Hlas a Ledecký jdou do gala. S orchestrem vystoupí i v Rudolfinu

  13:56aktualizováno  13:56
Podzim bude zasvěcený netradičním koncertům Janka Ledeckého. Na turné, které odstartuje 18. září v ostravském Gongu, totiž vyrazí se symfonickým orchestrem. Jako hosta bere Ivana Hlase. V říjnu si potom zahrají i v pražském Rudolfinu.

Ivan Hlas a Janek Ledecký před budovou pražského Rudolfina | foto: VM ART production

Ledecký představí symfonické verze svých nejslavnějších písní i pár překvapení v podobě skladeb, které ještě se svou kapelou nehrál. Na jaře absolvoval akustické turné, které k chystané šňůře svým způsobem přispělo.

„Akustické turné bylo pro nás tak příjemné překvapení, že jsme se rozhodli udělat z toho každoroční tradici. A to, jak jsme ty písničky rozebrali až na dřeň, nám teď báječně pomáhá při budování symfonických verzí,“ vysvětluje Ledecký. 

Vstupenky na iDNES Ticket

„Některé kapely jedou symfonické turné tak, že k už hotovým aranžím ‚přimontují‘ orchestr, takže ten symfoňák tam mají vlastně jenom pro oko. My to stavíme poctivě od začátku.“ Aranže Ledeckého písní připravuje jeho bubeník Hanz Sedlář, který se ujme i role dirigenta.

Jako host se na všech zastávkách objeví oblíbený písničkář Ivan Hlas. „Přijde mi to jako báječný dramatický oblouk. V období, kdy jsem začínal s rockovou muzikou, mě kamarád přitáhl na Hanspaulku do hospody Houtyš, kde u jednoho stolu seděli Ondra Hejma, bráchové Tesaříci, Bluesberry, Krausberry a právě Ivan Hlas. Pro mne to bylo jako zjevení, protože jsem do té doby netušil, že ta muzika, která mě nejvíc bavila, se dá takhle senzačně dělat v češtině,“ přibližuje Ledecký první setkání s autorem hudby k muzikálové komedii Šakalí léta, ve které zazněly například písně Jednou mi fotr povídá, Na kolena, Sladkých patnáct a další. 

„Ivan je ten frajer, od kterého jsem se to všechno naučil. Rozhodli jsme se, že se po letech sejdeme a uděláme turné se symfonickým orchestrem. Začne v září, skončí v listopadu a bude to fakt velké, protože nejsme žádní troškaři,“ dodává.

Fotogalerie

„Jsem poctěn, že mě Janek občas nazývá svým guru, tedy člověkem, který ho navedl na cestu vlastní muziky. Mám radost, že naše kamarádství trvá celá ta léta a můžeme spolu občas něco zajímavého udělat,“ přiznává Hlas. 

„To znamená, že Janek něco víceméně šíleného vymyslí a ozve se, jestli do toho jdu. A já jdu.“ Ozdobou Ledeckého koncertu by se tak měla stát například symfonická verze hitu Malagelo.

Jen v Praze (a samozřejmě v Hradci Králové) bude hrát královéhradecká filharmonie, jinak hudebníky vždy doprovodí místní orchestry. V Ostravě to bude Janáčkova filharmonie, ve zlínském Kongresovém centru Filharmonie Bohuslava Martinů a v Janáčkově divadle v Brně orchestr Czech Virtuosi. 

Vstupenky jsou k dostání v síti Ticketportal.


Nejčtenější

Rád bych někdy přijel a poznal Vojtu Kotka osobně, řekl Daniel Radcliffe

Daniel Radcliffe (Los Angeles, 6. srpna 2014)

Už dávno není kouzelnickým učněm. Výběrem rolí i změnou image dává Daniel Radcliffe jasně najevo, že se chce od role...

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Machine Gun Kelly nabídl v Praze úsměvnou hru na hip hop

Machine Gun Kelly

Byl to hiphopový koncert a nebyl. Celý večer v pražském Foru Karlín působil spíš jako návrat v čase až kamsi do...

GLOSA: Italské slunce v Dvořákovi nehřálo. Pražilo až moc

Cellista Kian Soltani a dirigent Christoph Eschenbach na zahajovacím koncertě...

Zahajovací koncert letošní Dvořákovy Prahy vsadil na poněkud exotičtější kombinaci Dvořákovy hudby, italského orchestru...

Virtuózní metalisté Dream Theater připomenou živě svou nejlepší desku

Dream Theater

Bravurní instrumentální výkony, panoramaticky vystavěné skladby a koncerty, nad jejichž provedením se tají dech. I to...

Najdete na iDNES.cz