Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

Najbrtův Protektor získal šest Českých lvů, stal se i filmem roku

  10:10aktualizováno  7. března 2:06
Dlouho vyrovnaný souboj o České lvy nakonec drtivě vyhrál Protektor režiséra Marka Najbrta. Ten si z pražské Lucerny odnesl šest sošek, včetně cen za film roku, režii i scénář. Česká filmová akademie si tak obhájila nominaci snímku na Oscary, byť se drama do finále prestižní americké soutěže neprobojovalo.
Na pódiu pražské Lucerny se při závěrečném přípitku všech oceněných nejvíce radovali tvůrci filmu Protektor v čele s režisérem Markem Najbrtem, herečkou Janou Plodkovou a Pavlem Hrdličkou. Ten získal cenu za střih.

Na pódiu pražské Lucerny se při závěrečném přípitku všech oceněných nejvíce radovali tvůrci filmu Protektor v čele s režisérem Markem Najbrtem, herečkou Janou Plodkovou a Pavlem Hrdličkou. Ten získal cenu za střih. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Český lev za rok 2009

Lvy pro Protektora nemám kvůli Oscarům
Marek Najbrt poskytl portálu iDNES.cz rozhovor bezprostředně po skončení slavnostního udílení 17. Českých lvů.

10 postřehů z filmových Lvů
Jak donutit diváky přepnout? Čtěte recenzi večera.

Hned v prvních minutách, během nichž moderátoři zvládli nečekané technické potíže s projekcí, padlo jméno prvního oceněného.

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) již před slavnostním večerem oznámila, že cenu za dlouhodobý umělecký přínos českému filmu získala herečka Jana Brejchová (profil čtěte ZDE).

Jana Brejchová"Do poslední chvíle se snažila dorazit, viróza a vysoké horečky jí to ale nedovolily. Mám za úkol vyřídit dva vzkazy: jednak poděkovat akademii za cenu, které si velmi váží. Druhý pozdrav je pro vás, filmaře, tady v sále. Nemáte na ni zapomenout, ještě by si ráda natočila nějaký biják," řekla lehce dojatá Tereza Brodská, která za maminku cenu převzala z rukou ministra kultury Václava Riedlbaucha.

Cena za výtvarný počin míří na půdu. Bartovu

Následující třicetiminutovka, plná rozpačitých dialogů, přinesla cenu nejlepším zvukařům. Za film 3 sezóny v pekle ji získali Pavel Rejholec a Jakub Čech. Ti v děkovací řeči bezděčně připomněli, že v jejich kategorii se vlastně perou se stále stejnými konkurenty.

Vše o filmu 3 SEZÓNY V PEKLE na iDNES.cz

Broušeným lvem se nově může pyšnit i Jiří Barta. Jeho animovaná pohádka Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? byla jmenována nejlepším výtvarným počinem.

Diváckým film roku 2009 je komedie Líbáš jako bůh režisérky Marie Poledňákové.

První dvě ceny pro Protektora režiséra Marka Najbrta vybojoval za nejlepší střih Pavel Hrdlička. "Děkuju," zašeptal skromně do mikrofonu trumpetista skupiny Mig 21. Rychloděkovačku vystřihli i Midi Lidi, kteří film opatřili původní hudbou.

Náskok Protektora vzápětí dorovnaly výsledky v kategoriích vedlejších hereckých výkonů. Mezi ženami zvítězila Daniela Kolářová. "Vždy, když se octnu v tomto sále, vzpomenu si na rok 1963, kdy jsem sem přijela na taneční a s partnerem jsem při waltzu upadli na zem. Dnes je to hezčí večer, děkuji," řekla herečka a Lva si něžně tiskla k hrudi.

Chudíkova
omluva

"Omlouvám se fanouškům, že jsem nepřijel už na premiéru Kawasakiho růže. Od chvíle, co jsem upadl, se bojím ledovky. Když mrzne, nevycházím ven."

Ladislav Chudík

Téměř se slzami v očích cenu převzal i Ladislav Chudík, který u pultíku pogratuloval plodné české kinematografii. "Snažím se tímto projevem zakrýt své dojetí. Už jsem takovou filmovou nabídku nečekal, možná ani nevíte, že už mi je osmdesát šest let. Jsem proto vděčný Janu Hřebejkovi," vysvětlil seriálový doktor Sova, jenž cenu získal za svou první zápornou roli.

"Myslím, že tahle role nádherná tečka za mou kariérou. I když samozřejmě neříkám definitivní ne na případné další nabídky," okomentoval pro iDNES.cz spolupráci s Janem Hřebejkem. Ten se galavečera osobně nezúčastnil.

Český lev za rok 2009 - Daniela Kolářová s cenou za výkon ve filmu Kawasakiho růžeČeský lev za rok 2009 - Ladislav Chudík

BODY PRO HŘEBEJKA. Daniela Kolářová i Ladislav Chudík převzali ceny za vedlejší herecké výkony v Hřebejkově Kawasakiho růži.

Jenže šlo jen o "záchvěv". Českého lva za nejlepší kameru si z Česka odveze Karl Óskarsson, který nasnímal 3 sezóny v pekle. "Jsem rád, že jsem do tohoto filmu mohl přinést trochu Islandu," vzkázal publiku kameraman, který do Česka přijel právě kvůli sobotním Lvům (rozhovor čtěte ZDE).

Nejlepším hercem loňského roku je Kryštof Hádek. "Tak pěkně děkuju," poznamenala ve své stručné řeči největší filmová naděje světového filmu, jak Hádka tituluje mezinárodní festival Berlinale (více najdete ZDE).

"S Tomášem Mašínem budu točit kdykoli cokoli, protože mu věřím," řekl iDNES.cz po skončení "lvího" večera. S trofejí za herecké výkony je spojena účast na prestižní filmové přehlídce v Cannes.

Český lev za rok 2009 - Kryštof Hádek

FILMOVÁ NADĚJE PODLE FESTIVALU BERLINALE. Kryštof Hádek pózuje fotografům po skončení slavnostního galavečera. Cenu získal za roli ve 3 sezónách v pekle.

"Tak já tam tedy pojedu, ale popravdě nevím, co tam budu dělat," smál se představitel básníka Egona Bondyho stím, že snad zúročí své zkušenosti z Berlinale. "Naučil jsem se tam minimálně to, že film je opravdu velký byznys," dodal.

Zrestaurovaný Špáta

Zbývající hlavní kategorie "bez milosti" obsadil Protektor. Nejprve se na pódiu blýskla Jana Plodková, která za sebou v hlavní ženské herecké kategorii nechala Lenku Vlasákovou a Karolinu Gruzsku.

Marek Najbrt s kolegy Robertem Geislerem a Benjaminem Tučkem bodoval mezi scenáristy. Sám pak převzal ceny v kategoriích nejlepší režie a film roku.

Na hlavním večeru Českého lva včera byla udělena také cena ČFTA pro Nejlepší audiovizuální počin roku. Získal ji projekt Restaurované filmy Jana Špáty, převzetí se ujali režisérky Olga Sommerová, Olga Špátová a producent Richard Němec.

Myslíte si, že Protektor je filmem roku, jak rozhodla Česká filmová a televizní akademie?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 27. března 2010. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 659
Ne
Ne 395

Hláška roku je o soudruzích z Pelíšků

Mimo tradičních kategorií jako nejlepší film, režie, scénář, střih a herecké výkony v hlavních rolích se letošní novinkou stala takzvaná Müllerova hláška roku.

Dvě desítky nejlepších vybral pro první ročník Jiří Menzel. Pomyslné zlato získal povzdych Jiřího Kodeta. "Kde udělali soudruzi z NDR chybu?" ptá se v Hřebejkových Pelíšcích, když se mu při míchání kávy rozpustí plastová lžička.

Vítězové Českého lva za rok 2009

S kým se utkali v nominacích

Natáčení filmu Protektor - Marek NajbrtNejlepší film
3 sezóny v pekle - recenzi čtěte ZDE
Kawasakiho růže - recenzi čtěte ZDE
Protektor - recenzi čtěte ZDE

Nejlepší režie
Tomáš Mašín (3 sezóny v pekle)
Jan Hřebejk (Kawasakiho růže)
Marek Najbrt (Protektor)

Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli
3 sezóny v pekle - Kryštof HádekKryštof Hádek (3 sezóny v pekle)
Martin Huba (Kawasakiho růže)
Marek Daniel (Protektor)

Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli
Z filmu ProtektorKarolina Gruszka (3 sezóny v pekle)
Lenka Vlasáková (Kawasakiho růže)
Jana Plodková (Protektor)

Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli
Daniela Kolářová (Kawasakiho růže)
Klára Melíšková (Protektor)
Tereza Voříšková (Zemský ráj to napohled)

Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli
Martin Huba (3 sezóny v pekle)
Ladislav Chudík (Kawasakiho růže)
Antonín Kratochvíl (Kawasakiho růže)

Nejlepší scénář
3 sezóny v pekle - Tomáš Mašín
Kawasakiho růže - Petr Jarchovský
Protektor - Robert Geisler,, Benjamin Tuček, Marek Najbrt

Midi LidiNejlepší hudba
Filip Jelínek (3 sezóny v pekle)
Jan P. Muchow (Normal)
Midi Lidi (Protektor)

Nejlepší zvuk
Jakub Čech a Pavel Rejholec (3 sezóny v pekle)
Marek Hart a Pavel Rejholec (Normal)
Marek Hart a Tomáš Zůbek (Protektor)

Nejlepší výtvarný počin
Martin Kurel (3 sezóny v pekle)
Jiří Barta (Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny?)
Ondřej Nekvasil (Protektor)

Nejlepší střih
Petr Turyna (3 sezóny v pekle)
Vladimír Barák (Kawasakiho růže)
Pavel Hrdlička (Protektor)

Kameraman filmu 3 sezóny v pekle Karl ÓskarssonNejlepší kamera
Karl Óskarsson (3 sezóny v pekle)
Antonio Riestra (Normal)
Miloslav Holman (Protektor)

Nejlepší dokument
Občan Havel přikuluje
Vítejte v KLDR!
Zapomenuté transporty do Polska

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zemřela představitelka průvodčí z filmu Proč?, Milce Zimkové bylo 71 let

Zemřela slovenská herečka Milka Zimková, bylo jí 71 let. Na Slovensku se proslavila především hlavní rolí ve snímku...

Německá policie bude vyšetřovat Rogera Waterse kvůli podpoře nacismu

Roger Waters má opět problém. Německé policii se nelíbí, že si na koncertě v Berlíně 17. května oblékl kabát, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zřejmě slušnej oddíl. Znáte filmy s jubilantem Luďkem Sobotou?

Otestujte si, jak dobře se orientujete ve filmech vděčného představitele nesmělých zakoktávajících se prosťáčků a...

Pipifax Dlouhá punčocha? Český velvyslanec se zastal Pipi v debatě o rasismu

Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka nepovažuje za dobrý nápad návrhy odstranit z populárních dětských knížek o Pipi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsme v minovém poli, tušil jsem požár, na který nemám hasičák, říká Landa

Premium Po osmi letech od desky Žito vydal zpěvák a skladatel Daniel Landa nové album s názvem Minový pole, které, jak sám...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Čína stáhla z karlovarského festivalu své filmy, chybět budou i ruské

Místo dvanácti filmů jich bude v hlavní soutěži letošního karlovarského festivalu jen jedenáct. Dvanáctý, již potvrzený...

RECENZE: S dětmi se probudila, bez nich zhasla. Věra Plívová-Šimková

Jen vzácně se stane, že dokumentarista vyzařuje stejně nakažlivé nadšení jako hrdina jeho filmu. K takovým výjimkám...

Užitečná fabrika jménem Ulice. Z herců dělá hvězdy, divákům dává rady do života

Premium Už brzy dosáhne plnoletosti, popelka mezi českými seriály. Ač má spoustu oddaných příznivců, mnozí elitáři ji...

OBRAZEM: Ikonické chvíle z Cannes. Fotograf lovil celebrity čtyřicet let

Fotograf Eric Gaillard z agentury Reuters fotí filmový festival v Cannes od roku 1981. Od té doby svým objektivem...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....