David Dorůžka přináší severské meditace

  8:04aktualizováno  8:04
Přední český jazzový kytarista a skladatel David Dorůžka vydal druhé autorské album Silently Dawning. Je takřka celé zpívané – zhudebněnou poezii na něm interpretuje švédská zpěvačka Josefine Lindstrand.

David Dorůžka | foto: Animal Music

"V hudbě je pro mne velmi důležité ticho a prostor a koncentrace hudebního sdělení. Jinak nevím, jak blíže tu hudbu popsat. Inspiračních zdrojů je tolik, a cest, kterými se člověk v hudbě může ubírat, ještě víc," říká David Dorůžka – a album by mohlo posloužit jako "soundtrack" tohoto výroku.

David DorůžkaDorůžka má za sebou dlouholetý pobyt ve Spojených státech, ale také ve Francii – právě tam většina skladeb alba vznikla. Se zpěvačkou Josefine Lindstrand se poprvé setkal během evropského turné s pianistou Djangem Batesem v roce 2002.

Rytmika alba je polská. Bubeník Łukasz Żyta si doma zahrál s většinou velikánů tamního jazzu (mj. Zbigniew Namyslowski, Tomasz Szukalski, Michal Tokaj), hrává i s českým kontrabasistou Jaromírem Honzákem (při nahrávání jeho posledního alba A Question To All Your Answers se sešel i s Dorůžkou).

Kontrabasista Michał Barański je Żytovým stálým spolupracovníkem, tvoří jednu z nejvytíženějších rytmik velmi silné polské jazzové scény, ale spolupracoval mimo jiné také například se slavným houslistou Nigelem Kennedym.

Jak vědí všichni, kdo se alespoň trochu zajímají o současný český jazz, David Dorůžka je bytostný hudební lyrik. Album Silently Dawning je v tomto smyslu jeho výmluvnou vizitkou. A to nejen po hudební, ale i textové stránce.

Josefine Lindstrand a David DorůžkaS výjimkou dvou instrumentálních předělů a jedné nezpívané skladby album obsahuje vesměs písně s podstatným vokálním podílem Josefine Lindstrand. Jako texty posloužily básně anglické autorky Emily Dickinsonové (1830–1886) a českého básníka Jiřího Ortena (1919–1941), část textů dodala sama zpěvačka.

Na albu tak zní nejen "jazzová“ angličtina, ale i švédština a relativně kuriózně ze Švédčiných úst také čeština. O významu, který Dorůžka a spol. přikládají slovnímu sdělení, svědčí verze textů v bookletu ve všech třech jazykových mutacích (tedy vždy originál a dva překlady).

David DorůžkaDo jednoduchosti, prvoplánovosti a klišovitosti má – a vždycky měla - Dorůžkova hudba hodně daleko. Kytarista se orientuje především na evropský způsob jazzového vyjádření, ve kterém je mnoho tradice, ale i současnosti vážné hudby. Introvertnost a uzavřenost je typická nejen pro jeho vlastní hru a autorský rukopis – "nakazil" jimi (k dobru výsledku) i svoje spoluhráče.

David DorůžkaProplouvání mezi detailně vystavěnými harmoniemi, udržení atmosféry, kterou jen málokdy něco naruší a tím de facto zvýrazní (jemné zkreslení kytary ve skladbě November či akustická kytara v "ortenovkách“ Noc a den a Pohádka), odvázání se při zachování převládající decentnosti v sólových rozbězích, které nikterak neředí formu písní – to jsou ty nejzásadnější klady Silently Dawning.

David Dorůžka je jedním z těch muzikantů, kteří v českých poměrech vracejí už léta českému jazzu tu nejlepší pověst. Je originální osobností s pevným názorem. A dokáže, jak víme při pohledu na publikum jeho koncertů, oslovit i mladé publikum, které se jinak tomuto žánru příliš nevěnuje.

Josefine Lindstrand a David DorůžkaAlbum Silently Dawning navíc v osobě Josefine Lindstrand přináší i dnes módní "severský rozměr" (čímž nemá být v žádném případě řečeno, že kooperace vznikla z vypočítavých důvodů) a svým meditativním nádechem sahá daleko za zažité mainstreamové hranice.

David Dorůžka: Silently Dawning
vyd. Animal Music, čas 59:10
hodnocení iDNES.cz: 90 %

Autor:

Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Další z rubriky

Madonna mi dala vlastní píseň, vzpomíná její bývalá vokalistka DeLory

Zpěvačka Donna De Lory na mezinárodním diskuzním fóru Meltingpot (2019)

Dvacet let strávila Donna De Lory po boku Madonny jako její vokalistka. Společně objely celý svět a De Lory přitom...

Jak vnímají hudbu neslyšící? I to můžou návštěvníci Colours vyzkoušet

Mastercard Music Sensory Lab na Colours of Ostrava 2019

Kromě čistě hudebních i čistě doprovodných zážitků můžou účastníci festivalu Colours of Ostrava okusit i muzikantsky...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Najdete na iDNES.cz