Hudebníci proti komunismu

  • 17
Členové kapel Lucie, Kryštof, Ecstasy of St. Theresa, písničkáři Ivan Hlas či Vlasta Třešňák se obávají rostoucího vlivu komunistické strany v Česku. Hodlají to dát najevo koncertem, který nazvali S komunisty se nemluví a jenž pořádají 18. listopadu v bývalé hale ČKD v pražském Karlíně. Svou razancí a jednoznačným odmítáním komunismu se koncert řadí k nejvýraznějším akcím poslední doby, při nichž spojili síly lidé z kulturní sféry.

"Nechci jen nečinně sledovat, jak u nás znovu sílí zločinecká strana. Koncert ji sice nezastaví, ale snad alespoň pomůže lidem uvědomit si, jak je to nebezpečné," míní manažer Zdeněk Bouška, jeden z pořadatelů akce.

"Mě k tomu vedlo zjištění, že se komunisti procházejí po Hradě zase jako dřív," řekl zpěvák David Koller z Lucie, který si myslí, že koncert je ve správnou dobu.

"Preference KSČM stouply, komunisté jsou druhou nejsilnější stranou ve státě." Pořadatele koncertu inspirovala stejnojmenná petice, jež vznikla v červnu a již podepsaly stovky lidí.

"My jsme se potkali v létě s kamarády a říkali jsme si, že by bylo dobré v tom nějak pokračovat. Domluvili jsme se s dalšími skupinami a hudebníky, že uděláme další krok, a to by měl být koncert v Karlíně," řekl Koller pro českou sekci stanice BBC.

Vystoupí:

Lucie
Ecstasy of St. Theresa
Garage
Ivan Hlas
Jaroslav Hutka & Radim Hladík
Kryštof
Ready Kirken
Vlasta Třešňák
DJ Jan Čechtický
Zuzana Stivínová (moderátorka)
"My jsme s komunisty nemluvili před listopadovou revolucí ani po ní. Koncert nám přijde smysluplný v době, kdy s komunisty komunikuje i prezident. Já si myslím, že by se s nimi mluvit nemělo," říká Jan P. Muchow ze skupiny Ecstasy Of St. Theresa.

Zpěvák Richard Krajčo z kapely Kryštof se obává, aby lidi nezapomněli na útlak systému, který postihl i část jeho příbuzných.

"Nepřál bych si, aby se ta doba někdy vrátila. Lidi z kultury se dříve ozývali proti komunismu, koncert je pokračováním této tradice," říká Krajčo.

Akci podporuje i spisovatel Petr Placák, který upozorňuje na problém vypořádání se s totalitní minulostí: "Mladí Němci téma nacismu znovu otevřeli v šedesátých letech, nás to s komunismem čeká teď. Znervózňuje mě, jak rychle lidé zapomněli, kdo komunisté jsou. Pořád mluvíme o korupci nebo tunelech. Ale s českými stalinisty z KSČM jde o justiční vraždy, plošné loupeže, mučení..."

Pořadatelé akce: 

David Koller (zpěvák kapely Lucie)
Vladimír Michálek (režisér)
David Černý (výtvarník)
Petr Placák (spisovatel)
Josef Bouška (manažer)
Podle Roberta Kodyma ze skupiny Lucie by si komunistická strana zasloužila obdobu norimberského procesu. "Mně připadá šílená existence komunistické strany. Hlavně kvůli tomu, že je nositelkou ideologie, která na světě zavraždila několik desítek milionů lidí stejně jako nacismus. Já nechápu, proč naši politici mají ke komunismu vřelý vztah, proč k němu nemají stejný vztah jako k nacismu," řekl Kodym pro BBC.

Na akci, na níž upozorňují plakáty se stylizovaným portrétem Miroslava Grebeníčka, každý z účastníků odehraje asi hodinu svého repertoáru. Výtěžek půjde na nápravu škod napáchaných povodněmi v Karlíně. Všichni vystupují bez nároku na honorář.

S komunisty se nemluví - koncert pro Karlín

18. listopadu 2003, 17 hodin, bývalá hala ČKD v Karlíně, cena vstupenky: 160 korun.

Richard Krajčo - zpěvák skupiny Kryštof.