GLOSA: Svatá Ludmila dějiny nepřepsala, ale přesto potěšila

  17:55aktualizováno  17:55
Provedení Dvořákova oratoria Svatá Ludmila na Dvořákově Praze nebylo jen obyčejným koncertem. Festival ho od počátku prezentoval k výročí republiky jako velkolepou, ba téměř historickou událost. To se může někdy vymstít.

Ve skladbě, kterou Dvořák vytvořil na objednávku z Anglie, zpracoval příběh Ludmily, manželky Bořivoje I. a babičky svatého Václava. Pohanská kněžna po setkání s poustevníkem Ivanem přijme novou víru, a stejně tak učiní Bořivoj a lid. Oratorium, k němuž text napsal Jaroslav Vrchlický, končí velkolepou scénu křtu, apoteózou víry i národa.

Kvůli interpretačním nárokům se skladba neprovádí příliš často, a Dvořákova Praha z ní proto udělala jakýsi středobod letošního ročníku. Sobotní koncert byl přenášen na plátno umístěné před Rudolfinem, kde běžel už od odpoledne doprovodný program. K vlastnímu provedení se pak venku připojily další české sbory. Jak fungovala souhra, nešlo z vnitřku budovy posoudit. Koncert živě vysílala Česká televize, dokonce i přes internet.

Tedy vskutku marketingová událost. Naštěstí to nebylo mnoho povyku pro umělecké nic. Dirigentu Jakubovi Hrůšovi a České filharmonii se provedení podařilo celkově vzato lépe než úvodní Dvořákova kantáta Svatební košile.

Dílo zaznělo v nekrácené verzi, takže skončilo až před půlnocí, nicméně celý aparát, sestávající z orchestru a Pražského filharmonického sboru zněl při vší grandióznosti projasněně, vzdušně a s lehkostí, která nenechávala nikoho na pochybách, že Dvořák tu vzdává hold anglické oratorní tradici, reprezentované především barokním velikánem Händelem. Byl to ten šťastný případ, kdy i při sebedelší skladbě člověk čeká na každý další takt a neříká si, ať už to skončí.

Fotogalerie

Svým dílem k tomu přispěli i sólisté. Sopranistce Kateřině Kněžíkové se velmi dařilo v partu Ludmily. V porovnání s dívkou ve Svatebních košilích jí Ludmila sedí lépe, krásně se rozezpívala, hlas se rozvinul do krásy, plnosti a lesku, navíc zřetelně vyslovovala a celé její podání bylo živé a svěží.

Tenorista Richard Samek v roli Bořivoje měl sice, zvláště v árii v druhé části, chvilky, kdy jeho příjemně zbarvený hlas narážel na limity a člověk si říkal, že se už už zlomí. Nakonec se tak naštěstí nestalo. Slovenský basista Jozef Benci má pro poustevníka Ivana patřičně profondní, znělý bas, pouze ho příliš „tahá“ zespoda, takže to ve výsledku neznělo tak přirozeně, jak by mělo. Také občas šidil slova, jakkoli Vrchlického text není snadný ani pro Čechy.

Překvapením byla slovenská mezzosopranistka Alena Kropáčková, která zpívala Ludmilinu družku Svatavu. Její osobitě zbarvený, v hloubkách bohatý hlas je velmi atraktivní. Škoda, že v závěru jí doslova „odešel“ a i když se dirigent snažil maximálně ztišit orchestr, nepomohlo to, takže pěvkyně vlastně jen otvírala ústa. Menší part rolníka dobře zazpíval tenorista Ondřej Koplík. Vlastně to bylo sympatické gesto, k výročí republiky obsadit Čechy a Slováky. Ostatně na úvod zazněla i někdejší československá hymna.

Suma sumárum: Událost přepisující dějiny dvořákovské interpretace to nebyla, důstojné provedení však – přes některé výtky k sólům - ano.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Trojnásobný bezdomovec a hudební génius. Vychází životopis Gustava Mahlera

Gustav Mahler

Skladatele Gustava Mahlera v Česku tak trochu považujeme „za našeho“, narodil se totiž roku 1860 v Kalištích u Humpolce...

Dominika Hašková založila kapelu a sní o turné světem

Dominika Hašková

Před devíti lety se patnáctiletá Dominika Hašková dostala do finále první řady televizní soutěže Česko Slovensko má...

RECENZE: Avril Lavigne se po rozvodu i nemoci vrací s hlavou nad vodou

Avril Lavigne na koncertu v Praze v roce 2008

Kanadská zpěvačka Avril Lavigne patřila k populárním postavám přelomu tisíciletí. Po teenagerských hitech jako Sk8ter...

Ford C-MAX 1.6 Ti-VCT...
Ford C-MAX 1.6 Ti-VCT...

r.v. 2015, naj. 91 061 km, benzín
288 888 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz