Štáb dokumentárního filmu Hranice Evropy, novinářka Saša Uhlová (sedící vlevo), režisérka Apolena Rychlíková a zvukař Martin Kuhn, připravuje záběr v průmyslové části britského města Middlesbrough, v listopadu 2021. | foto: ČTK / Šípek Honza

RECENZE: Kdo tě potřebuje víc, dobrovolní otroci, nebo umírající táta?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Od celovečerního dokumentu Hranice Evropy čeká zasvěcený divák moderní marxistickou agitku na téma vykořisťované pracovní síly, ozvláštněnou autentickou zkušeností jeho aktérky – a nemýlí se. Ale jen do poslední třetiny, kdy se dokument lomí v jiný, daleko zajímavější film.

Novinářka Saša Uhlová s režisérkou Apolenou Rychlíkovou natočily volné, tentokrát evropské pokračování snímku Hranice práce, jenž mapoval pracovní podmínky špatně placených zaměstnání v Česku.

Oba projekty vycházející z osobních zážitků Uhlové, jež na čas opustila svou rodinu, aby si na vlastní kůži ověřila postavení levné východoevropské pracovní síly na západ od Aše, našly též reportážní a knižní podobu v titulech Hrdinové kapitalistické práce, respektive Hrdinové kapitalistické práce v Evropě.

Plat 6,20 eura za hodinu, sedm hodin v týdnu nejméně po deseti hodinách, takzvaná „malá neděle“ v pátek, kdy si mohou dojít na nákup, falešné výkazy pro německé úřady, úpravy před inspekcí práce a pokus o vzpouru, který se rozpustil ve vyčerpání.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se