GLOSÁŘ: V Rudolfinu se sešla světová béčka a jeden velký Čech

  17:55aktualizováno  17:55
V Praze tento týden koncertoval proslulý dirigent a pianista Daniel Barenboim. Po něm nový šéfdirigent České filharmonie vystoupil na svém prvním abonentním večeru s pozoruhodným programem.

Daniel Barenboim hrál na klavír, který byl vyroben speciálně pro něj | foto: Petr Dyrc

Daniel Barenboim v Praze naposledy koncertoval loni, kdy s Vídeňskými filharmoniky zahájil Smetanovou Mou vlastí Pražské jaro. Pražské publikum ho však zná i jako klavíristu, ostatně v obou profesích dosáhl vrcholu, což je výjimečné samo o sobě. Umělec, kterého už lze považovat za živou legendu, je navíc proslulý i snahami o sblížení arabského a izraelského světa pomocí hudby: Za tímto účelem založil West-Eastern Divan Orchestra.

Tentokrát se v Praze zastavil na turné, během něhož provádí výběr z Beethovenových klavírních sonát. Těch je přes třicet a patří k největším výzvám klavírního umění. Barenboim je hraje od mládí, natočil je a neustále se k nim vrací. Při pondělním koncertu v Dvořákově síni Rudolfina uvedl tři. 

V první půli večera Sonátu f moll č. 1, věnovanou Josephu Haydnovi, a Sonátu č. 18 Es dur. Druhou půli pak vyplnila dlouhá Sonáta č. 29 B Dur, považovaná nejen za nejtěžší Beethovenovu sonátu, ale též za jednu z nejobtížnějších klavírních skladeb vůbec. Extrémní technické nároky se v ní prolínají s dramatickým výrazem. Barenboim, jemuž bude v listopadu 76 let, vše zvládá s úctyhodnou lehkostí. Snad by se jeho hraní dalo chvílemi označit za velkorysé, výrazově snad až přeexponované, ale jeho muzikantství je tak ryzí a spontánní a jeho fantazie tak bohatá, že člověk nemůže protestovat.

Pondělní koncert pořádala agentura Nachtigall Artists, která se jinak specializuje na zpěváky. Budiž jí dík za to, že odbočila od „tématu“ a přivedla Barenboima do Prahy. Mohla však v tištěném programu uvést, že Barenboim hraje na vlastní nástroj, který byl speciálně pro něj vyvinut ve spolupráci s firmou Steinway, nese i jeho jméno, a „přicestoval“ s ním do Prahy. 

To je přece velká rarita, posluchače by určitě zajímalo, zda a v čem se takový klavír liší od běžných. Na internetu se samozřejmě dá zjistit, že nemá zkřížené struny jako normální klavír, že vyluzuje barevnější zvuk, jakož i další detaily, ale stejně to mohlo být v programu zmíněno.

Cesta dějinami

Ve středu se Česká filharmonie po mimořádném zahajovacím koncertu poprvé představila s novým šéfdirigentem v „běžném“ abonentním programu. Běžný ovšem rozhodně nebyl, Byčkov totiž do první půle zařadil Sinfonii pro 8 hlasů a orchestr od Luciana Beria, italského skladatele, který byl jeho velkým přítelem. Šéfdirigent považuje Sinfonii, která vznikla roku 1968, za jednu ze stěžejních skladeb 20. století a poslech mu dal za pravdu. 

Berio své dílo přirovnal k cestě hudebními dějinami, skladba totiž obsahuje citáty jiných skladatelů, nejvíce Mahlera, konkrétně z jeho Symfonie č. 2, ale také Ravela, Stravinského či Richarda Strausse. Orchestrální aparát doplňuje osm zpěváků, kteří do mikrofonu zpívají, respektive spíš mluví, komentují, šeptají, křičí.

Fotogalerie

Celek nepůsobí ani násilně, ani jako samoúčelná zvuková orgie či prostá koláž. Jakoby se v druhé polovině dvacátého století ozval italský smysl pro kultivovanost a kouzlo lidského hlasu, který změkčuje, dopovídá a pozvedá hudbu do vyšší emocionální roviny. To vše zprostředkovali zpěváci ze souboru London Voices a orchestr pod taktovkou svého šéfa. Publikum v Rudolfinu působilo soustředěně, nikdo neodešel a dokonce se ani nekašlalo. I to je důkaz, že Berio byl inteligentní skladatel, nezapomínající na komunikaci s posluchačem.

Dvořákova Symfonie č. 7, který vyplnila druhou polovinu, byla k Beriovi velkým kontrastem, možná až přílišným, ale spojení mělo svoji symboliku. Byčkov chce klást důraz na českou klasiku, ale hodlá prosazovat i moderní hudbu. Orchestr hrál s vervou, radostí, zpěvností a zjevně si s novým šéfem rozuměl. Ten nakonec ještě oddirigoval tři přídavky, Brahmsův Uherský tanec č. 5 a Slovanské tance č. 10 a 1 od Antonína Dvořáka. A tak vlastně jen Dvořák narušil večery plné velkých „béček“. Barenboim, Beethoven, Byčkov, Berio, Brahms...


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Další z rubriky

Potměšilí hosté na koncertech připomenou nedožité narozeniny Petra Hapky

Hudební skladatel Petr Hapka zemřel v listopadu 2014.

Skladatel Petr Hapka by v těchto dnech oslavil pětasedmdesáté narozeniny. Nedožité jubileum letos připomíná série...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Favoritem Eurovize je stále Nizozemsko, ve finále zazpívá i Madonna

Duncan Laurence z Nizozemska ve druhém semifinále Eurovize v izraelském Tel...

Nizozemský zpěvák Duncan Laurence zůstává hlavním favoritem letošního ročníku soutěže Eurovize v izraelském Tel Avivu....

Najdete na iDNES.cz