Zemřela Jana Štěpánková, velká herečka nadaná noblesou i humorem

  14:03aktualizováno  14:17
Slavný herecký rod ztratil další legendu. Po těžké nemoci zemřela v 84 letech Jana Štěpánková, k jejímž nejmilovanějším postavám patřily lékařka Dana Králová z Nemocnice na kraji města či Pavla, maminka dvojčat z Takové normální rodinky. Naposled točila film Doktor Martin: Záhada v Beskydech.

Herečka Jana Štěpánková v únoru 2017 | foto:  Dan Materna, MAFRA

Informaci pro iDNES.cz potvrdil její kolega Tomáš Töpfer. „Měla jít na svátky domů, ale přišla náhlá embolie,“ řekl herec. Štěpánkovou převezli se zápalem plic do nemocnice koncem listopadu. Herečka podle informací České televize zemřela v úterý, v pátek se s ní naposledy rozloučili její blízcí.

Dcera herce Zdeňka Štěpánka a herečky Eleny Hálkové, po otci též sestra herců Petra Štěpánka a Martina Štěpánka, prošla scénami od Pardubic přes libeňské Divadlo S. K. Neumanna po Divadlo na Vinohradech. Tam působila od roku 1972 do roku 2000, kdy zemřel její manžel, režisér Jaroslav Dudek.

Fotogalerie

Na vinohradské scéně patřila k největším hvězdám, hrála tu v Komikovi, Králi Oidipovi, Hamletovi, Richardu III. i ve slavném představení Kočičí hry. Po odchodu hostovala v pražském Ungeltu třeba ve hře Na útěku. Její výraz obsáhl energické moderní ženy i aristokratky, spojovala přirozenou noblesu se smyslem pro sebeironii.

Před kamerou stála poprvé počátkem 50. let, kdy ztělesnila Jiřinu ve filmu Nástup. Více než film jí však přála obrazovka, kromě Nemocnice, která vznikla před čtyřiceti lety, a její dalších řadách hrála i v seriálech Bambinot, Synové a dcery Jakuba skláře, Cukrárna, První republika či Ranč u Zelené sedmy. Zazářila v komedii Účastníci zájezdu a loni se vrátila do kin v Kvartetu.

Zlatá plaketa prezidenta Václava Klause za mimořádný umělecký přínos nebo čestná trofej TýTý udělená ke vstupu herečky do televizní Dvorany slávy patří k oceněním, která Štěpánkové udělala radost. „Octla jsem se v dobré společnosti,“ říkala. Nejvíce si však vážila potlesku.

OBRAZEM: Dana Králová, Pavla z Rodinky. Projděte si role Jany Štěpánkové

„Herec při ovacích zapomene na vše, co ho bolí nebo trápí. Opravdu, naprosto to tak funguje. Když stojíte na jevišti a celé hlediště povstane a tleská, máte pocit, že se vznášíte. To je to, co herce drží. S hledištěm totiž dýchá,“ řekla Jana Štěpánková v rozhovoru pro iDNES.cz.

Nevyhýbala se ani tvorbě pro děti, jejím hlasem mluví babička v animovaném příběhu Rosa & Dara. S humorem shrnula své účinkování v První republice: „Ve čtvrtém dílu mě nechali umřít. Ale myslím, že už je to mrzí. A dobře jim tak.“ Nadhled ztrácela jen výjimečně a nikoli kvůli sobě, zato se rázně ohradila proti pojetí svých rodičů v seriálu Bohéma. „Je to dehonestace a lež,“ řekla.

Autor:

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

VIDEO: Příští Spider-Man se předvádí daleko od domova. Až v Česku

Z filmu Spider-Man: Daleko od domova

Tom Holland v roli komiksového Petera Parkera se vrátí do kin 4. července v premiérovém příběhu Spider-Man: Daleko od...

Novým soupeřem Freddieho Mercuryho se stal animovaný Raubíř Ralf

Z filmu Raubíř Ralf a internet

Ještě v jedenáctém týdnu po premiéře u nás vede víkendový žebříček návštěvnosti kin životopis Freddieho Mercuryho ze...

Zemřel filmový historik Miloš Fikejz, autor hereckých encyklopedií

Miloš Fikejz

Filmový knihovník, publicista, encyklopedista, historik a fotograf Miloš Fikejz zemřel na akutní leukémii. Na podzim by...

Najdete na iDNES.cz