Festival v Helsinkách spěje do finále

Více než dvoutýdenní svátek kultury ve finské metropoli Helsinkách končí na konci tohoto týdne. V průběhu festivalu měli jeho návštěvníci možnost zhlédnout produkce vážné i populární hudby, tance, divadelní a filmová představení, výtvarné umění, ale také jazz nebo speciální program pro děti. Festival, který se letos koná od 22. srpna do 7. září, již tradičně do města přilákal lidi ze širokého okolí.
Poslechněte si tradiční finské tango či úryvek z vystoupení skupiny Leningrad Cowboys - ikonka audio.

Koncerty vážné hudby se nejvíce zaměřují na prezentaci hudebního bohatství pobaltského regionu. Lehčí hudební žánry jsou naopak umístěny do festivalového stanu Huvila, kde letos zazněly například tóny finského tanga v podání Helsinského univerzitního mužského sboru YL nebo vystoupení mnoha zahraničních umělců z Argentiny, Francie, Řecka, Senegalu nebo Portugalska.

Divadelní sekce se letos zaměřila na menší vystoupení a představila například několik one-man show nebo taneční představení choreografa Akrama Khana. Festival také předvedl současné cirkusové umění britského Tiger Lillies Circus. Filmová sekce již tradičně nabídla nejširší paletu tvorby počínaje snímky Ingmara Bergmana a konče dokumentární tvorbou.

Stálicemi programu už se stala Noc umění, která letos proběhla 28. srpna, a Global Balalaika Show 23. srpna. Helsinská Noc umění je menší obdobou berlínské Muzejní a galerijní noci, kdy jsou až do pozdních nočních hodin otevřeny všechny galerie a muzea, která se projektu rozhodla zúčastnit. Ve vetšině institucí pak probíhá doprovodný program v podobě tanečních a hudebních vystoupení nebo světelných šou. V Helsinkách proběhla galerijní noc poprvé v roce 1989 a téměř okamžitě se stala hitem. Její součástí jsou nejčastěji nejrůznější hudební a taneční produkce v ulicích, kostelech a parcích města.

O velkolepé zahájení festivalu se hned první víkend postarala Global Balalaika Show, na které vystoupila také skupina Leningrad Cowboys.

Helsinský festival vznikl jako pokračovatel Sibeliových týdnů, které se v letech 1951 - 1965 orientovaly výhradně na hudbu Jeana Sibelia. Organizátoři však chtěli rozšířit program a začlenit do něj i jiné žánry, proto byl v roce 1968 založen Helsinský festival jako širší kulturní platforma. Jeho cílem je představit finskou i mezinárodní kulturu v co nejširším měřítku.

Dóm v Helsinkách

Dóm v Helsinkách