Nova našla vlastní Streepovou z Prady, k módnímu světu přiřadila Hlaváčovou

  10:08aktualizováno  10:08
Jana Hlaváčová a Tereza Brodská vévodí seriálu z prostředí módního časopisu, který pod názvem Dokonalý svět točí Nova.

Fotografie z natáčení seriálu Dokonalý svět: dokonalá Jitka Čvančarová a Jana Hlaváčová | foto:  Dan Materna, MAFRA

Seriál Dokonalý svět Anglické slovo grace označuje přirozený půvab, nenucený šarm, prostě grácii. Jméno Grace nyní nese český módní časopis. Jenže do trafik se nedostane; pár jeho výtisků se vyskytuje pouze na místě, kde by je nikdo nehledal: v pražské Kolbence. V bývalé tovární hale proměněné v ateliér se točí seriál Dokonalý svět.

Působí to jako skok ze světa špíny do pohádky. Oprýskaná budova, úzké tmavé chodbičky, změť kabelů, trámů, krabic – a uprostřed se najednou otevře prosklené průčelí paláce elegance, který ve zmenšeném měřítku připomíná sídlo Meryl Streepové v komedii Ďábel nosí Pradu. Až se člověk bezděčně zastydí, že má na sobě džíny, a bojí se usednout na zářivé kanapíčko.

První klapka seriálu Dokonalý svět

Naštěstí se mezi nablýskanými dekoracemi vynoří mladík v šedém svetru, který by módní policie nejspíš pohrdavě zamítla. Režisér Vít Karas však svůj vkus hájí. "Já vím, že můj svetr vypadá tak trochu dědkovsky. Ale my odborníci víme, že právě letí 80. léta, takže jsem vlastně in. Už se v tom vyznám, tady jsme totiž všichni velmi styloví," směje se Karas, který si vysloužil ostruhy v seriálu Redakce, pracoval na pohádce Z pekla štěstí 2 či na dabingu animovaného filmu Ratatouille a natočil znělku zlínského festivalu.

Na kotníky táhne

Styloví? Ano, herci tak skutečně vypadají – ovšem pod mohutnými bundami, do nichž se choulí o pauzách. Dámy, kterým na kotníky v křehkých lodičkách nemilosrdně táhne, už probírají nachlazení. Pod bundou zatím schovává zdobný kostýmek také Tereza Brodská – že by hrála modelku? "Kdepak, já jsem šéfredaktorka. Ale taková, že bych vám zrovna nepřála, abyste pode mnou pracovala," směje se herečka, která do kulis Dokonalého světa přestoupila z Ulice.

Seriál Dokonalý svět Seriál Dokonalý svět - Jitka Čvančarová a Tereza Brodská

Nova seriály opravdu nešetří. "Krize k nám ještě nedorazila," tvrdí ředitel nejsledovanější televize Petr Dvořák, "dál děláme velké věci, velké seriály s velkými herci." Zanedlouho začnou točit Okresní přebor, černočernou vesnickou protiváhu humoru Comebacku. A v Dokonalém světě pod heslem "Na stylu záleží" líčí osudy skryté pod zářivou fasádou.

Za námětem a scénáři seriálu stojí Mirka Vopavová s dalšími dvěma autorkami, kostýmy navrhují Jana Medková a Simona Rydlová. Ale na zdánlivě ženském písečku si hrají i muži: kameraman Pavel Berkovič či herci Saša Rašilov a Juraj Kukura, jejichž hrdinové stojí v čele vydavatelství. V Grace, "nejlepším módním magazínu v zemi", vypadá život stejně nablýskaně jako na obálkách časopisu.

První klapka seriálu Dokonalý svět

Redakce si vytváří vlastní svět plný krásy, vůní, harmonických vztahů a velkých snů, v němž si všichni připadají silní, krásní – zkrátka dokonalí. Ale jaká je skutečnost?

Ambiciózní, krásná a sebevědomá módní šéfka, kterou hraje Jitka Čvančarová, je v soukromí pokornou milenkou "pána z politiky" a tiše doufá, že to dotáhne až na manželku. Pro zralou redaktorku v podání Jany Hlaváčové, jejímž pohledem se příběh vypráví, je časopis vším; všemožně se snaží zachránit stará dobrá pravidla před novými výstřelky. A věcná šéfredaktorka čili Brodská spadne rovnýma nohama do chaosu.

Je to jinak

Redakce si vytváří vlastní svět, v němž si všichni připadají silní, krásní – zkrátka dokonalí. Ale jaká je skutečnost?

"Spolehlivá babička, která se stará o děti i domácnost, dceři totiž zčistajasna oznámí, že má přítele a odjíždí s ním do Francie," vysvětluje herečka, proč se její hrdince rozklepou kolena – třeba když potomci, které musí vláčet do redakce, umatlají čokoládou drahé kožichy pro vánoční číslo. "Je to roztomilé a půvabné," shrnuje Brodská scénář.

Díky Dokonalému světu se na scénu vrací Hlaváčová. Otázka, zda její postarší, života znalá hrdinka pod energickou šéfkou alias Brodskou úpí, ji rozesměje.

Seriál Dokonalý svět - Jitka Čvančarová a Tereza Brodská

"Ale vůbec ne, naopak s ní souzním a mám k ní respekt, kvůli ní moje postava neřeší žádný vnitřní problém. A kvůli komu ano? To zase nemohu předem prozradit," omlouvá se herečka, o níž se v Nově šeptá, že svým výkonem málem poráží Streepovou alias šéfredaktorku v tematicky podobném filmu Ďábel nosí Pradu. "To ne, v žádném případě," brání se Hlaváčová rozhodně, "Streepová je přece úžasná herečka! Navíc ona ve filmu časopis vedla, kdežto já jsem v jiné pozici, moje hrdinka píše sloupky. Přes módu máme Čvančarovou," vysvětluje.

Nicméně vypadá stejně dokonale jako kolegyně. "Dohodli jsme se, že můj styl oblečení bude jednoduchá elegantní klasika. I sloupkařka musí chodit do redakce slušně oblečena, ale předvádění kostýmů jí nepřísluší," míní Hlaváčová. Přesto se vlivu módy těžko vyhne; šestnáct dílů Dokonalého světa, to bude nějakého převlékání.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

RECENZE: Cruzová a Bardem? Všichni to vědí, že hvězdný pár znovu vyhrává

Záběr ze snímku Všichni to vědí

Herečtí manželé Penélope Cruzová a Javier Bardem se znovu potkali ve snímku Všichni to vědí, který do kin vstupuje v...

Zemřel kameraman Stanislav Milota, manžel herečky Vlasty Chramostové

Kameraman Stanislav Milota dostal v roce 2016 Českého lva za mimořádný přínos...

V 85 letech zemřel na zápal plic kameraman Stanislav Milota, signatář Charty 77 a manžel herečky Vlasty Chramostové....

VIDEO: Hlásí se Rocketman, životní příběh Eltona Johna včetně písní

Trailer k filmu Rocketman

Původně tvůrci uvažovali, že by do role Eltona Johna obsadili Justina Timberlaka, Jamese McAvoye nebo Daniela...

Najdete na iDNES.cz