Trojan, Zawadská a další známí herci se ocitli na černé listině dabingu

  12:03aktualizováno  12:03
Na sto padesát hereckých dabérů vesměs zvučných jmen se nechalo zastupovat agenturou, která pro ně vymáhá důstojnější podmínky. Odveta studií přišla vzápětí, od hrozeb "u nás už si neškrtnete" až k přeobsazování rolí.

Ivan Trojan během natáčení filmu Viditelný svět. | foto: Bontonfilm

Ivan Trojan, Vladimír Brabec, Valérie Zawadská, Martin Stránský, Petr Rychlý, Jan Dolanský, Nela Boudová. To je jen několik jmen ze sto padesáti herců, kteří se vzepřeli podmínkám dabingových studií. Hned to pocítili.

"V seriálu Jak prosté mluvím postavu Lucy Liu, ve druhé řadě už mě přeobsadili. Možná ani Julia Robertsová mi nezůstane," líčí Boudová. "Je připravená další série seriálu 24 hodin, kde jsem daboval hrdinu Kiefera Sutherlanda. Ale možná už nebudu - zatím mě na Barrandově žádali, pokud prý mě přeobsadí, abych svému nástupci nevolal a nenadával," vypráví Ivan Trojan.

Hercům vadí sílící tlak na levnou rychlou práci. "Před dvěma lety jsme ještě točili jeden či dva díly seriálu za hodinu, teď už po nás chtějí za stejný čas i pět epizod," shrnul podstatu sporu Zdeněk Hruška, jehož hlasem mluví v češtině třeba Ewan McGregor.

"Ohrožení" herci

Agentura zastupuje například Danu Batulkovou, Terezu Bebarovou, Vladimíra Brabce, Michala Dlouhého, Vandu Hybnerovou, Otu Jiráka, Ondřeje Kepku, Jiřího Lábuse, Taťjanu Medveckou, Petra Olivu, Václava Postráneckého, Ladislava Potměšila, Davida Prachaře, Alexandra Rašilova, Lindu Rybovou, Petra Rychlého, Svatopluka Skopala, Janu Šulcovou, Ivana Trojana, Marka Vašuta.

Dabéři chtějí, aby nebyli placeni od hodiny, nýbrž "od repliky", tedy podle počtu natočeného textu. Také žádají, aby natáčení řídil režisér, ne jen zvukař, jak se někdy z úsporných důvodů stává. Podmínky za ně podle zahraničního vzoru hlídá agentura. "Ovšem herci, kteří jsou od května v zastoupení, začali být masově přeobsazováni; i v roztočených seriálech," dodal Hruška.

Přesto k 1. červnu přibyla pod křídla agentury nová jména, další herci vstup slibují. "Na druhé straně nějakých padesát šedesát kolegů dál  pokrývá práci za ty, kteří se ocitli v nemilosti," uznal Hruška.

Jednotně však nevystupují ani studia. Spor se netýká České televize, s níž dávno existuje smlouva. Na podmínky agentury přistoupilo rovněž Studio Virtual, kde se dělají uznávané české verze filmů pro kina včetně disneyovek. Ale vedle nich existuje asi dvacet studií, od Barrandova až po takzvaná "garážová", kde vznikají dabované tituly hlavně pro kabelové stanice, které na novou dohodu neslyší.

A dost, dál to nejde

"Jedno nás dokonce nařklo z kartelové dohody, dokud jsme postupovali pod hlavičkou Herecké asociace," vysvětluje Hruška, proč zvolil řešení přes agenturu - profesní organizace totiž ze zákona nesmí prosazovat lepší podmínky pro osoby samostatně výdělečně činné, což je prý devadesát procent dabingových herců.

Herecký boj o dabing se vede už léta. "Kéž bychom tentokrát drželi pohromadě! Už v druhé půli devadesátých let jsme měli schůzi, souhlasně se zvedaly ruce, my čtyři zástupci jsme pak obcházeli studia, všude se nám smáli do očí a naše slavné herectvo pracovalo bez protestů dál," vzpomíná Vladimír Brabec a dodává: "Mám tři Ceny Františka Filipovského za dabing, nikdy jsem se tím neoháněl, ale jednou je třeba říci: Dost, za tu hranici už nejdu." 

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Přichází český Netflix. K vidění bude Anděl Páně 2 i Pupendo

Netflix. Pro jedny již neodmyslitelné synonymum pro televizní zábavu na internetu, pro druhé prozatím cizí anglické...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

TELEVIZIONÁŘ: Z kříže vypadá nebe jinak, tvrdí filmový Ježíš

Vypadá to na nekonečný příběh. Už od premiéry v roce 1988 stíhaly snímek Martina Scorseseho Poslední pokušení Krista...

VIDEO: Iron Man má novou práci. Robert Downey Jr. baví jako Dolittle

Rodinná komedie Dolittle, která do našich kin přijde 16. ledna 2020, přináší moderní verzi klasického příběhu o...

Premium

Zázrak jménem Forman. Když slavný režisér našel svou vlastní svobodu

Nejúspěšnější český režisér v dosud neviděných záběrech. Dokument Forman vs. Forman z dílny Heleny Třeštíkové přináší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz