K nejsilnějším okamžikům Hořícího keře patří němý výjev, kdy matka Jana Palacha po synově smrti vyjde před svůj dům a tam stojí tichý zástup lidí se svíčkami. Lidí, kteří přišli uctít studentovu oběť, jeho zoufalou výzvu namířenou proti okupaci země a následné rezignaci národa.
Speciál připravil Michal Barák z iDNES.cz
Scéna sounáležitosti z ledna 1969 se vryje do paměti, i její varianta o pár měsíců později. Od Palachovy matky odvracejí lidé rozpačitě oči: ze strachu, i proto, že se za ten strach stydí. Začala normalizace, šíří se apatie; nikdo už nevěří ve změnu. Ani dvě ženy, o nichž film vypráví, přesto ženy rozhodnuté bojovat, ač nemohou vyhrát.
Mimořádný projekt českého zastoupení americké stanice HBO totiž zvolil podobně nevšední východisko příběhu. Sám Palach zůstává spíše symbolem, o jehož posmrtnou čest se vede soudní bitva na ochranu osobnosti.
Strana žalovaná: vlivný komunistický aparátčík Vilém Nový, který se sovětskými pohlaváry vesele popíjí vodku a studentovu oběť zlehčuje.
Strana žalující: matka Jana Palacha. A zástupce obžaloby: Dagmar Burešová, později advokátka mnoha disidentů. Ve skutečnosti se k žalobě přidalo několik známých osobností, film si však vybírá hlavně dvě křehké hrdinky jako protiváhu mocenského cynismu, který jim dává přezíravě najevo, že vytáhly proti větrným mlýnům. Ale existuje také morální vítězství a boží mlýny dějin.
Hořící keř patří k dílům se světovou ctižádostí. Ostatně polská režisérka Agnieszka Hollandová už zažila tři nominace na Oscara a za sérii Treme byla navržena na americkou televizní cenu Emmy, o jejíž mezinárodní variantu hodlá Hořící keř usilovat. Navíc ho čeká festivalové putování i zahraniční vysílání.
K Hořícímu keři natočili klip Andělem ocenění Republic of Two. Ve videu k písni Directions uvidíte záběry z televizní série.
Nicméně nad rámec snímku jde jeho poselství. Vedle herců či tvůrců totiž nese v záhlaví ještě jiná jména, další jména živých pochodní proti nesvobodě.
Namátkou:
- Ryszard Siwiec; upálil se ve Varšavě.
- Sándor Bauer; upálil se v Budapešti.
- Jan Zajíc; upálil se v Praze.
- Evžen Plocek; upálil se v Jihlavě.
- Ilja Rips; upálil se v Rize.
- Romas Kalanta; upálil se v Kaunasu.
- Oskar Brüsewitz; upálil se v Zeitzu.
A všichni měli matky.