GLOSA: Oscary budou letos bez hlavního moderátora. Alespoň ušetří

  10:49aktualizováno  10:49
Milovník spikleneckých teorií by větřil předem promyšlenou, rafinovanou reklamu, realista by oponoval, že Oscary pracují na vlastní zkáze. V každém případě poslední aférka vyústila v oznámení, že letošní udílení cen nebude mít ústředního moderátora. Teprve podruhé v historii Oscarů. Zboří se svět?

Herec Kevin Hart | foto: AP

Jistěže ne, ceremoniál v noci ze 24. února bude podobný všem předchozím, na scéně se vystřídají hvězdní hosté, kteří uvedou jednotlivé kategorie včetně nominovaných a vyhlásí vítěze. Chybět bude pouze sólový průvodce, jenž zpravidla v úvodním monologu a v pár dalších vstupech opatrně zavtipkoval.

S výjimkou fascinujícího muzikálového výstupu Hugha Jackmana beztak nikdo příliš neoslnil, leda Jimmy Kimmel, který tak pohotově shodil historický trapas, kdy se předloni kvůli záměně obálek vyhlásil na pár sekund nepravý vítěz. To byl zlomový průšvih, vedle něhož nynější moderátorská lapálie bledne.

Fotogalerie

Příznačné však je, že v ní Americká filmová akademie doplácí na vlastní posedlost korektností. Roli průvodce večerem, který býval „příliš bílý“, měl totiž původně převzít černošský komik Kevin Hart.

Jenže se jí vzápětí sám kajícně vzdal, když se z minulosti vynořily jeho twitterové žertíky na adresu homosexuálů.

Mimochodem Hart z vysněného postu odstoupil dva dny poté, co jej nadšeně přijal, a to bylo začátkem prosince. Od té se vlekla trapná zákulisní hra, z níž jednou vypadla spekulace, že si komik svůj krok rozmyslí, pak že nerozmyslí, a nakonec necelé tři týdny před celosvětovým přenosem dávno předpokládaná zpráva, že se hlavní moderátor prostě ruší. Kdo by o tak horké místo taky stál.

Korunu všemu nasadilo prohlášení televize ABC, podle něhož kontroverze kolem hostitele slavnostního večera dokazuje, že Oscary hrají stále důležitou roli a že diváci o ně mají zájem. Jako by nestačilo, že vedle série ostudných nápadů, do nichž lze zahrnout i pokus o ceny „popularity“, loni spadla sledovanost v Americe poprvé pod třicet milionů, nejníže v dějinách.

Letošní slavnost, která svěří obálky se jmény vítězů Whoopi Goldbergové, Danielu Craigovi, Jennifer Lopezové či Chrisovi Evansovi, si zato může připsat jiný rekordní přívlastek: nejúspornější. Ušetří na honoráři klíčového baviče, ušetří na přenosu, neboť jej hodlá zkrátit o půlhodinu na necelé tři hodiny.

A pokud nejvyšší trofej vyhraje neanglicky mluvená Roma, stane se tak vůbec poprvé od roku 1929, kdy ceny vznikly. Kdežto bez ústředního moderátora se oscarový galavečer obešel již v roce 1989 - a kdo si to pamatuje?

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Ivan Trojan se v režii Agnieszky Hollandové promění v Šarlatána

Ivan Trojan a Agnieszka Hollandová před natáčením filmu Šarlatán

Šestinásobný držitel Českého lva Ivan Trojan se v dubnu opět postaví před kameru. Tentokrát v roli lidového léčitele v...

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Najdete na iDNES.cz