Aneta Langerová na zkoušce koncertu při příležitosti 50. výročí srpnových událostí roku 1968 | foto: ČTK

Langerová zazpívá Kryla, na Václavském náměstí ji doprovodí orchestr

  • 68
Současní zpěváci a zpěvačky, orchestr a známé písně šedesátých let. Takový bude Koncert ’68, který se uskuteční dnes večer na Václavském náměstí. Zazpívá Aneta Langerová či Marta Kubišová, o nové aranže starých fláků se postaral Petr Malásek.

Je líné nedělní odpoledne, na pražské Vinohradské ulici naštěstí nejsou tanky, zuří tu jen nesnesitelné vedro. V budově Českého rozhlasu je však příjemně a ve zdejším nahrávacím studiu finišují zkoušky na úterní velký koncert.

Ten se uskuteční od 20 hodin na Václavském náměstí a zazní na něm písně oblíbené v šedesátých letech, ovšem v nových úpravách. Dirigentka občas celý ansámbl zastaví kvůli detailním pokynům. Z orchestru dostává i jednu lakonickou odpověď – teď to možná není dokonalé, ale v úterý „pod ocasem“ si to sedne.

K mikrofonu se právě staví Aneta Langerová se svou verzí Nevidomé dívky od Karla Kryla. „Ke všem, kteří v roce 1968 žili a třeba i položili život za svobodu, mám velký respekt a úctu. I proto na tomto koncertu vystupuji. Myslím, že je potřeba podobné události připomínat, i když to samozřejmě není nic veselého,“ tvrdí zpěvačka.

Konkrétně Nevidomou dívku už Langerová zpívala na koncertu ke Krylovým nedožitým sedmdesátinám a je na první poslech zřejmé, že její verze se od originálu liší. Tady zní Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Kryl ji původně nahrál jen s kytarou. „Celý nápad je postavený na tom, že se jednotliví zpěváci spojí s orchestrem a s kapelou Petra Maláska. Samozřejmě že původní surová verze od Karla Kryla je nesrovnatelná. A ani to srovnávat nechceme,“ dodává Langerová.

Na koncertu se představí i Marta Kubišová, Lucie Bílá, Tereza Černochová, Vojtěch Dyk nebo Matěj Ruppert. Zazní písně jako Bratříčku, zavírej vrátka, Klaunova zpověď, Želva či Lady Carneval. Tedy nejen zjevné protestsongy, ale prostě skladby, které koncem 60. let u publika rezonovaly. O nové aranže se postaral Petr Malásek a víc detailů nechtějí organizátoři prozradit, má to být totiž překvapení.

A koncert nebude jediná připomínka, na které se podílí Rozhlas, jehož vinohradská budova byla konec konců jedním ze středobodů tragických událostí před padesáti lety. Už v 11 hodin se před vchodem konal tradiční pietní akt a odhalení nové pamětní desky obětem padlým u budovy Československého rozhlasu – ze sto třiceti okupanty zabitých lidí jich šestnáct zemřelo právě zde.

Od pondělního večera navíc výročí připomíná speciální vysílání. Moderátoři provádějí posluchače minutu po minutě událostmi osudové srpnové noci roku 1968.

V neposlední řadě si návštěvníci hlavní budovy Rozhlasu budou moci na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je, potkat v ulicích svého města tanky okupantů. K tomu poslouží brýle s virtuální realitou a v jejich rámci i mrazivý komentář – toto se opravdu stalo.

S rozšířenou realitou si hraje i mobilní aplikace Návrat ’68, která přibližuje skutečný příběh patnáctileté Táni, kterou invaze zastihla u příbuzných v rakouských Alpách. Vrátí se? To si může vyzkoušet každý, aplikace je ke stažení v App Store a Google Play.


Přelomové osmičky