Z filmu Cesta do středu Země

Z filmu Cesta do středu Země | foto: Warner Bros.

Během nové Cesty do středu Země si herci prošli peklem

  • 5
Nejen atraktivní dobrodružnou podívanou, ale také revoluční filmařské techniky slibuje nové filmové zpracování verneovky Cesta do středu Země, která se v zámoří vyšvihla na přední příčky návštěvnosti.

"Inspirace známým románem Julese Verna a jeho převedení do moderního příběhu s novými postavami za použití moderní technologie nabídlo neskutečně vzrušující možnosti," libuje si režisér Erik Brevig.

Byť se na režijní sesli posadil vůbec poprvé, ve filmovém průmyslu mu patří titul uznávaného veterána tvorby vizuálních efektů. Podílel se na takových filmech jako Total Recall či Pearl Harbor.

Jeho pojetí klasického příběhu vypráví o trojici, která v průběhu vědecké výpravy na Islandu nečekaně uvízne v jeskyni, ze které je jediným možným únikem pronikat hlouběji a hlouběji do hlubin Země.

TRAILER K FILMU CESTA DO STŘEDU ZEMĚ

Během cesty světem, který lidský zrak nikdy předtím nespatřil, se trojice setká tváři v tvář se surrealistickými a nepředstavitelnými postavami včetně obrovských létajících piraní, světélkujících ptáků a hrozivých dinosaurů.

Z filmu Cesta do středu zeměJenže z ohromující expedice se brzy stane velmi nebezpečná cesta - hrdinové zjistí, že kolem nich narůstá sopečná aktivita a že musí nalézt cestu zpět na povrch Země dříve, než bude pozdě.

"Naším úkolem tvůrců filmu je přenést diváky do jiného světa. Chceme, aby byli diváci v kině příběhem zcela pohlceni. Proto bylo pro nás důležité vytvořit film tak, aby jeho postavy byly reálné a lidem blízké, avšak příběh samotný nebyl příliš vážný," říká producent Beau Flynn.

Trénink z Mumie
S tím souhlasí i představitel hlavní role, vizionářského vědce Trevora Andersona Bernard Fraser, známý zejména z trilogie o Mumii.

"Původní příběh ve spojení s originálním scénářem plným akce, vtipných situací i dobrodružství od začátku až do konce mě zaujal hned na první pohled," vzpomíná herec, který se tentokrát zhostil i role producenta.

Z filmu Cesta do středu zeměHerci si ovšem při natáčení prošli obrazným "peklem". Některé scény totiž vyžadovaly opravdu pečlivou fyzickou přípravu, zejména pak sekvence, ve které hrdinové padají tisíce kilometrů hluboko do středu země.

Zatímco Fraser byl "vytrénovaný" z Mumie, ostatní měli co dělat. "Pro herce je požitek osvojit všechny ty různé akční schopnosti. Několik dnů jsem dokonce měla pocit, že bych mohla být superhrdinkou. Byla to paráda!" říká představitelka průvodkyně Hannah Anita Briemová.

Dvě stovky kouzelníků
Samozřejmě, že natáčení moderní fantasy se už neobejde bez špičkové počítačové animace. Brevig tak ke spolupráci přizval úctyhodný "zástup" počítačových odborníků.

"U fantasy musíte vycházet ze skutečnosti a trochu ji upravit. Začali jsme grafikou, ta byla odrazovým můstkem pro vytvoření scény, efektů a následně pro natáčení. Konečný vzhled filmu je výsledkem neuvěřitelné spolupráce téměř dvou stovek umělců," podotýká režisér.

Cesta do středu Země navíc drží primát v použité technologii. Tvůrci se totiž rozhodli, že celý snímek natočí ve 3D formátu - a to za použití takzvaného Fusion Systemu, vyvinutého držitelem Oscara režisérem Jamesem Cameronem a kameramanem Vincem Pacem.

Přes všechny technické vymoženosti ale režisér nezapomíná hlavně na diváky. "Ať už Cestu do středu Země uvidíte v normálním nebo 3D kině, měla by to každopádně být bláznivá nonstop jízda plná dobrodružství a legrace," vzkazuje Brevig.

. FUSION SYSTEM A AKTIVNÍ SOUSTŘEDĚNÍ

Na rozdíl od jiných kamerových systémů je lehký a přenosný. Využívá 3D videokamery umístěné po stranách scény tak, aby simulovaly divákovo pravé a levé oko. "Fusion System je snaha napodobit lidský zrak. Systém nabízí divákům nový vztah k obrazu, který sledují v kině, neboť na plátně divák vidí přesně to, co by viděl tehdy, pokud by doopravdy byl na daném místě," vysvětluje kameraman Chuck Schuman. Další nově využitou technologií je metoda "aktivního soustředění", totiž změna ohniska z místa na místo. "Díky tomu se sledování 3D filmu stalo pro diváky mnohem jednodušším," říká Brevig.