DJ Wich se s novým albem dotýká zlatého amerického snu

  10:08aktualizováno  10:08
Český hiphopový producent DJ Wich vydal v prosinci pozoruhodné album The Golden Touch, které má současný zvuk, a hostují mu na něm výhradně američtí rapeři.

DJ Wich si na album The Golden Touch pozval výhradně americké rapery. | foto: Jaro Vacek

DJ Wich The Golden TouchMezi těmi, které zlákal, jsou třeba na Grammy nominovaný Lil’ Wayne, Raekwon z Wu-Tang Clanu a další slavná jména. Brzy bude Wich mít šanci dostat se s albem do světa.

Deska je plná amerických raperů, ale zatím vyšla jenom v Česku, plánujete s ní něco i za oceánem?
Nevím, jestli prorazíme. Neočekávám radši nic. Ale už se pracuje na japonském vydání, Evropě a definitivně je domluveno, že 10. března vyjde v USA a Kanadě na labelu Koch, což je silná distribuční společnost, která nedělá jenom hip hop, ale třeba i jazzové muzikanty a má ve stáji i několik lidí letos nominovaných na Grammy. Samozřejmě bych byl rád, aby se deska dostala k lidem, kteří hip hop poslouchají a taky dělají. A aby z toho vzešla třeba nějaká ta další spolupráce.

Stáhněte si

DJ Wich feat. Little Brother - Give It Up

Chystáte k vydání v zahraničí i nějaké koncerty?
Turné by mělo proběhnout v dubnu. Hodně nám s tím pomáhá Kurupt, což je raper, který jezdí koncerty se Snoop Doggem, a když byl v Praze, natočil s námi i videoklip k prvnímu singlu Much Higher. Je hodně otevřený, zapálený, spolupracuje teď hodně s naším labelem Skoop a chce tomu projektu pomoct. Měli bychom projet kluby v New Yorku a Los Angeles. Chystá se vzít mě i do studia, kde bych se mohl při troše štěstí seznámit i se Snoop Doggem, což by byla bomba.

DJ WICH - THE GOLDEN TOUCH

Třeba si desku poslechne a něco si u vás taky objedná.
Nevím, jestli si ji poslechne, ale určitě ji dostane. A třeba budu mít možnost si s ním potřást rukou a podívat se do studia, jak točí. Na to jsem zvědavý. Ale asi budu trochu nervózní.

DJ WichZ hlavního proudu známých raperů máte už na desce Lil’ Wayna, který je nominovaný na neuvěřitelných osm Grammy. K té spolupráci asi došlo ještě dřív, než tolik prorazil.
Naopak. Byl to jeden z posledních hostů, které se nám podařilo dostat, a bylo to v září, takže až po vydání jeho megaúspěšného alba Tha Carter III. Dostali jsme se k němu náhodou přes spletenec různých kontaktů a samozřejmě i s trochou štěstí. Stal se zázrak.

DJ Wich chce s novým albem dobýt USA

Jak jste vlastně americké rapery na desku získávali?
Nejdřív jsem to zkoušel sám přes stránky jako Myspace, ale to nikam moc nevedlo. Pak jsem oslovil člověka, který si říká Little Big Rob, podniká v Čechách a má kontakty do zahraničí. Je velkým fandou hip hopu a má rád moji muziku, tak se pro to nadchnul. Řekl mi, ať si na papír napíšu jména, která bych na desku chtěl, že mi s tím zkusí pomoci. Na jednom z prvních seznamů byl právě i Lil’ Wayne. Ale byl tam spíš jako vtip, jako jméno, co nemůže nikdy vyjít. Kdybychom to taky zkoušeli rovnou na začátku, tak by to nešlo ani náhodou. Až v průběhu nahrávání jsme se postupně dostávali k dalším a dalším lidem a ti si to mezi sebou rozkecali, že je to zajímavý projekt. Díky tomu asi nakonec kývl i Lil’ Wayne.

Z NATÁČENÍ ALBA THE GOLDEN TOUCH

Nahrávání „přes oceán“ zřejmě bylo možné jen díky internetu. Nebo jste se s těmi rapery přímo potkával?
Vzpomínám si, že když jsem chtěl před pěti lety na svou první sólovku Time Is Now hosty, poslal jsem jim hudbu poštou na cédéčku a oni mi stejným způsobem poslali zpátky a cappella verzi nahrávky. Byly to strašné nervy, aby všechno došlo včas a nic se po cestě neztratilo nebo nepoškodilo. Tohle internet hodně ulehčil, ale tomu, že někde ve studiu vyhoří harddisk, což se nám mimochodem stalo, to samozřejmě nezabrání. Nicméně řada lidí sem přijela a nahrávala přímo v Praze. Třeba kalifornský raper Rasco si tu dokonce našel přítelkyni, se kterou se poprvé potkal ve studiu. A teď tu tráví spoustu času. Dokonce jsme tu s jeho kapelou Cali Agents nahráli celou desku nazvanou Lost In Czech, která vyjde ještě letos. Ale v jiných případech to naopak nahrávání v Česku vůbec neulehčilo.

Jak to myslíte?
Když třeba hráli na festivalu Hip Hop Kemp legendární The Roots, druhý den přijel do studia jejich frontman Black Thought. Bohužel někdo položil na stůl lahev absintu... Ve chvíli, kdy měl začít nahrávat, už nebyl schopen ničeho, takže na desce není. Vypili tu flašku ve třech lidech – beze mne!

Indy a WichDodávka Indy a Wich

Byla to během nahrávání častá situace?
Ani ne. Spíš mě překvapilo, že většina těch raperů nekouří ani cigára, natož něco jiného! Čekáte, že přijedou tvrďáci z ghetta, ale pak dorazí parta tlustých černochů, nikdo z nich nekouří, nebere drogy, maximálně si dají skleničku. Bylo jich tu třeba dvacet a nekouřil nikdo! Spíš se maximálně soustředili na studiovou práci.

Albem The Golden Touch jste si splnil sen o americké desce. Jaká bude vaše další meta?
Přes Vánoce jsem po dlouhé době odpočíval. Ale už mi volali z vydavatelství, že mám další nabídky, že z USA se ozývají lidi, co čekají na moje další beaty, takže začínám zase makat. Budeme letos dělat i novou desku Indy & Wich a o produkci si píšou i nějaké slovenské kapely. Rád bych samozřejmě udělal další podobnou desku, ale to až za čas. Jenom příprava téhle trvala skoro dva roky! Teď budu rád, když se o mně ve Státech dozvědí a začnu fungovat jako tamní producenti: že si mi rapeři budou říkat o jednu dvě skladby na desku.

A netoužíte se třeba dostat i na nějakou opravdu velkou desku?
Nemusí být ani nijak zvlášť obrovská, budu spokojený, když se ozvou třeba lidi, které jsem si na desku pozval já, jako jsou Slum Village nebo Little Brother...

Nebo ten Snoop Dogg?
No, ty vole!

Autor:

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Zlaté glóby má příběh Freddieho Mercuryho i protirasistická komedie

Rami Malek získal cenu za roli Freddieho Mercuryho ve filmu Bohemian Rhapsody.

Černobílé stužky či náramky jako symbol ženského hnutí proti sexuálnímu nátlaku Time's up (čas vypršel) provázely...

RECENZE: S nadsázkou Rapl 2 vyrostl, aniž by ztratil napětí i logiku krimi

Záběr z druhé série krimiseriálu Rapl

Jen přesídlili z Jáchymova do Ústí nad Labem a přidali na šibeničním humoru. Jinak jsou v seriálu Rapl 2, jenž večer...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

Další z rubriky

The Silver Spoons hrají bez lžičky v puse a utahují si z Mikolase Josefa

The Silver Spoons

Mladá kapela The Silver Spoons v prosinci vydala singl He’s Got My Money Now, ve kterém líčí strastiplnou cestu...

Colours přivítají magického Ólafura Arnaldse i divokého Johna Butlera

John Butler

Do programu letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava, přibyla další dvě zvučná jména – zasněný islandský...

K reedici desky Waiting for the Sun přihodili The Doors i horoskopy

Záběr z koncertu The Doors na Hollywood Bowl v roce 1968.

K padesátému výročí vydání desky Waiting for the Sun přichází kapela The Doors s její reedicí. Obsahuje nově...

Příběhy ze života: Které nás chytly za srdce?
Příběhy ze života: Které nás chytly za srdce?

Každý den vychází na eMiminu deníčky – vaše zápisky o vztazích, porodech a rodičovství. Letos přibyly i fejetony o životě a erotický příběh na pokračování. Který z deníčků se líbil vám?

Najdete na iDNES.cz