Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

S Ladislavem Smoljakem se rozloučila rodina i fanoušci, přišel Havel i Fischer

  9:30aktualizováno  17:31
V Žižkovském divadle Járy Cimrmana v Praze se dnes loučili Ladislavem Smoljakem jeho nejbližší i veřejnost. Dopoledne se divadlo otevřelo pro fanoušky jednoho z otců nedoceněného českého vynálezce, po 15. hodině se zde sešli členové rodiny i souboru. Režisér, scenárista a herec zemřel v neděli ve věku 78 let.

Odešel ladislav smoljak

Ladislav SmoljakZemřel Ladislav Smoljak: Režisér, scenárista a herec zemřel ve věku 78 let v kladenské nemocnici

Kolegové o Smoljakovi: Ztratili jsme další nenahraditelnou osobnost

Stěrače dál stírají, světla dál svítí: Smoljakův humor jen tak nezmizí

Na Žižkov postupně přijeli manažer divadla a herec Václav Kotek, Jan Kašpar, členové rodiny, ale i Alexandr Vondra a Jan Ruml.

Mezi přítomnými byl i hudebník Ivan Hlas, který zazpíval píseň věnovanou pohádkám Hanse Christiana Andersena. "Láďa ji měl moc rád," prozradil redaktorce iDNES.tv.

Herec Pavel Vondruška - rozloučení s Ladislavem Smoljakem v Divadle Járy Cimrmana (11. června 2010)Zpěvák Ivan Hlas - rozloučení s Ladislavem Smoljakem v Divadle Járy Cimrmana (11. června 2010)Herec Miloň Čepelka a dramaturg Václav Šašek - rozloučení s Ladislavem Smoljakem v Divadle Járy Cimrmana (11. června 2010)

Na setkání do žižkovského divadla dorazili Pavel Vondruška, Ivan Hlas, Miloň Čepelka i Václav Šašek.

Jednu z prvních řečí pronesl Miloň Čepelka, představitel ženských rolí v cimrmanovských hrách, který se se Smoljakem potkal již během studií na Vysoké škole pedagogické. Naslouchali mu mimo jiné i herečka Daniela Kolářová, Eva Holubová, Pavel Landovský, Petr Čtvrtníček i Vojtěch Kotek.

Zavzpomínal i šéfredaktor Respektu Erik Tabery. Zdeněk Svěrák v závěru setkání přečetl dopis na rozloučenou svému příteli, který otiskly v pondělí Lidové noviny (čtěte ZDE).

Zdeněk Svěrák - rozloučení s Ladislavem Smoljakem v Divadle Járy Cimrmana (11. června 2010)

Zdeněk Svěrák - rozloučení s Ladislavem Smoljakem v Divadle Járy Cimrmana (11. června 2010)

Odpolednímu rozloučení předcházel pohřeb. Ten se konal dopoledne v rodinném kruhu v obřadní síni na pražských Olšanech, kam dorazil i dramatik a exprezident Václav Havel.

Na Olšanské hřbitovy se přišli rozloučit Smoljakovi spolupracovníci, včetně jeho kolegy a dlouholetého kamaráda Zdeňka Svěráka a jeho syna Jana.

Poslední rozloučení s Ladislavem Smoljakem na Olšanských hřbitovech (11. června 2010)

Poslední rozloučení s Ladislavem Smoljakem na Olšanských hřbitovech (11. června 2010)

Režisér Jan Svěrák míří na pslední rozloučení s Ladislavem Smoljakem (11. června 2010)

Režisér Jan Svěrák před obřadem na Olšanech (11. června 2010)

Ze záznamu zazněl i Smoljakův hlas. Mezi přítomnými byli také režisér a šéf Divadla Na tahu Andrej Krob a Doubravka Svobodová, ředitelka Divadla Na zábradlí, kde Smoljak hostoval jako režisér i autor.

Uzavřený obřad, který začal krátce před 10. hodinou, zahájily tóny z Verdiho opery Nabucco. V živém podání zazněla i melodie ze hry Cimrman v říši hudby nazvaná České ručičky, zlaté ručičky a posléze i nahrávky písní Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra - Hluboká vráska a Na shledanou. Pohřeb trval přibližně čtyřicet minut.

V době obřadu se pro veřejnost otevřly brány žižkovské scény, kde umělcovu památku uctily desítky lidí. Ti poslední se mohli do kondolenční knihy zapsat i několik málo vteřin před úderem patnácté hodiny (kdy se dveře opět zavřely), přestože zhaslo osvětlení a utichly záznamy her, nesoucí se ze sálu.

"Pódium se Smoljakovým portrétem je pokryto kyticemi, někteří si sedli do sedaček a tiše pozorovali jeviště," popsal atmosféru kameraman iDNES.tv, který na místo dorazil krátce po půl jedenácté. Sálem se navíc nesou úryvky z divadelních her, které Smoljak se Svěrákem napsali podle odkazu Járy Cimrmana.

Kondolence Dominika Duky

Úryvek z textu

Budu se upřímně modlit za to, aby ho náš laskavý Tvůrce a Dárce všech skvělých darů, a mimo jiné humoru, přijal navždy do své blízkosti, jak také říkáme do nebe, a to nejen českého, a odměnil ho za veškerou radost, kterou svým uměním lidem rozdal. Prosím o tlumočení mé účasti také jeho nejbližším rodinným příslušníkům. Modlím se za to a jsem hluboce přesvědčen, že na něj čeká milující otevřená náruč a věci tak úžasné, že my je lidskými slovy "nemůžeme ani naznačovat".
Dominik Duka, arcibiskup pražský a primas český (7. června 2010)

Celý text najdete ZDE

Lidé se v průběhu dopoledne zastavovali už ve foyeru, kde na nástěnce visí Smoljakovy fotografie a kondolence od pražského arcibiskupa Dominika Duky či premiéra Jana Fischera. Ten před polednem do divadla dorazil osobně.

Na Žižkov přijel i herec Boleslav Polívka, v zástupu dojatých lidí se objevil i režisér Karel Smyczek.

Do Žižkovského divadla Járy Cimrmana se 11. června 2010 přišel rozloučit i Boleslav Polívka

Zavzpomínat přišel i herec Boleslav Polívka

Hold Ladislavu Smoljakovi vzdal v Žižkovském divadle Járy Cimrmana vzdal i režisér Karel Smyczek (11. června 2010)

Z hlediště ze ozýval smích, ale nechyběly ani slzy

Květiny se postupně vršily i u klavíru, kam je lidé přinášejí už od neděle. Zástupy se tvořily i u zmíněného dopisu na rozloučenou.

Mezi věnci se kromě svíček objevily i umělcovy podobizny a nejrůznější vzkazy. "Panu Ladislavu Smoljakovi s láskou. Šárka," stojí na jednom z nich, k němuž autorka přikreslila srdíčko.

Před rozloučením křest

Pouhý den před rozloučením byla v divadle pokřtěna obrazová publikace Jára Cimrman - génius, který se neproslavil. Smoljak se na ní podílel jako spoluautor. Kromě doposud nezveřejněných fotografií a ilustrací obsahuje tři desítky jedinečných dobových dokumentů, které každý nadšený cimrmanolog zná pouze z vyprávění. Představují Mistrovy vlastnoruční poznámky a črty, nákresy geniálních vynálezů, ojedinělé notové záznamy, plánky, mapy a dobové brožury, které se dají z knihy vyjmout.

Lidé se přišli rozloučit s Ladislavem Smoljakem (11. června 2010)

Lidé se přišli rozloučit s Ladislavem Smoljakem (11. června 2010)

Publikace, kterou sestavili Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak a grafik Jaroslav Weigel, představuje zneuznaného českého velikána ze všech známých i neznámých stránek jeho mnohovrstevnaté osobnosti. V jednotlivých kapitolách jako divadelního principála, filmaře, hudebního skladatele, filozofa, pedagoga, vynálezce, cestovatele, sportovce, historika, lékaře, kriminálníka, kriminalistu i jako milovníka. Doplňkem je čtyřhodinová Zvuková kronika Divadla Járy Cimrmana na CD ve formátu MP3, kterou na jaře vydal Radioservis. Využil seriálu Českého rozhlasu ke 40. výročí tohoto populárního souboru, který svým chytrým humorem baví generace diváků.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Zemřel muzikant František Prošek. Spoluhráč Ivana Mládka podlehl koronaviru

Ve věku 79 let zemřel František Prošek, kapelník a zakladatel countryové skupiny Mustangové a také spoluhráč Ivana...

Zemřel Darth Vader. Britskému herci Davidu Prowseovi bylo 85 let

David Prowse ztvárnil v původní filmové trilogii Hvězdných válek ikonického záporáka Darth Vadera. Zemřel po krátké...

Pro Netflix se rýsuje čas rekordů a možná i příval oscarových šancí

V éře zavřených kin zažívá streamovací služba Netflix úspěch. Právě oznámila, že její Dámský gambit, příběh dívky ze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Kdo touží po pravdě, ať přepne. Koruna je hlavně znamenité drama

Čtvrtá série fenoménu Koruna, seriálu o osudech britské královské rodiny, postavila před jeho tvůrce Petera Morgana...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Udr-život-elnost. Letošní Noc divadel tématem předběhla dobu covidovou

Stalo se dobrým zvykem, že předposlední listopadovou sobotu otevřou divadla po celé zemi své brány, aby proudícím...

GLOSA: Je dobře, že se Thálie předaly. Ceremoniál ale patří do Národního

Chvályhodnou snahou zbytečně nevytvářet dojem okázalého ceremoniálu vysvětlovala Herecká asociace rozhodnutí neudělovat...

Divadlu se na síti líbí, přežije však Dramox či Naživo otevření hledišť?

Pět tisíc předplatitelů zlákala za měsíc provozu internetová služba Dramox nabízející záznamy divadelních představení....

Vesmírná diva v Tváři i Thálie za Bowieho. Nemám hranice, říká Stárková

Během jediného večera zaujala televizní publikum kreací vesmírné postavy z Pátého elementu v show Tvoje tvář má známý...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...