Skryté stopy skladatele Dvořáka. Chodil k McDonaldovi i do Ponrepa

  17:55aktualizováno  17:55
K nejlepším nápadům, s nimiž přišel festival Dvořákova Praha, jsou výpravy do míst spojených s Antonínem Dvořákem. Konají se ještě před samotným zahájením přehlídky. Letos přišla na řadu Praha.

Během prologu k festivalu Dvořákova Praha zazněla Dvořákova hudba i na ulici. | foto: Petra Hajská

I rodilý Pražák se během půldenní nedělní procházky leckdy zastyděl, když zjistil, kolik toho o svém městě neví a kolik budov míjí bez povšimnutí speciálně ve vztahu k tomuto našemu slavnému skladateli. Tedy samozřejmě s výjimkou Národního divadla, Rudolfina či domu v Žitné ulici, skladatelova posledního bydliště, kde také zemřel. Přitom právě v Praze prožil Dvořák značnou část osobního i profesionálního života.

Ovšem že třeba ve Vodičkově ulici stojí dům, který navrhl architekt, mecenáš a Dvořákův přítel Josef Hlávka, jenž si v něm zařídil byt, kam chodil na návštěvy i Dvořák, to už asi není v obecném povědomí. 

Objekt spravuje Hlávkova nadace a i když je pronajímán (v Hlávkově bytě se v současnosti učí jóga), tak se jednorázově otevřel pro festivalové návštěvníky i pro krátký koncert, na němž zazněl v podání Bennewitzova kvarteta Dvořákův Smyčcový kvartet č 13. 

A divák si jen představoval, jak z Žitné kráčí dolů Školskou ulicí mistr Dvořák, vejde do domu, vyjde do prvního patra a usedne mezi hosty. Tedy pokud by omylem nevešel k McDonaldovi, který je pár metrů vedle.

Chodil ke Zpěváčkům

Putování zahrnulo i jízdu historickou tramvají a koncert složený z Biblických písní ve sborové úpravě a úryvků z Lužanské mše v kostele sv. Vojtěcha, kde Dvořák tři roky působil jako varhaník. Nebo pohled do ulice K rybníčku, kde Dvořák žil a zažil úmrtí třech svých dětí. Všech jeho devět dětí bylo pokřtěno v nedalekém kostele sv. Štěpána, v němž navíc manželé Dvořákovi roku 1898 slavili stříbrnou svatbu. 

Návštěva sálu Hlaholu připomněla pěvecký spolek, s nímž Dvořák udržoval blízký vztah prostřednictvím děl, která těleso provádělo. Výběr z jím zhudebněných lidových textů zazněl v podání Kühnova smíšeného sboru. Mimochodem do nedaleké restaurace, dodnes nesoucí název U zpěváčků, Dvořák často chodil na obědy i večeře.

Výprava skončila v sále Konviktu v Bartolomějské ulici, kde je dnes kino Ponrepo. V areálu, jenž v 17. století postavili jezuité, mladý Dvořák navštěvoval varhanickou školu. Bydlel zde i Dvořákův přítel, skladatel Karel Bendl, jehož rodiče od roku 1860 celý Konvikt vlastnili a provozovali v něm hostinec, do nějž Dvořák uvedl i Johannesa Brahmse. 

V dnešním kině Ponrepo býval koncertní sál, který zažil světové premiéry některých Dvořákových skladeb, včetně slavného houslového Mazurku. I ten zahráli houslista Jiří Vodička a pianista Martin Kasík na koncertě, který celý výlet uzavřel.

Zasvěceným průvodcem byl americký muzikolog David Beveridge, umělecký poradce festivalu, který o Dvořákovi vždy vypráví s nadšením a půvabnou, pečlivou češtinou. Navíc ve spolupráci s autorem dvořákovského webu www.antonin-dvorak.cz Ondřejem Šupkou vypracoval i podrobný program či spíše jakéhosi průvodce po pražských stopách Antonína Dvořáka, obsahujícího i mapu a popis všech míst, jichž je samozřejmě mnohem víc. To je velice užitečná pomůcka.

Vlastní festivalový program začne v pátek slavnostním koncertem, na němž Česká filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou provede Dvořákovu kantátu Svatební košile.

Mnoho zajímavého o letošním festivalu se dočtete v mimořádné příloze MF DNES Dvořákova Praha:

Příloha MF DNES Dořákova Praha 2018

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

VIDEO: Mr. Loco si z Balkánu dovezli klip ke skladbě Je to reggae

Kapela Mr. Loco

Kapela Mr. Loco přichází s třetím singlem a videoklipem z aktuálního alba Balkanizace. Tentokrát jde o letní skladbu...

KOMENTÁŘ: Proč Slováky láká festival Sziget víc než Čechy

Celeste Buckingham, Sziget Festival 2019

Čistě pocitově byla čeština letos na obřím maďarském hudebním festivalu Sziget slyšet víc. Podle čísel však přehlídka v...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

Advantage Consulting, s.r.o.
IT START-UP AMBASSADOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz