RECENZE: Romeo a Julie s Piškulou a Marečkovou cílí na mladé. Úspěšně

  17:49aktualizováno  17:49
Beatbox, stand-up, graffiti, streetart, taneční párty. Záplavou moderních prvků opentlil Michal Dočekal svou režii shakespearovské klasiky. Aktuální inscenace Romea a Julie, poslední premiéra sezony v pražském Divadle ABC, jasně a srozumitelně cílí na mladé.

Tereza Marečková v představení Romeo a Julie | foto: Martin Špelda

Byla by však škoda věnovat pozornost především těmto doprovodným prvkům. Dočekal v příběhu jedné nešťastné lásky na pozadí nesmiřitelného boje dvou významných rodů akcentuje především to první. Romea a Julii zde opravdu podává jako sotva odrostlé děti, čerstvé adolescenty, kteří teprve objevují svět. Se vším, co k tomu patří. 

Fotogalerie

Romeo je v přesném podání Zdeňka Piškuly líbivým mladíčkem, který naivně staví čest a ideály nade vše. Nechává se vyhecovat kumpány, ale je to většinou on, kdo má v partě poslední slovo. Julii hraje hostující Tereza Marečková. Naturel herečky a asi i zadání režiséra, které umocňuje střapatý afroúčes, z ní dělají diblíka, ztřeštěnou holku, která si dosud plně neuvědomuje svou sílu či přitažlivost. Je oba první vzájemné setkání zasáhne a ohromí.

Představení doplňuje živá hudba alternativní formace Please The Trees, ta většinu večera buduje rozsáhlé hudební plochy, nebojí se však v případě večírku u Kapuletů zahrát i jako kapela. Právě úvodní párty, kde se Romeo a Julie poprvé potkávají, patří k tomu nejlepšímu. Dočekal ji režíruje jako dekadentní maškarní, kde oba milenci působí jako zjevení. Režisér se vůbec soustředil na ikonické momenty Shakespearovy hry: zajímavě zpracoval i balkonovou scénu, Merkuciův monolog o královně Mab a samozřejmě dramatické finále.

Romeo a Julie

Divadlo ABC

premiéra 25. května 2019

režie: Michal Dočekal

hrají: Tereza Marečková, Zdeněk Piškula, Sabina Remundová, Vojtěch Dvořák, Filip Březina, Dana Batulková, Jiří Štrébl, Michael Vykus, Aleš Bílík, Čeněk Vaculík, Milan Kačmarčík, Martin Donutil, Jaroslav Blažek / Matyáš Darnady, Jakub Dittrich / Daniel Krečmar, Matyáš Darnady / Jaroslav Blažek, Fanny Barrouquére / Lucie Anna Zatloukalová, Barbora Rokoszová, kapela Please The Trees

Hodnocení­: 75 %

Zmíněný Merkucio ve vyčerpávajícím podání Filipa Březiny patří mezi nejvýraznější z vedlejších postav, dále zaujme i Jiří Štrébl a Dana Batulková jako Juliini rodiče či Vojtěch Dvořák v roli nejistého, těžký úděl nesoucího kněze.

Z představení naopak docela vybočuje role chůvy v podání Sabiny Remundové, herečka ji hraje čistě komicky, což plně nesouzní s celkově melancholickým laděním kusu. Remundová souběžně hraje i knížete, což zase působí matoucím dojmem.

Dopolední repríza pro školy ukázala, že se představení skutečně daří oslovit mladší publikum. Žáci reagovali na aktuální narážky a celkově moderní pojetí kvitovali. Jestliže se aspoň ve třetině z nich podaří vzbudit zájem o divadlo, nechť takovýchto kusů přibývá.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Třeba se dívá s námi. Meda čiší energií, ale mohla být odvážnější

Záběr z představení Meda

Představení oslavující život Medy Mládkové zdobí Tatiana Vilhelmová (Dyková) i silné režijní nápady. Těch však mohlo...

Získejte vstupenky na jednu z nejlepších her Letních shakespearovských slavností

Anna Fialová, Dobrý konec všechno spraví

Letní shakespearovské slavnosti jsou v plném proudu. Kromě čtyř premiér nabízí i osvědčené kusy z minulých ročníků,...

RECENZE: Jak český král Vladislav v lázni seděl a Dalibora soudil

Svatupluk Sem jako král Vladislav obklopený lazebnicemi v inscenaci Smetanova...

Nová inscenace Smetanova Dalibora v Národním divadle se nestane událostí. Režie je ilustrativně-pantomimická a zpěváci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz