Kdo může napravit nalomenou reputaci Oscarů? Jedině vítězná Roma

  8:59aktualizováno  8:59
Devadesát let slavily oscarovou výhru filmy mlčící či hovořící anglicky. V 91. ročníku může nastat historický průlom, díky kterému se na nejnovější zmatené nápady pořadatelů milosrdně zapomene.

Vysněná zeď Donalda Trumpa na hranici s Mexikem přišla pozdě; přinejmenším pro Oscary. Právě mexičtí tvůrci si pro ceny Americké filmové akademie dávno chodí ve velkém a letos by dokonce mohli změnit dějiny.

Rodinný příběh Alfonsa Cuaróna Roma se totiž může stát vůbec prvním neanglicky mluveným dílem, jež vyhraje Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek i za nejlepší film vůbec. A též prvním absolutním vítězem z internetové firmy Netflix.

Kde neprorazil ani Fellini

Oscarová historie pamatuje deset zahraničních titulů nominovaných i na nejvyšší sošku, devět předešlých však ve finále neuspělo. Navíc je Roma teprve pátým snímkem, který dostal nominaci v obou kategoriích ve stejném letopočtu: roku 1969 to dokázal film režiséra Costy-Gavrase Z, roku 1998 italský Život je krásný, v roce 2000 asijská koprodukce Tygr a drak a před sedmi lety francouzská Láska. Všechny pak vyhrály „svou“ cizojazyčnou sekci, ale nejvyšší trofej žádný.

Za svébytnou výjimku lze považovat Umělce z roku 2011, který zastupoval Francii a hlavní cenu dostal, jenže příběh vzdávající poctu Hollywoodu před nástupem zvukového filmu se obešel beze slov. A leckde i bez diváků, kteří z kin odcházeli po zjištění, že je černobílý a němý.

První cizojazyčný film, Děti ulice, získal speciálního Oscara ve dvacátém ročníku cen, samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce vznikla až v roce 1956. Jejími dosavadními rekordmany jsou snímky Fanny a Alexandr a Tygr a drak. Oba získaly po čtyřech Oscarech, ale Bergmanův švédský příběh dvou sourozenců neměl na nejlepší film roku ani nominaci a film Anga Leeho ji neproměnil.

Pokud by Cuarón zvítězil, nechal by za sebou celou armádu mistrů. Sám Ingmar Bergman byl na Oscara nominován devětkrát, ale nakonec dostal jenom čestnou trofej, pro kterou si ani nepřišel, přebírala ji herečka Liv Ullmannová.

Fotogalerie

Ještě vyšší počet šancí, dvanáct, získal za svou kariéru italský filmař Federico Fellini; také však skončil pouze u čestného Oscara, ačkoli třeba za Amarcord byl nominován ještě za scénář i režii.

Benigniho pohybová kreace

Se scénářem bojovaly o Oscara též italské snímky Zloději kol a Silnice či Buňuelův Nenápadný půvab buržoazie, v témže oboru uspěla francouzská romance Muž a žena. Prvním zahraničním hercem, který byl nominován na Oscara, celkově dokonce třikrát, byl Marcello Mastroianni. Ale sošku dostal až jeho krajan Roberto Benigni za Život je krásný, který se proslavil děkovnou pohybovou kreací s komentářem „Vypotřeboval jsem celou svou angličtinu“. Rovněž první zahraniční herečkou oceněnou Oscarem za neanglicky mluvenou roli byla Italka, konkrétně Sophia Lorenová vyznamenaná za Horalku.

Mexická vlna

Ale doby, kdy tón světové kinematografii udávala Itálie, dávno minuly, naopak mexická vlna je na postupu. Alejandro G. Inárritu už má čtyři Oscary, Guillermo del Toro dva a stejný počet sošek zatím drží Alfonso Cuarón, za režii a střih anglicky mluvené Gravitace. Nicméně první nominaci měl už za scénář Mexické jízdy natočené v režisérově mateřštině, k níž jako by se v Romě inspirované vlastním dětstvím vracel. 

A pokud s ní dosáhne na titul nejlepšího filmu roku, prokáže, že jazyk pravého filmaře je univerzální – ostatně příští Cuarónův projekt slibuje skotskou road movie ve francouzštině a angličtině – a že to americká filmová akademie pořád ví.

Což jí může ve výsledku prospět více než uměle budovaný lesk ceremoniálu. V honbě za ubývajícími diváky si totiž udělala za poslední týdny z ostudy ne jeden kabát, ale celou garderobu. Přičemž kotrmelce pořadatelů připomínají slavný královský výrok z Pyšné princezny: „Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil.“

Oscary 2019

Výsledky i veškeré zpravodajství ze slavnostního ceremoniálu najdete na iDNES.cz v pondělí ráno.

Proč třeba produkce slavnostně oznamuje, že legendární Bette Midlerová osobně zazpívá hit z muzikálu Mary Poppins se vrací? Protože původně měly kvůli úspoře času zaznít jen dvě skladby z nominovaných pěti; teď akademici zařadili zpátečku. Stejně jako po vlně protestů zrušili jiný nápad, že čtyři trofeje – za střih, kameru, masky a krátký hraný film – udělí během reklamního bloku, tedy mimo televizní přenos. Paradoxní je, že ač jsou posedlí zkrácením slavnosti pod tři hodiny, přišli s nápadem, že by se měla přidat nová, divácky atraktivní cena „popularity“. Opět se na ně snesla lavina kritiky a opět akademici vycouvali.

Bez moderátora

Samostatnou kapitolu trapasů pak tvoří tanečky kolem moderátora Kevina Harta, který měl posílit černošskou menšinu, načež z postu sám odstoupil kvůli svým dávným žertům na adresu menšiny sexuální. Čili ústředního průvodce letošní Oscary nemají, o to hlasitěji však lákají na jména předávajících hvězd: Javier Bardem, Chadwick Boseman, Laura Dernová, Samuel L. Jackson, James McAvoy, Melissa McCarthyová, Jason Momoa, Daniel Craig, Chris Evans, Tina Feyová, Brie Larsonová, Jennifer Lopezová, Gary Oldman, Sam Rockwell, Charlize Theronová...

Otázka večera však nezní, kdo trofej předá, nýbrž kdo ji dostane.

Pokud to bude Roma, dopustí se Americká filmová akademie po veškerých nedávných omylech jediné smysluplné inovace.


Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

RECENZE: Bohdalová s Hádkem se octli v Kleci. A tam jsou nejsilnější

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve filmu Klec

K čistému thrilleru chybělo – či spíše přebývalo – jen málo. Ale za dramaturgickou nejistotu Klece, kterou Česká...

Martin se zastal scenáristů Hry o trůny. V knihách slibuje jednorožce

Spisovatel G. R. R. Martin na snímku z letošního dubna, kdy překvapivě...

K ostře sledovanému finále poslední řady seriálu Hra o trůny se vyjádřil i sám spisovatel G. R. R. Martin na svém...

Další z rubriky

VIDEO: Já se vrátím, slíbil a splnil. Přichází Terminátor: Temný osud

Arnold Schwarzenegger ve filmu Terminátor: Temný osud

Arnold Schwarzenegger ve své nejslavnější filmové sérii je zpátky. Snímek Terminátor: Temný osud vejde do kin 31....

TELEVIZIONÁŘ: Kdo vyhraje volby, kdo hokej a kdo jim dá na frak

Z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku

Nezapomeňte, že rozhodují právě vaše hlasy, huláká víkendová obrazovka ze všech stran. A taky nám výsledky veškerých...

VIDEO: Do světa, do světa? My taky, vtipkují Plesl a Neužil v pohádce

Trailer k pohádce Hodinářův učeň

Na Zlín Film Festivalu měl premiéru trailer k česko-slovenské pohádce Hodinářův učeň, která jde do kin 15. srpna....

Najdete na iDNES.cz