ČT dala Četníkům sólo: Trojan se ocitne v nouzi, Töpfer v radě

  11:05aktualizováno  11:05
Ivan Trojan a Tomáš Töpfer, herečtí kolegové z Četnických humoresek, mají před sebou každý velké sólo. První bude točit s Jiřím Strachem, druhý s Jiřím Svobodou.

Hrdina Ivana Trojana, jenž má strach i z návštěvy zubaře, se musí potýkat s tím, že nevědomky podepsal Chartu 77. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Oba snímky zatím "pod pokličkou" chystá ČT, oba se vracejí do minulosti, ale do rozdílných epoch a s odlišným pojetím. Snímek scenáristy Marka Epsteina a režiséra Jiřího Stracha, v němž hlavní roli vytvoří Ivan Trojan, najde v 70. letech prvky hodně černé komedie. A dvoudílný film Jiřího Svobody, na jehož scénáři se podílel představitel jedné z rolí Tomáš Töpfer, sleduje za války osud dívenky osvojené židovskou rodinou.

Ivan Trojan

Ivan Trojan s Českým lvem za výkon ve filmu Ve stínu

Trojanův hrdina vypadá dokonale antihrdinsky: bezbarvý úředníček, který se bojí emigrovat, zvednout hlas, ba i jít k zubaři. Právě proto, že ho druhý den čeká trhání zubů moudrosti, opije se do němoty na podnikovém večírku a potom v ranní kocovině z Rádia Svobodná Evropa slyší své jméno mezi signatáři Charty 77. Zpanikaří, na svůj podpis ani jeho okolnosti si vůbec nevzpomíná, slovy tvůrců se pokouší z průšvihu "nějak vyšvejkovat", jenže politická mašinerie trestu už se rozjela.

Další seriály a filmy, které chystá Česká televize

  • První republika - sága podnikatelského rodu z pražského Podolí od vzniku samostatné republiky do začátku války.
  • Clona - moderní akční krimi, hlavní postavou je kameraman, který točí policejní zásahy.
  • Škoda lásky - cyklus osmi samostatných povídek různých současných autorů i režisérů. Titulní napsal Petr Šabach, točí ji Jan Hřebejk a v hlavní roli se objeví Karel Gott.
  • Krásno - černou komedii o smrti maminky nejlepšího kamaráda psal a točí Ondřej Sokol. Do financování zapojí fanoušky.
  • Vejška - celovečerní film je volným pokračováním nejúspěšnějšího snímku Tomáše Vorla Gympl.
  • Díra u Hanušovic - černá komedie, pod níž je jako režisér podepsaný Miroslav Krobot a jeho herecký tým Dejvického divadla.

Vyhazují ho z práce a syna ze školy, rodinu vystěhují z bytu do nuzného suterénu, kam protéká obsah stoupaček, zkrátka se brodí "v kotlíku normalizačních protivenství" až po kolena, obrazně i doslova. Aby šíleností v dosud poklidném životě neměl málo, dostane ztroskotanec považovaný za rebela do ruky i zbraň, a ta podle zákonů dramatu musí vystřelit.

Cesta do Terezína

Zatímco Trojanův nedobrovolný odbojář se postaví před kameru až na podzim v produkci brněnského studia, Svobodův projekt už se začal natáčet. Vypráví o holčičce odložené do nalezince, kterou si počátkem 30. let vezme za vlastní židovský pár, advokát a jeho manželka. Rodina si projde veškerá potupná omezení, na nichž se aktivně podíleli představitelé našich úřadů: advokátní komora, lékařská komora, vládní nařízení o zákazu chovat doma zvířata, vlastnit telefon. A to přesto, že muž se cítil jako Čech, za mobilizace narukoval a ortodoxní tradici nevyznával.

Fotogalerie

"Adoptivní rodiče cítí vinu za to, že dítěti vybrali osud, který mu nebyl předurčen, a pokoušejí se dceru Klárku zachránit všemi možnými způsoby," shrnuje režisér další vývoj událostí. Dokonce se snaží dohledat dívčinu biologickou matku a křestní list, jenže "úředně" je holčička osvojená, zapsaná v matrice židovské obce, a tudíž s rodiči sdílí transport do Terezína, později do Osvětimi. "Přestože se dívka nakonec dozví pravdu o svém původu, vědomě se rozhodne přijmout osud národa svých adoptivních rodičů, který se stane také jejím národem," popisuje Jiří Svoboda nevšední variaci na známé historické téma.

Marta Vančurová jako babička

Rozdílných motivů se však najde víc. "Naše vyprávění se liší od mnoha příběhů z času holokaustu zejména tím, že se v něm prakticky neobjevují Němci. Pochod do Terezína ze stanice Bohušovice hlídají čeští četníci, kteří jsou přítomni rovněž v hlídkové službě v Terezíně spolu s příslušníky židovské pořádkové stráže," podotýká.

Při psaní scénáře autorům pomohla svými vzpomínkami Helga Weissová-Hošková, autorka světoznámých dětských kreseb z Terezína. "Předběžně jsme domluveni také s Evou Erbenovou, autorkou knihy Životy Evy L., která žije v Izraeli, že by v závěrečném obrazu filmu ztvárnila Klárku, bilancující na 85. narozeninách svůj životní osud," plánuje režisér. Rodiče děvčátka hrají Petr Štěpán a Agi Gubik, babičku Marta Vančurová, Töpfer zástupce rady starších.

Oba snímky spadají do kolekce novinek, které ve čtvrtek hodlá ČT odtajnit. Patří k nim také retroseriál První republika z dílny tvůrců cyklu Vyprávěj a další tři projekty.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

PRVNÍ DOJMY: Jaromír Soukup je Premiér. Naštěstí ještě ne premiér

TV Barrandov tvrdí, že sitcom Premiér je parodická politická satira. Šéf stanice tvrdí, že v ní hraje. Nic z toho není...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Kinům opět vládl Joker, Pražské orgie startovaly až na osmém místě

Ačkoliv měly k dispozici 133 kin, nejvíce ze všech aktuálních titulů, zlákaly do nich Pražské orgie při svém...

Premium

Havel se v Pražských orgiích objeví U Fleků, prozradila Pavlásková

Režisérka a scenáristka Irena Pavlásková má pověst ženy, která si umí jít za svými sny. Potvrzují to i okolnosti vzniku...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

RECENZE: Je klidná, čeká ji Dobrá smrt. Vznikl mimořádný film o eutanazii

Tomáš Krupa natočil mimořádný film. Plně pozitivní, přestože mluví o smrti, nadto dobrovolné. Léčivý, neboť divák se...

Najdete na iDNES.cz