VÁNOČNÍ TIPY: Radost udělají Tři bratři i 2. série Teorie velkého třesku

  13:13aktualizováno  13:13
Soumrak videonosičů se prorokuje každým rokem, ale zatím se drží. I proto, že vymýšlejí tematické kolekce, fanouškovské bonusy či postupně doplňované kultovní série. Redakce iDNES.cz pro vás připravila filmové a seriálové tipy pod vánoční stromeček.

Tomáš Klus, Vojtěch Dyk a Zdeněk Piškula v pohádce Tři bratři. | foto: Bioscop

1989: Z deníku Ivany A.
V běžných obchodech se nenajde, ale stojí za to objednat si snímek na stránkách projektu Příběhy bezpráví. Život v přelomovém roce totiž líčí dnešním náctiletým na základě autentických zápisků jejich tehdejší vrstevnice. Třeba pod datem 15. ledna 1989 se v deníku píše: „Udělala jsem test z autoškoly, hurá! Chtěli jsme to oslavit koktejlem na Václaváku, ale byla tam nějaká demonstrace.“ Poznámky středoškolačky propojují Palachův týden s maturitním plesem či s povzdechy: „Už druhý den píšu referát o přestavbě socialistického hospodářství – spíš opisuju z novin, hlavně z Rudého práva. Nenávidím referáty.“ A tenhle film se opravdu referátu nepodobá.

Terapie 2
Jako by se po ní dneska kdekdo opičil: psychoterapeuti se totiž objevují pomalu v každém novém filmu. Jenže žádný nedosáhne na Karla Rodena v seriálu z produkce českého HBO, tedy na herce, který si v druhé sérii svou rozpolcenou postavu odborného rádce, jenž by sám potřeboval poradit, vychutnal ještě v jemnějších odstínech. Ale nebyl na to sám, také Tereza Brodská, Tereza Voříšková nebo Jiří Ornest si na postavách svých pacientů dali záležet.

Vánoční tipy

Kolekce děl Stevena Spielberga
Režisérská kolekce z dílny krále vypravěčů vychází jenom na nosičích blu-ray, zato v osmi discích a včetně děl, která u nás putují na video vůbec poprvé, počínaje raným televizním Duelem a konče netypickou válečnou komedií 1941. Doplňují je Sugarlandský express, Čelisti, E.T. Mimozemšťan, Navždy, Jurský Park a Jurský Park: Ztracený svět, labužníci ocení bohatý bonusový materiál včetně vystřižených scén.

Animované hity značky DreamWorks
Spielberg stál rovněž u zrodu producentské značky DreamWorks a z její animované divize přichází na trh celá kolekce DVD s největšími rodinnými hity. Obsahuje trilogii Madagaskar, tři díly Shreka, oba filmy, jejichž hrdinou je Kung-fu panda, a také Megamysl, Legendární partu, Příběh žraloka a snímek Monstra versus vetřelci. Univerzální dárek, protože příběhy značky DreamWorks bez újmy konzumují všechny generace diváků.

Teorie velkého třesku - 2. série
Druhá řada sitkomu obsahuje čtyři DVD a na nich dvaadvacet zábavných epizod, ve kterých si geniální, leč pro civilní život takřka nepoužitelní fyzikové najdou dívky. Alespoň dočasně, navíc tu stále krouží nenasytná vědátorka Leslie, pro kterou muži představují nejnižší živočišný druh. Teorie velkého třesku se nikdy neomrzí a za zimních plískanic vrátí dobrou náladu libovolná epizoda, zvolená třeba poslepu.

Strážci Galaxie
Tohle je legenda, kterou komiksoví nadšenci z Teorie velkého třesku znají určitě zpaměti. Pochází z filmové dílny značky Marvel, vznikla podle komiksu z roku 2008 a Bradleyho Coopera či Vina Diesela posílá do vesmíru. Sice lehce kopíruje Hvězdné války, ale naštěstí se vůbec nebere vážně, tudíž se baví rodiče stejně jako děti, pro jejichž potěšení figuruje v mimozemském komandu ztraceného pilota roztomilý mýval. Hudbu tvrdí melodické retro a humorné hlášky typu „Umřu obklopená největšími pitomci v galaxii“ (recenzi čtěte zde).

Pojedeme k moři
Autorská a režijní prvotina herce Jiřího Mádla nejenže příjemně překvapila svou hravou originalitou i nečekanou zralostí, dokonce se dá označit za jeden z nejlepších českých filmů celého roku – a že jich letos vniklo požehnaně. Skutečné požehnání talentu však projevil právě Mádl. Nestaví na hvězdách, nýbrž na dětech a nápadu, jímž je kamera v rukou jedenáctiletého hrdiny a jeho kamaráda. Pohrávají si, sní, vyvádějí, vymýšlejí klauniády, ale také s ní narážejí na záhadný a bolestný svět dospělých. Mádl už napsal pokračování, které se však odehrává v cizině. Nejlépe prý v New Yorku, kde jeho nový scénář vznikal (recenzi čtěte zde).

Století Miroslava Zikmunda
Dokumentů jsou plná kina, málokterý je však dovede naplnit. Výjimku tvoří právě portrét legendárního cestovatele, který nechal režiséra nahlédnout do vlastního zázemí včetně deníků, které si vede už od školních let. A z nich se skládá dobrodružství jednoho barvitého života, velkého přátelství s Jiřím Hanzelkou i dobové politiky. Mimochodem na vánoční trh vstupuje i jiný cestovatelský dokument, Trabantem Jižní Amerikou; divák tedy může srovnávat romantické výpravy napříč generacemi (recenzi čtěte zde).

Fakjů pane učiteli
Název zní hrozivě, ale lepší dárek pro teenagera rodiče sotva najdou. Německá komedie se stala hitem podzimních kin i bez velkých triků, jmen či reklamy, stačí, že hovoří jazykem mladých. Jejím hrdinou je zlodějíček s darem charizmatu, který právě opustil vězení, ale když hledá svůj poslední lup zakopaný na staveništi, s hrůzou zjistí, že mezitím nad pokladem vyrostla školní tělocvična. Takže se vydává za učitele, a čím více nevole budí jeho rebelské způsoby ve sborovně, tím nadšenější jsou jeho studenti ve třídě 10. B.

Přátelé – komplet všech řad seriálu
Nedávno Přátelé slavili dvojité kulaté výročí a byla to velká sláva. První epizoda se v Americe vysílala 22. září 1994, poslední 6. května 2004. Milovníci příběhu o šestici kamarádů, který měnil po celém světě módu, jazyk i životní styl generace, nyní mohou všech deset sezon najít v kompletním boxu, který tvoří devětatřicet disků.

Klub poslední naděje
Matthew McConaughey, Jared Leto. Oba herci si odnesli za svůj výkon Oscara a oba sklidili potlesk o to větší, že spolu neskonale baví v příběhu založeném na skutečných událostech, který se točí kolem umírání. Jeden je chlapský drsňák, druhý zjemnělý transsexuál, ale sdílejí stejnou diagnózu – AIDS – a v 80. letech velice neradostnou perspektivu. Jenže se nehodlají vzdát, takže začnou ještě nevyzkoušené léky krást, poté pašovat a nakonec shánět i pro ostatní členy „klubu“. Na okraj: film, který oceňuje i Jan Svěrák (recenzi čtěte zde).

Simpsonovi – 17. sezona seriálu
Vlastně je úplně jedno, kterou řadu letitého seriálu videotrh zrovna nabízí, animovaná rodinka ze Springfieldu si drží svůj nezaměnitelný styl už od roku 1989, Amerika se právě směje 26. sérii, která vyvrcholí v lednu 2015 epizodou Bartův nový kamarád, a těší se na příští pokračování. Hodnocení fanoušků se po celá léta drží vysoko, kolem devíti bodů z deseti, a ti nejvěrnější sběratelé si sadu už dávno doplnili.

X-Men: Budoucí minulost
Nejnovější díl mutantské série vychází v limitované edici pouze na blu-ray, zato s komiksem v podobě doplňkového dárku. Příběh sám využívá klasické metody žánru sci-fi: hrdina se musí vypravit do minulého času, aby změnil rozhodující okamžik a způsobil tak, že i budoucnost se vyvine jinak. V daném případě se navíc rýsuje úplný restart celé kroniky, protože pokud se zásah do historie povede, vlastně pak „neplatí“ nic z toho, co už bylo natočeno, a parta s nadpřirozenými schopnostmi může začít svůj boj od nuly. Ale to se zjistí pod stromečkem až někdy příště (recenzi čtěte zde).

Tři bratři
Jasný filmový král letošního roku – mimochodem současně je k mání také hudební nosič s písničkami. Veselá i napínavá hudební pohádka v režii Jana Svěráka už přilákala do kin přes půl milionu zájemců a lze předpokládat, že ještě o Vánocích si konto zase vylepší. Vedle ústředního tria ve složení Klus – Dyk – Piškula se sluší připomenout, že vůbec poprvé ve své kariéře dostal filmovou roličku autor písniček Jaroslav Uhlíř; na plátně se jen mihne, ale při domácí projekci si ho člověk v klidu najde, zastaví a třeba zopakuje. V každém případě bude mít majitel Tří bratrů náskok před příštími svátky, kdy lze pohádku čekat na obrazovce (recenzi čtěte zde).

Sever a Jih I, Sever a Jih II
Pozor, nezaměňovat s klasickým filmem Jih proti Severu, ač také šestidílný seriál podle románu Johna Jakese Láska a válka sleduje Ameriku rozpolcenou za občanské války. Dvě protichůdné strany konfliktu zastupují dva dávní přátelé a jejich rodiny, přidanou hodnotu tvoří velkorysá výprava a herecké souhvězdí velkých jmen, mezi nimiž figurují třeba Kirstie Alleyová, David Carradine, Patrick Swayze, Gene Kelly, Robert Mitchum, Elizabeth Taylorová nebo Johnny Cash.

Šlitr zpívá Šlitra
I když by komplet 4 CD vydaný k únorovým nedožitým devadesátinám legendárního skladatele Jiřího Šlitra seděl spíše mezi hudební nosiče, soubor Šlitr zpívá Šlitra obsahuje i něco navíc. Součástí je totiž i unikátní záznam představení Ďábel z Vinohrad z října roku 1968. Reakce na tehdejší aktuální politickou situaci po srpnové invazi dodává každé replice nesmírnou sílu, ze záznamu je cítit souznění publika s interprety v mocném spiklenectví. Dalším zajímavostí tohoto vydání je amatérský záznam několika skladeb Rychnovského dixielandu z roku 1947, první kapely, se kterou vůbec kdy Jiří Šlitr hrál. (ts)

Komplet komisař Maigret
Radioservis letos dovydal poslední čtyři případy komisaře Maigreta. Několikaleté vydávání rozhlasových dramatizací detektivek Georgese Simenona proto mohl završit kompletním souborem čtrnácti CD. Nahrávky Českého rozhlasu z let 1970 až 1990 režíroval Jiří Hořčička. Posluchače zláká hlavně nezaměnitelný charizmatický hlas Rudolfa Hrušínského v hlavní roli. Za zmínku však stojí i výkony ostatních slavných jmen, ať už Josefa Somra, Radoslava Brzobohatého či Jiřího Štěpničky. (ts)


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

Další z rubriky

VIDEO: Do hororu Doktor Spánek si Stephen King vybral Ewana McGregora

Trailer k filmu Doktor Spánek

Od 31. října vstoupí do kin horor Doktor Spánek, který podle knihy Stephena Kinga navazující na jeho legendární...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

RECENZE: Nacistický zajatec v anglické lize. Co snímek Brankář zamlčel

Hrdina filmu Brankář

Ojedinělý osobní příběh Brankář jednak fascinuje reálnými fakty, jednak ukázkově zapadá do trvalých polemik o...

Najdete na iDNES.cz