Proti návrhu Americké filmové akademie se veřejně postavily nejen profesní organizace kameramanů a střihačů, ale také řada hereckých hvězd Hollywoodu jako George Clooney, Brad Pitt, Robert de Niro, Sandra Bullocková nebo Emma Stoneová.
Neuspokojilo je ani ujištění, že sestřih děkovných projevů čtyř „neviditelných“ vítězů nasadí televize po přestávce a že celý přenos bude k vidění na internetu. Prohlášení vyjadřující nesouhlas podepsali rovněž významní režiséři Martin Scorsese, Spike Lee či Alfonso Cuarón, jehož mexický snímek Roma patří k favoritům oscarového finále, které se odehraje 24. února.
Oscary se udílejí ve čtyřiadvaceti kategoriích, letos organizátoři sáhli k úpravě, aby slavnost proti minulým zkušenostem zkrátili až o čtyřicet minut, ideálně pod tři hodiny.
Ale v textu, který podepsalo na padesát osobností, čelí pořadatelé cen obvinění, že okleštěním ceremoniálu zbavují základní řemesla jejich rovnocenného postavení a příslušné odborníky urážejí.
Akademie odpověděla dopisem adresovaným svým osmi tisícům členů, kde jmenuje zástupce dotčených profesí, kteří prý s plánem souhlasili, a slibuje, že žádná kategorie na 91. ročníku Oscarů nebude prezentována způsobem, který by zobrazil úspěchy nominovaných a vítězů „méně než v ostatních oborech“.
Jak to bude konkrétně vypadat, ukáže se příští neděli. Nicméně Cuarón na Twitteru udělil akademikům lekci z dějin kinematografie, když napsal, že „existovala i mistrovská díla natočená bez zvuku, barvy, příběhu, herců či hudby, ale ani jediný film nikdy nevznikl bez kamery a střihu“.