téměř nebylo rozumět, na rozdíl od Markové, která si očividně osvojila i italštinu. A jeho strnulá gesta a pózy zaváněla nejhorší divadelní machou. Symfonický orchestr hl.m. Prahy FOK, který vedl Francesco Ivan Ciampa, nevybočil v hraní italské hudby z domácí „tradice“, která emocionální sílu zaměňuje za sílu čistě fyzickou.

O jediný, zato pořádný závan italského horkého vzduchu se tak na koncertě postarala Češka. Markové je letos třicet, a pokud vydrží a nedá se předčasně zlákat různými vábničkami k těžším rolím, tak může být jednou hvězdou první velikosti na všech světových scénách.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Další z rubriky

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Jiří Korn slaví sedmdesátiny. Je zdatný sólista i muzikant do party

Jiří Korn v pořadu Teleautomat (2013)

Koncert nazvaný 70x dík, a tedy pro fanoušky hlavní oslava životního jubilea Jiřího Korna, se v pražské O2 areně...

Potměšilí hosté na koncertech připomenou nedožité narozeniny Petra Hapky

Hudební skladatel Petr Hapka zemřel v listopadu 2014.

Skladatel Petr Hapka by v těchto dnech oslavil pětasedmdesáté narozeniny. Nedožité jubileum letos připomíná série...

Najdete na iDNES.cz