GLOSA: Každý je jiný. Ale Ztracený i Cristovao si halový triumf zaslouží

  10:59aktualizováno  10:59
Obří festival, jakým Brněnský Majáles bezpochyby je, funguje především jako dobře promazaný stroj na zábavu. A je to tak dobře. Letošní ročník však možná bezděky figuroval i jako předváděčka dvou mladých aspirantů na dobytí prestižní O2 areny. Když navíc každý na to jde jinak.

Jistě, nejvíc narváno měl na závěr sobotního programu Kryštof. Pařilo se na UDG, Horkýže slíže i Rybičky 48. Skvělý byl Jelen a ten, kdo nechtěl konec večera trávit mainstreamem, odskočil si na Mydy Rabycad.

Skutečně pozoruhodná však byla vystoupení Marka Ztraceného a Bena Cristovaa. Oba mladí zpěváci se totiž zařadili do zástupu dosud snad menších tuzemských interpretů, kteří si brousí zuby na největší českou halu, a tak jejich festivalové sety fungují tak trochu i jako ukázka a pozvánka na velkolepé koncerty.

Ztracený tentokrát na hlavní stage na brněnském Výstavišti bojoval s nepřízní živlů. Déšť mu sice potrápil techniku, ale naštěstí nerozehnal publikum, jež potom ochotně tancovalo, jak zpěvák pískal. Tedy obrazně řečeno. Ve skutečnosti dav pod pódiem dokázal rozeskákat na povel až z dřepu.

Šumavský písničkář je hitmaker par excellence, poslední dobou ovšem neskutečně roste hlavně jako showman. To hodinové vystoupení prostě nemělo chybu a nenudilo ani na okamžik. Závěrečné pozvání, aby skvělé brněnské publikum dorazilo na pražský koncert příští rok v únoru, se tak snad nemine účinkem.

Vstupenky na iDNES Ticket

Cristovao je v trochu jiné pozici. Do O2 areny se chystá už letos v září a má ji už téměř vyprodanou. Nemá smysl hodnotit, kdo ze dvou ambiciózních zpěváků je lepší, každý z nich přistupuje k hudbě jinak. Chtělo by se říct, že dávný finalista SuperStar nemá tolik zjevných hitů, ale děvčátka v prvních řadách publika by nejspíš tvrdila opak.

Každopádně je zjevné, že Cristovao si svůj úspěch tvrdě odmakal. Povrchního diváka by mohl odradit vzhled basketbalisty i lehce exhibiční odkládání svršků přímo na pódiu, což vždy připomíná víc komediální show než koncert. Jenže potom se zaposloucháte do hudby, a tam není co vytknout.

Ta muzika nemusí být každého šálek kávy, ale narazit na jeho naprosto bezchybnou doprovodnou kapelu na kterémkoliv zahraničním festivalu, českou stopu bychom hledali marně. Ten koncert prostě měl světové parametry, vlastně bez ohledu na to, jestli posluchače vyloženě bavil, či nikoliv.

Dlužno dodat, že z letošních účastníků Majálesu mají O2 arenu naplánovanou také Rybičky 48 (příští rok v listopadu), ale ta kapela už dosažení koncertní velikosti potvrdila loni, když byla na stejném festivalu headlinerem.

Takže letošní majálesové oslavy kromě obvyklých radovánek od volby krále po pozvracená zákoutí přinesly i pozitivní zprávu o stavu aspoň části českého hudebního byznysu. A to není málo.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Věk osvobozuje. Jeho Excelence Karel Gott má cenu za dialog

Karel Gott se udílení mezinárodních cen nadace Trebbia neúčastnil poprvé, na...

Člověk musí být opravdu mimořádně velkorysý mecenáš, aby si na dobročinné aukci koupil obraz od Kateřiny Brožové; jak...

RECENZE: Zážitek v podobě výročního koncertu Beach Boys kazil hlavně zvuk

The Beach Boys vystoupili 16. června 2019 v pražské Lucerně

Jak zpěvák Mike Love i z pódia Lucerny připomněl, o půlnoci na pondělí uplynulo přesně padesát let od dne, kdy se The...

RECENZE: Springsteen jede na vlně popu a dělá to s vervou sobě vlastní

Bruce Springsteen

Americký hudebník Bruce Springsteen bude desku se svým E Street Bandem natáčet až na podzim. Zatím si odskočil k...

Najdete na iDNES.cz