Vary jsou před festivalem nádherné, raduje se prezident Bartoška

  14:17aktualizováno  14:17
Trumf, který potěší fanoušky i fanynky herce Johna Travolty, vytáhl na poslední chvílí z kapsy prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiří Bartoška. Diváci totiž v pátek uvidí v letním kině film Pomáda a možná i živého Travoltu.

Herec a prezident mezinárodního filmového festivalu Jiří Bartoška, kterému je 67 let. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jiří Bartoška si hlavně přeje, aby při promítání filmu i během celého filmového svátku nezklamalo počasí. "Nebudeme si lhát, politická situace je taková, jaká je. Věřím, že větší šanci na změnu než ona má počasí. Doufám, že při předpovídaných přeháňkách se trefíme do suchého místa alespoň při příjezdu limuzín k červenému koberci před Thermalem," řekl filmový prezident na čtvrteční tiskové konferenci. Jen si není jistý, jestli bude při promítání Pomády v letním kině v chladném počasí dostatek festivalových dek.

Pane Bartoško, kdy uvidí lidé v Karlových Varech Johna Travoltu?
Hned při pátečním zahájení festivalu na červeném koberci. Na červený koberec přijede John Travolta také druhý den festivalu, a to před projekcí filmu Sezona zabíjení.

John Travolta na tiskové konferenci k filmu Gotti: Three Generations

John Travolta bude letošní hvězdou karlovarského filmového festivalu.

A do třetice všeho dobrého?
Rád bych oznámil novinku letošního festivalu, kterou jsme si nechali na poslední chvíli. Po zahajovacím filmu v Thermalu promítne letní kino od 23 hodin snímek Pomáda. Bylo by sice lepší, pokud bychom při něm nemuseli mrznout, ale neznám krásnější prázdninový film, při kterém si člověk sedne do letního kina a zapálí si cigáro. A možná - když zazní pěkná písnička - si také zatancuje. Šance, že John Travolta v amfiteátru zamává divákům, je stále otevřená. Udělám pro to všechno. Myslím si, že nebude záležet jen na atmosféře, protože John Travolta přiletí v časných ranních hodinách, takže je otázka, jak hodně bude unavený. Mám pocit, že by to neměl být problém, protože cesta do letního kina trvá jen několik minut. Zatím to ale nemáme garantované. Původně jsme chtěli v letním kině promítat Horečku sobotní noci, tu jsme ale nesehnali v 35 milimetrovém formátu. Zaplať pánbůh ale za Pomádu.

Bylo náročné uspět s pozvánkou Johna Travolty, "Amélie" Audrey Tautou a dalších festivalových hvězd?
Náročné je to vždycky. Záleží na tom, jestli oslovené osobnosti točí, nebo netočí. Na pana Travoltu jsme se obrátili už před několika lety. Z příjezdu nakonec sešlo kvůli tragédii v rodině. Musím se ale pochválit. Se svým týmem děláme festival dvacet roků. Za tu dobu jsme si vytvořili určité portfolio. Jakmile oslovené osobnosti vědí, že v Karlových Varech byl Robert Redford, Robert de Niro a další, lidé se oslovují mnohem snadněji a snadněji se rozhodují.

Připravili jste pro Johna Travoltu nějaký program?
Samozřejmě. Schválil jej tým, se kterým americká hvězda do Karlových Varů přijíždí. Jsou to například naplánované rozhovory na červeném koberci. Golf zatím ve hře není, ale zkusíme to. Uvidíme, jaké bude počasí.

Přichystali jste kromě Travolty i další novinku?
S divadelním představením Pocta Haroldu Pinterovi se do Karlových Varů vrací britský herec Julian Sand, který byl hostem představení už dvakrát. Divadelní představení pouze v angličtině bez tlumočení se uskuteční 1. července od 20 hodin v Galerii umění. Vstupenka stojí 150 korun. Zájemci si mohou koupit lístky u hlavní pokladny.

Kdo z našich dvou současných premiérů přijede? Ten, který podal demisi, nebo jeho nástupce?
Jisté je, že nepřijede prezident Miloš Zeman. Omluvil se. Za dvacet let, co festival vedu, na něm bude poprvé chybět hlava státu. Očekáváme končící ministryni kultury Alenu Hanákovou. Pozvali jsme ji s předstihem. Festival je ale pro lidi, kvůli kterým tady jsme. Diváci určitě přijedou, což je hlavní.

Co vám udělalo letos před začátkem festivalu radost?
Mám pocit, že to je jeden z prvních roků, kdy nejsou Karlovy Vary rozkopané. Stačí z minulosti vzpomenout na kruhový objezd nebo most, který se v době festivalu opravoval v centru lázní. Vždy to byly zcela fatální věci. Tentokrát jsou Karlovy Vary nádherné. A také si dovolím připomenout, že za posledních třináct let festivalu jsme nezdražili vstupenky. Myslím si, že je to velmi vstřícná finanční politika vůči návštěvníkům festivalu.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

VIDEO: Dělej víno, co sama chceš pít, radí Postránecký ve filmu 3Bobule

Posmrtně zazní hlas Václava Postráneckého v komedii 3Bobule, která přijde do kin 12. března 2020. V ukázce předává...

DO KINA: Jiří Mádl v akci, Angelina Jolie v pohádce a k tomu Staříci

Kolekce novinek týdne obsahuje netypické útvary jako krátkometrážní filmy nebo animované pásmo. V pokračování Zloby se...

RECENZE: Pánská jízda pro pokročilé. Mrkvička a Schmitzer jsou Staříci

Už nemají co ztratit, takže se vydají na společnou cestu bez návratu. Ovšem na cestu značně klopotnou, protože dva...

VIDEO: Kdo miluje, dělí se. Skupinovou erotikou léčí rodiny Boží láska

Odvážná erotická sci-fi Boží láska, jež po rozruchu na festivalu Sundance jde do našich kin 7. listopadu, bude v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz