Skryté stopy skladatele Dvořáka. Chodil k McDonaldovi i do Ponrepa

  17:55aktualizováno  17:55
K nejlepším nápadům, s nimiž přišel festival Dvořákova Praha, jsou výpravy do míst spojených s Antonínem Dvořákem. Konají se ještě před samotným zahájením přehlídky. Letos přišla na řadu Praha.

Během prologu k festivalu Dvořákova Praha zazněla Dvořákova hudba i na ulici. | foto: Petra Hajská

I rodilý Pražák se během půldenní nedělní procházky leckdy zastyděl, když zjistil, kolik toho o svém městě neví a kolik budov míjí bez povšimnutí speciálně ve vztahu k tomuto našemu slavnému skladateli. Tedy samozřejmě s výjimkou Národního divadla, Rudolfina či domu v Žitné ulici, skladatelova posledního bydliště, kde také zemřel. Přitom právě v Praze prožil Dvořák značnou část osobního i profesionálního života.

Ovšem že třeba ve Vodičkově ulici stojí dům, který navrhl architekt, mecenáš a Dvořákův přítel Josef Hlávka, jenž si v něm zařídil byt, kam chodil na návštěvy i Dvořák, to už asi není v obecném povědomí. 

Objekt spravuje Hlávkova nadace a i když je pronajímán (v Hlávkově bytě se v současnosti učí jóga), tak se jednorázově otevřel pro festivalové návštěvníky i pro krátký koncert, na němž zazněl v podání Bennewitzova kvarteta Dvořákův Smyčcový kvartet č 13. 

A divák si jen představoval, jak z Žitné kráčí dolů Školskou ulicí mistr Dvořák, vejde do domu, vyjde do prvního patra a usedne mezi hosty. Tedy pokud by omylem nevešel k McDonaldovi, který je pár metrů vedle.

Chodil ke Zpěváčkům

Putování zahrnulo i jízdu historickou tramvají a koncert složený z Biblických písní ve sborové úpravě a úryvků z Lužanské mše v kostele sv. Vojtěcha, kde Dvořák tři roky působil jako varhaník. Nebo pohled do ulice K rybníčku, kde Dvořák žil a zažil úmrtí třech svých dětí. Všech jeho devět dětí bylo pokřtěno v nedalekém kostele sv. Štěpána, v němž navíc manželé Dvořákovi roku 1898 slavili stříbrnou svatbu. 

Návštěva sálu Hlaholu připomněla pěvecký spolek, s nímž Dvořák udržoval blízký vztah prostřednictvím děl, která těleso provádělo. Výběr z jím zhudebněných lidových textů zazněl v podání Kühnova smíšeného sboru. Mimochodem do nedaleké restaurace, dodnes nesoucí název U zpěváčků, Dvořák často chodil na obědy i večeře.

Výprava skončila v sále Konviktu v Bartolomějské ulici, kde je dnes kino Ponrepo. V areálu, jenž v 17. století postavili jezuité, mladý Dvořák navštěvoval varhanickou školu. Bydlel zde i Dvořákův přítel, skladatel Karel Bendl, jehož rodiče od roku 1860 celý Konvikt vlastnili a provozovali v něm hostinec, do nějž Dvořák uvedl i Johannesa Brahmse. 

V dnešním kině Ponrepo býval koncertní sál, který zažil světové premiéry některých Dvořákových skladeb, včetně slavného houslového Mazurku. I ten zahráli houslista Jiří Vodička a pianista Martin Kasík na koncertě, který celý výlet uzavřel.

Zasvěceným průvodcem byl americký muzikolog David Beveridge, umělecký poradce festivalu, který o Dvořákovi vždy vypráví s nadšením a půvabnou, pečlivou češtinou. Navíc ve spolupráci s autorem dvořákovského webu www.antonin-dvorak.cz Ondřejem Šupkou vypracoval i podrobný program či spíše jakéhosi průvodce po pražských stopách Antonína Dvořáka, obsahujícího i mapu a popis všech míst, jichž je samozřejmě mnohem víc. To je velice užitečná pomůcka.

Vlastní festivalový program začne v pátek slavnostním koncertem, na němž Česká filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou provede Dvořákovu kantátu Svatební košile.

Mnoho zajímavého o letošním festivalu se dočtete v mimořádné příloze MF DNES Dvořákova Praha:

Příloha MF DNES Dořákova Praha 2018

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Další z rubriky

Karle, zpívej! Nemluv! vzkázal mi Forman, vzpomíná jubilující Gott

Karel Gott ve videoklipu k písni Srdce nehasnou

Slaví narozeniny, píše paměti. Čerstvý osmdesátník Karel Gott je v jednom kole. V rozhovoru pro iDNES.cz zavzpomínal...

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

GLOSA: Prvnímu dni Colours vládly ženy… a Radek Pastrňák z Buty

Florence + The Machine - Colours of Ostrava 2019

Úvodní program 18. ročníku festivalu Colours of Ostrava se nesl ve znamení velkých ženských hlasů. Středeční nabídka...

Najdete na iDNES.cz