RECENZE: Kontroverzní Vladař nechává na publiku, najde-li Babiše či Zemana

  16:50aktualizováno  16:50
S rozporuplnými reakcemi se zatím setkává inscenace Vladař, kterou inspirováni Machiavellim připravili do pražského Divadla Komedie mladí tvůrci. Na poli politického divadla ale vzniklo velice zajímavé a originální dílo.

Záběr z inscenace Vladař v pražském Divadle Komedie | foto: Městská divadla pražská

Pětice mladých herců předstoupí v pražském Divadle Komedie před diváky a s rozpaky si přehazuje slovo. Postupně se představí, zazpívají písničku a stále opakují, že je přeci skvělé, že teď už je divadlo konečně naše. Ale pak jeden z nich objeví v zákulisí spoustu rekvizit včetně meče či královské koruny a začínají se dít věci.

Fotogalerie

Netrvá dlouho a muž s korunou získává navrch, přitáhne si křeslo doprostřed pódia pod světlo a tím nejzemitějším způsobem dává všem včetně publika najevo svou nadřazenost. Meč však třímá někdo jiný.

Tak začíná lehce kontroverzní inscenace Vladař, kterou připravil mladý tým okolo nadějné režisérky Anny Klimešové. Tvůrci si vzali slavnou příručku Niccola Machiavelliho, aby podle ní vytvořili studii získávání moci a různých typů vlády. Nepracuje se jen s tématem, ale i s formou. Mladíci chvíli komunikují s publikem a nenásilně je tak zapojují do děje, ale v dalším momentě vystřihnou historickou scénu.

Na citaci samotného Machiavelliho dojde až v úplném závěru, kdy herci předvedou skvěle načasovanou sborovou recitaci některých jeho myšlenek. Právě takové momenty, kterých je novinka plná, činí z Vladaře zajímavé dílo. Představení několikrát mění rytmus, klidné scény se střídají s halasnými, vše dokonale kopíruje rozmanitost politiky a způsobů vládnutí.

Klimešová originálními nápady skoro až plýtvá, diváci se třeba dočkají narážek na maorský tanec haka či bizarní pákistánsko-indický obřad snímání vlajky. V celkově devadesátiminutovém reji se ne vše povede, ovšem Komedie dává od této sezony prostor mladým umělcům, takže divák by měl být obeznámen s faktem, že se zde dočká experimentů a nad případnou dílčí nedokonalostí musí umět zavřít oči.

Velkou předností zdejšího Vladaře je fakt, že vedle historických motivů nešetří ani narážkami na aktuální politiku. Což samo o sobě není nic neobvyklého, od současného politického divadla však inscenaci odlišuje způsob, s jakým to tvůrci dělají.

Vladař

Divadlo Komedie

premiéra 16. března 2019

režie: Anna Klimešová

hrají: Cyril Dobrý, Kryštof Krhovják, Štěpán Lustyk, Milan Vedral, Vojtěch Vondráček

Hodnocení­: 80 %

Publiku svůj názor nepodsouvají, nehladí ho lacině po srsti. Pouze naznačují a nechají diváky přemýšlet. Kdo chce, najde v představení Zemana, Babiše líbajícího svého marketéra, ale třeba i mladého Alexandra Vondru nebo Donalda Trumpa.

V takovém nehodnotícím stylu se z podobných inscenací povedlo snad jen Adámkovo Po sametu na Nové scéně Národního divadla. A vzhledem k tomu, že Po sametu má pět let od premiéry, je neangažovaný přístup Vladaře hodně cenný. Ačkoli ke konci jsou tvůrci možná přece jen zbytečně doslovní, když úvodní situaci přirovnávají k listopadu 1989 u nás a největší plus hry tak sami trochu shazují.

Ale když v závěru divák slyší, kolik vládců, diktátorů, politiků a současných či historických osobností se nějakým způsobem ve Vladaři mihlo, má chuť podívat se na celou inscenaci ještě jednou. A to není u divadelního představení úplnou samozřejmostí.

Nejčtenější

Českým divákům se omlouvám, nečekal jsem, že na Ptáče přijdou, řekl Marhoul

Režisér Václav Marhoul v diskusním pořadu Rozstřel. (23. září 2019)

Václava Marhoula překvapil tuzemský úspěch snímku Nabarvené ptáče. „Českým divákům se musím omluvit, nečekal jsem, že...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

RECENZE: O krok blíž k filmařskému peklu. Román pro pokročilé je Sezn@mka 2

Záběr z filmu Román pro pokročilé

Právě zemřela naděje, že po křiklavě neumělé prvotině Sezn@mka už nemohou tíž tvůrci dostat šanci. Jejich novinka Román...

Další z rubriky

K výročí sametu hledají mladého Ovčáčka. Třikrát se chystá Žebrácká opera

Politický kabaret Ovčáček čtveráček ve zlínském divadle

Sejdeme se pod vocasem aneb tak jsme tu žili. Název, který pražské Divadlo v Řeznické vetklo své nejbližší premiéře, by...

Katalánského sólistu Národního divadla inspiruje Praha. Co na ní miluje nejvíc?

Rogera Cabrera Cuadrada můžeme vidět v Národním divadle v představeních Vertigo...

O tanečnících se říká, že se jimi nemůžete stát, ale musíte se jimi narodit. Rodák z Barcelony s tímto tvrzením...

Zda ukončit život, zjišťují Klepl a Šišková bloudící lesem v Polibku

Anna Šišková a Bohumil Klepl v inscenaci Polibek

Muž se snad přišel zbavit sám sebe, žena oddaluje alternativu fatálního verdiktu. Možná trochu těžce může znít...

Oč jde mezi ředitelem a odbory v Národním divadle? Na tahu je ministr

Nová opona státní opery.

Nejde nám osobně o ředitele Jana Buriana, ale o způsob, jakým byl dosazen, zní z oper pražského Národního divadla, kde...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz