Jude Law se se soškou nemazlí. Rozbije křišťál a dokonce ji i podřízne

  14:43aktualizováno  14:43
Režisér Miloš Forman ve festivalové znělce soškou drtí prášky, herec Andy Garcia s ní vylamuje dveře vily. Jude Law, hvězda loňského ročníku, se s ní v té letošní příliš nemazlí a najde pro ni mnohem lepší místo než na poličce.

Jude Law natáčí znělku pro 46. ročník karlovarského filmového festivalu. | foto: KVIFF

Jude Law se baví s Ivanem Zachariášem při natáčení znělky pro 46. ročník...

Jude Law se baví s Ivanem Zachariášem při natáčení znělky pro 46. ročník karlovarského filmového festivalu.

Znělka vznikla v květnu v Londýně, tradičně v režii Ivana Zachariáše. Diváci mohou herce vidět v situaci, jak si poradí, když právě touto soškou bez koule ve vzpažených rukách nahé ženy nahradí na svém rollsu ze 70. let typický znak této automobilové značky. Stačí mu k tomu hrubá síla a pilka na železo.

Krátká videa patří k tradiční součásti karlovarského festivalu. Za několik let jich v nové černobílé podobě vzniklo osm a jejich hrdiny jsou laureáti Křišťálového glóbu za mimořádný přínos světové kinematografii či formátem poněkud menšího ocenění od prezidenta festivalu Jiřího Bartošky. Převážně znevažující podtext, který každý z mikropříběhů má, berou diváci i tvůrci tak, jak byl zamýšlen - s humorem a pochopením.

Diváci je mohou vidět před každou projekcí, jen netuší, na kterou z nich natrefí. Získají tak přehled o všech, kteří v nich účinkovali. Ať už jimi byli herci Danny De Vito, Andy Garcia, Harvey Keitel a John Malkovich či režiséři Miloš Forman, Věra Chytilová a Jiří Menzel. Jediným oceněným, který znělku stále dluží, je Robert De Niro, jenž se z pracovních důvodů omluvil.

Mezinárodně oceňovaný reklamní tvůrce Ivan Zachariáš už natočil znělku ještě v původní podobě pro 36. ročník v roce 2001. Novým námětem je příběh "ze života" karlovarské hlavní ceny s nejslavnějšími laureáty. De Nirovým náhradníkem byl hollywoodský herec Andy Garcia, který se za pomoci sošky dostává násilím do vily. Přitom netuší, že ho sleduje policejní hlídka.

Natáčení znělky 43. ročníku MFFKV - Miloš Forman

Natáčení znělky 43. ročníku MFFKV - Miloš Forman

Stejně jako v případě Miloše Formana, který s podstavcem drtí svůj pravidelný denní přísun léků, se i Menzelova kreace odehrává za jeho pracovním stolem. Kývá se na židli a sleduje půvabnou uklízečku. Její zadeček se v prizmatu karlovarské ceny odhaluje, až oscarový režisér spadne i s židlí na zem. Danny De Vito soškou shodí neodbytně zvonící telefon a dál pokračuje ve spaní.

Od 90. let točili znělky různí režiséři, kteří v nich charakterizovali jednotlivé ročníky, zachytili specifickou atmosféru i měnící se výtvarné pojetí. Filmoví fanoušci dodnes mají v paměti rozpustile pojatou znělku skupiny Tros Sketos v podání výtvarníků Aleše Najbrta, Jaroslava Róny a Františka Skály či hororové pojetí Jana Svěráka.

Zaujala znělka Petra Zelenky s nahým mužem, který osamocen tančí na jevišti karlovarského divadla, osm verzí Ivana Zachariáše s nudícím se filmovým promítačem či upoutávky, v nichž se objevila například koupající se kráska a pasáže sestříhané z filmových polibků. Svůj um v nich využili také Jan Hřebejk, Saša Gedeon a Jaroslav Brabec.

Natáčení znělky 43. ročníku MFFKV - Nick Landon, Ivan Zachariáš, Danny DeVito,

Natáčení znělky 43. ročníku MFFKV - Nick Landon, Ivan Zachariáš, Danny DeVito, Kryštof Mucha

Prezident festivalu Jiří Bartoška založil novou tradici účinkování předních osobností světové kinematografie, které navíc hrají zdarma a baví je to.

Ani Zachariáš se nesetkává s odmítavou reakcí oslovených. Forman ho pochválil a Keitel mu nabídl verzi, kterou vymyslel se svou ženou, ale nakonec souhlasil s tou jeho. "Jediná Věra Chytilova nám říkala, ať se s tím tak nepatláme. Myslím, ze chtěla raději jít na procházku se psem," prozradil režisér. Slavnou režisérku zachytil v situaci, kdy se snaží slepit rozbitou křišťálovou kouli, ale nakonec to vyřeší, když ji celou omotá lepicí páskou.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

RECENZE: V opravdu Krvavé nevěstě těší smích a nadsázka

Záběr z filmu Krvavá nevěsta

V každé rodině se najdou podivíni, ale po zuby vyzbrojené příbuzenstvo, jaké vyvdá titulní hrdinka hororu Krvavá...

RECENZE: Chůva, která držela feudály nad vodou, připomene i Postřižiny

Chůva a její svěřenkyně ve filmu Becassine!

Sice také nosí deštník, ovšem používá jej pouze místo hole na svůj chudý raneček či jako improvizovanou řadící páku u...

RECENZE: Brutální Nikita 2? Kéž by, Bessonova Anna je jen slabý odvar

Z filmu Anna

Spíše než kdysi tak nadějného filmaře dnes Luc Besson připomíná náboráře slovanských manekýnek. Objevitel ukrajinské...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz