RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

  • 10
Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť První akční hrdina, promítaný v kinech s Prvním akčním dokumentem, se nedá označit za film. Snad za první akční školičku, či co to vlastně je.

Titulky ohlašují „akční dvojprogram“, přičemž půlhodinový První akční hrdina je vcelku roztomilá hraná ptákovinka s technickými parametry domácího videa, kterou následující První akční dokument svým školometským výkladem o mistrech české akční školy pouze dorovnává do sedmdesátiminutové metráže, umožnující běžnou distribuci.

Ano, zvláštní útvar z dílny nadšenecké party v čele s Janem Haluzou, pro něhož jde o profesionální debut, si opravdu troufá na přímou soutěž „obyčejných“ filmů, a producent Radim Procházka dokonce potvrdil, že kina o něj jeví zájem. Snad vědí, do čeho jdou.

Fotogalerie

Hranému prologu alespoň dělají dobrou službu představitel titulní role Jiří Mádl, který si bez kaskadéra prověřil vlastní fyzickou kondici, a Radim Špaček v roli operátora, jenž po boku postavy režiséra čili Jiřího Vyorálka celou zápletku dálkově řídí, glosuje a upravuje.

Vlastně právě Špačkův řemeslník, který má v akčním žánru „třiadvacet křížků“, ale stále se k němu chová láskyplně, je nejzábavnější i nejdojemnější postavou, zosobňující výchozí postoj tvůrců za kamerou.

Jenže ti ze své záliby bohužel dělají vědu, přímo filmovou vědu, kterou Haluza původně studoval a která je pro akční podívanou nejspolehlivější smrticí zbraní. Samozřejmě se dá hrát s parodickými prvky včetně tenisové rakety či puntíkovaného deštníku proti samopalům, ale i na půdě komedie, jíž se tu příliš nedaří, je stále ještě nutné natočit akční scény pořádně, což včetně bojového „baletu“ Lenky Haluzové coby hrdinky v ohrožení rovněž kulhá.

Navíc zcizování, komentování a vysvětlování, které má Prvního akčního hrdinu ozvláštnit, pak naprosto pohřbívá jeho přílepek První akční dokument. Má podobu doplňkové školní přednášky, kdy Haluzová na úryvcích slavných děl dokládá, že i český akční film měl své mistry – včetně přiznání, které motivy První akční hrdina napodobil.

První akční hrdina

Česko, 2019, 30 min Režie: Jan Haluza Scénář: Jan Haluza Hrají: Jiří Mádl, Kryštof Hádek, Lenka Haluzová, Jiří Vyorálek, Radim Špaček
Hodnocení­: 40%

Nejprve shrne děj každého filmu, zpravidla jazykem až snaživě lidovým – „Jak si na něj otvírá zobák, co?“, načež jeho akční prvky podrobí rozkladu naopak slovníkem badatelským – „Tematizuje střet dvou kultur“. Limonádový Joe, Cesta do pravěku, Kdo chce zabít Jessii?, Adéla ještě nevečeřela, Kuky se vrací, Akumulátor 1 – cožpak si skvosty komedie zaslouží být účelově pitvány na prvočinitele honiček, natožpak v podobě bezmála internetového videa, který ze zážitku diváka velkého plátna přechází v pocit účastníka místního filmového klubu pro začátečníky?

Ovšem za to sami autoři nemohou. Nejsou první ani poslední, jejichž soukromá kratochvíle pro radost dostala prostor v distribuci. Při natáčení Prvního akčního hrdiny se zjevně bavili, ovšem s jinými diváky tehdy sotva počítali. Respektive s diváky, které baví film sledovat, ne o něm mudrovat.

Vzdát takový typ pocty Rambovi, rozstřílel by je na cucky.