Vánoční otázka: prohraje znovu Popelka?

  1:00aktualizováno  1:00
Na pohled se nic nezměnilo: vánoční televizní program vypadá jako každý rok. Nicméně mírné posuny ve vysílacích časech naznačují, že na obehrané legendy se už tolik nesází.

Tři oříšky pro Popelku - Libuše Šafránková | foto: archiv

O tradiční pohádky divák nepřijde, mnohé dostane v několika verzích.

Rojení čertů a princezen
Třeba upopelená kráska ztrácející střevíček se představí na Nově už 23. prosince ve Věčném příběhu, kde ji hraje statnější Drew Barrymoreová, a znovu na Štědrý den vpodvečer v křehčí podobě Libuše Šafránkové, hrdince Tří oříšků pro Popelku.

Také spící princezna se objeví na vícero způsobů: slovensko-německou Šípkovou Růženku vysílá Prima ve stejné době jako Nova Tři oříšky pro Popelku a ČT1 zase Pyšnou princeznu, nově natočený půvabný příběh ve verších O Šípkové Růžence pak představí ČT na Boží hod.

Čerti se rojí ještě vydatněji. Nova uvede oba díly filmu Z pekla štěstí i starší film S čerty nejsou žerty, Prima již v předvečer Štědrého dne nasadí pamětnické Hrátky s čertem. Zábavné spojení pekla a nebe nese hlavní trumf ČT, štědrovečerní premiéra úspěšné filmové pohádky Anděl Páně s Ivanem Trojanem v hlavní roli, na niž zvou upoutávky natočené s hercovými potomky.

A právě Anděla Páně se konkurenční stanice zřejmě zalekly. Po loňské zkušenosti, kdy zdánlivě neporazitelné Tři oříšky pro Popelku prohrály rozdílem 40 tisíc diváků souboj s ne zrovna povedenou, nicméně novou pohádkou ČT Království potoků, nasazuje Nova na sedmou večer americkou komedii 102 dalmatinů a Prima záznam koncertu Vánoce v Opeře. Tedy pořady, u kterých by případná porážka tak nebolela.

Mrazík se stěhuje
ČT jako jediná má opět v rukávu i pohádkové novinky z vlastní tvorby, jejichž obsahový stereotyp se některé pokusí prolomit alespoň žánrově. Například Vřesový trůn si půjčil prvky hororové detektivky a Poslední kouzlo se zase blíží muzikálu.

Kromě pohádek nechybí ve sváteční nabídce hudba, od milostných písní Andrey Bocelliho na štědrovečerní ČT2 až po speciální koncert Vánoční SuperStar s celou desítkou finalistů.

Není to náhoda: vůbec nejsledovanějším pořadem loňských Vánoc se stala show jubilující Heleny Vondráčkové, která s téměř 2,5 milionu diváků přebila nejen všechny pohádky, ale i hollywoodské hity.

Také na ně letos dojde. Stylově je odstartuje bondovka Dnes neumírej, jedna z nejlepších vůbec, v níž ledové paláce Islandu krásně ladí s čokoládovou hvězdou Halle Berry.

K zasněženým filmovým návratům patří české tituly S tebou mě baví svět, Anděl na horách, Krakonoš a lyžníci a samozřejmě ruský Mrazík, jejž však rovněž postihlo stěhování. Letos mu totiž na Nově nesvěřili ani hlavní vánoční dny, ani Silvestra, nýbrž večer 29. prosince.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

DO KINA: Fotbalu vládne Diego Maradona, africké savaně Lví král

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Ze sedmi novinek týdne se hned dvě dotýkají sportu, jmenovitě portrét fotbalisty Maradony a domácí dokument Letní...

3Bobule. Do pokračování vinařské série namluvil několik vět i Postránecký

Tváře chystaného snímku 3Bobule

Herci Tereza Voříšková, Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer či Michal Isteník stojí před kamerou komedie 3Bobule, která se...

TELEVIZIONÁŘ: Od prádelny až po stodolu. Kde se vzal Hollywood

Hollywoodští producenti připravují film o záchraně thajských chlapců ze...

Zatímco ostatní kanály přinášejí prázdninově vyčichlou přehlídku konců, kam až továrna na sny doklopýtala, nedělní ČT...

Najdete na iDNES.cz