Bylo nám ctí, vzpomínají kolegové na zesnulou Janu Štěpánkovou

  18:57aktualizováno  18:57
Jako na velikou talentovanou osobnost vzpomínají na zesnulou Janu Štěpánkovou herečtí kolegové z divadelní scény, kde legendární herečka působila.

Jana Štěpánková v televizní inscenaci Křišťálová noc (1966) | foto: Česká televize / Vlasta Gronská

Zesnulá Jana Štěpánková posledních devět let působila v pražském Divadle Ungelt. Ještě na podzim zde spolu s Františkem Němcem hrála reprízy představení Pardál. Zdejší divadlo počítalo, že se legendární herečka po prodělaném zápalu plic do role v lednu opět vrátí. K tomu však už bohužel nedojde.

V oficiálním prohlášení Divadlo Ungelt uvedlo, že Štěpánková byla „osobností, kterou je možné obdivovat nejen pro její profesní, ale především lidské kvality“. „Nesmírně si považujeme, že naší scéně byla věrná, a že se v ní cítila jako ‚doma‘. Jana Štěpánková byla a vždycky bude jedna z nejzářivějších hvězd Ungeltu,“ zaznělo ještě.

„Jsem šťastný, že se po dlouholeté herecké pauze vrátila právě na jeviště Ungeltu a excelovala ve stovkách repríz v představení Na útěku napsaném snad přímo jí na tělo,“ uvedl ředitel Divadla Ungelt Milan Hein a připomněl představení, kde si Štěpánková více než čtyř set krát zahrála spolu se Zlatou Adamovskou.

„Jana Štěpánková byla velmi moudrý a vzdělaný člověk, skvělá herečka. Bylo pro mě ctí, že jsem s ní mohla pracovat,“ uvedla pak herečka Milena Steinmasslová, která si Štěpánkovou zahrála v populárním televizním seriálu Ranč U Zelené sedmy.

Fotogalerie

„Bylo to pro nás velké překvapení, protože paní Štěpánková měla jít ze špitálu domů. Jsem moc rád, že jsem se s ní potkal na jevišti a že se mi podařilo ji v roce 2012 po letech přemluvit, aby se ještě vrátila na vinohradské jeviště,“ uvedl pro ČTK Tomáš Töpfer. 

„Spolu s dalšími dříve narozenými dámami tady sehrála krásnou roli v představení To byla moje písnička, které bylo o stárnoucích herečkách. Sešly se tam s Janou Hlaváčovou, Danielou Kolářovou a Martou Vančurovou a dalšími,“ dodal ředitel Divadla na Vinohradech. 

Štěpánková zemřela po těžké nemoci v úterý ve věku 84 let. Jak uvedla Česká televize, rodina a blízcí přátelé se s ní naposledy rozloučili v pátek; přáli si totiž rozloučení pouze v úzkém rodinném kruhu. Vzpomínka v pražském Divadle na Vinohradech, kde strávila zhruba tři desítky sezon, proto bude pouze pietní. Nad divadlem vlaje černá vlajka a od pondělí začne v jeho prostorách vzpomínková výstava fotografií.

„Dáma! Noblesa, šarm a elegance. Mistryně se u žen neříká, tak tedy Paní herečka!,“ vzpomíná na Štěpánkovou dokumentaristka Alena Činčerová. „Když jsem s ní točila vzpomínky na krásné časy strávené v jejím milovaném divadle v Pardubicích, stála na jevišti a já chtěla, aby se kvůli kameře otočila zády k prázdnému hledišti. - To nemůžu, řekla. To je neúcta k divákům, k lidem. -  Pořád tahle slova slyším. A nejen na divadle,“ líčí Činčerová..

Paní Jana Štěpánková v roce 2014 vstoupila do Dvorany slávy:

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

České lvy ovládl film Všechno bude. Toman neproměnil ani jednu nominaci

Oba ocenění herci ze Snímku všechno bude. Eliška Křenková dostala Českého lva...

Snímek Všechno bude si z letošního udílení cen Český lev odnáší šest sošek, mimo jiné v kategorii nejlepší režie, film...

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

GLOSA: Proč Český lev musel u diváků prohrát, i když potil krev

Ani milý nápad, že sošky předávali herci v kostýmech ze svých rolí, už nemohl...

Celkem 559 tisíc diváků sledovalo v sobotu večer udílení filmových cen Český lev. Tedy méně než loni, kdy jich bylo 700...

PRVNÍ DOJMY: Už teď show Tomáše Matonohy přebíjí Jaromíra Soukupa

Nový pořad na Prima Comedy Central

Od emigračních důsledků červené knihovny Rosamunde Pilcherové až po „hnutí teplometů“ proti sbližování Severní Koreje...

VIDEO: Film Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu má první ukázku

Z plakátu filmu Tenkrát v Hollywoodu

Po plakátech, kde se v dobových úborech představilo ústřední herecké trio Brad Pitt, Leonardo DiCaprio a Margot Robbie,...

Další z rubriky

VIDEO: Doba je bláznivá, všichni jsme blázni. La Putyka znovu v Berlíně

Záběr z představení Memories of Fools

Cirk La Putyka se po třech letech vrací do Berlína. V místním divadle Chamaleon odehraje stoosmdesátkrát novinku...

Ďáblův trylek. Ve Viole zjistí, proč za Hitlera podminovaná Paříž přežila

Hanuš Bor a Jan Šťastný v inscenaci Hodina diplomacie

Na konci druhé světové války mnoho nechybělo a celá Paříž vyletěla do vzduchu. Hitler si totiž při ústupu z francouzské...

Když potká tanečnice Petry Nesvačilové autistu Miroslava Táborského

Petra Nesvačilová a Miroslav Táborský v kusu Taneční hodiny

Střet dvou zcela rozdílných světů čeká diváky Divadla Ungelt, pokud dorazí na novinku Taneční hodiny, jejíž premiéru...

Najdete na iDNES.cz