RECENZE: Leichtová je Shakespearova zlá žena, hubatá i důvtipná

  10:59aktualizováno  10:59
Svižné a velice zábavné představení vzniklo letos v Ostravě v rámci Letních shakespearovských slavností. Novinka Zkrocení zlé ženy s Kristýnou Leichtovou v roli nesnesitelné Kateřiny svou délkou diváky děsit nemusí.

Záběr z ostravského nastudování Zkrocení zlé ženy | foto: Petr Kiška

Ostrava patří mezi centra tuzemského divadla dlouhodobě, tamní Komorní scéna Aréna se každoročně umisťuje v Cenách divadelní kritiky, členové souboru Národního divadla moravskoslezského zase pravidelně sbírají nominace na Thálie. Zdejší odnož Letních shakespearovských slavností přispěla do produkce prázdninového hraní už před třemi lety vydařenou inscenací Hamleta s Tomášem Savkou v hlavní roli.

Nezávislá hrdinka poprvé

A Ostrava boduje i letos s nejnovějším nastudováním Shakespearovy klasiky Zkrocení zlé ženy. S tamními herci je podle překladu Jiřího Joska vytvořil režisér Vojtěch Štěpánek, umělecký šéf Národního divadla moravskoslezského, který v minulosti působil jako režisér i ředitel v pražském Divadle Komedie.

Fotogalerie

O Shakespearově komedii se říká, že jako první ukázala ženu jinak než coby bezbrannou a muže poslušnou bytost. Pryč je rigidní středověké smýšlení; žena renesance, zde vzpurná Kateřina v podání Kristýny Leichtové, je nezávislá, samostatně myslící postava.

Její tvrdohlavost, hubatost a skoro až obhroublost podává herečka s gustem. Zároveň ji však nezapomíná obdařit důležitým sex-appealem, čímž pomáhá divákovi pochopit, proč si právě ji vybral Petruccio (Josef Kaluža). Herecké dvojici se mezi postavami podařilo vybudovat jiskřící napětí a jejich dialogy patří k tomu nejlepšímu, co Štěpánkova inscenace přináší. Není toho přitom málo. Režisér se odvážil hru podat v původní variantě, tedy včetně často vynechávaného úvodu, který naznačuje, že diváci celou dobu sledují divadlo na divadle. 

Zkrocení zlé ženy

Letní shakespearovské slavnosti

premiéra 15. července 2019

režie: Vojtěch Štěpánek

hrají: Kristýna Leichtová, Josef Kaluža, Vladislav Georgiev, Izabela Firlová, Šimon Krupa, Vladimír Polák, René Šmotek, Vojtěch Lipina, Albert Čuba, Ondřej Malý, Jan Fišar, Jiří Sedláček, Kateřina Vainarová, Ondřej Brett, David Janošek / Robin Ferro, Robin Ferro, Barbora Sedláčková, Jakub Georgiev

Hodnocení­: 80 %

Jakási středověká ochotnická společnost tak hraje o osudech sester Kateřiny a Bianky (Izabela Firlová) před jedním nedůvtipným opilcem (Jiří Sedláček). Štěpánek kus pojal jako studii takového souboru, který se musí za každou cenu podbízet divákovu vkusu a bojovat o jeho pozornost. Inscenace proto hýří silnou nadsázkou, která je však podána v takových mezích, že letnímu hraní sluší. Herci se přitom nebojí dvojsmyslných narážek ani komického poskakování po pódiu.

Dvouapůlhodinové představení navíc okořenila živá hudba skupiny okolo jejího autora Nikose Engonidise. Členové kapely vedle hudebních čísel svými nástroji trefně podbarvují i jednotlivé činoherní scény. Štěpánek závěr trochu poupravil, aby Petrucciovo finální podrobení Kateřiny nevyznělo nevhodně.

Ostravské Zkrocení zlé ženy celkově sází na živelnost, veselost, spontánnost, důvtip i krásu hlavních představitelek. Je tak v důsledku oslavou ženství se vším všudy.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

Zemřel brněnský herec a režisér František Derfler, signatář Charty 77

František Derfler, portrét z 80. let.

V sobotu odpoledne zemřel sedmasedmdesátiletý František Derfler, herec, režisér, pedagog a dlouholetý principál Divadla...

RECENZE: Břicho písecké velryby fascinuje, je v něm však trochu těsno

Záběr z premiéry inscenace V břiše velryby

Do opuštěného a vypuštěného areálu písecké vodárny situovalo jihočeské Divadlo Continuo svůj letošní letní projekt V...

RECENZE: Leichtová je Shakespearova zlá žena, hubatá i důvtipná

Záběr z ostravského nastudování Zkrocení zlé ženy

Svižné a velice zábavné představení vzniklo letos v Ostravě v rámci Letních shakespearovských slavností. Novinka...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz