RECENZE: Revizor s Koptou a Tomicovou sází na humor, ale také někdy mrazí

  11:58aktualizováno  11:58
Klasickou komedii Nikolaje Vasiljeviče Gogola Revizor nastudoval v pražském Divadle ABC režisér David Drábek s Václavem Koptou a Pavlou Tomicovou a o jejich herecké výkony se inscenace opírá především. Dochází však i na okamžiky, kdy divák jen krčí rameny.

Václav Kopta v představení Revizor v Divadle ABC | foto: Divadlo ABC

Razantní zpracování sliboval herec Václav Kopta ohledně aktuální inscenace Revizora v Městských divadlech pražských. A když dodal, že půjde o typickou drábkovinu v narážce na nesmlouvavý styl zdejšího nového kmenového režiséra Davida Drábka, mohli si diváci být jisti, že na pódiu lze čekat vše od obří veverky přes defilující jeleny až třeba po Václava Klause, který požírá sám sebe.

Fotogalerie

Právě takový obraz totiž Drábek nabídl v předchozí premiéře, kdy v Rokoku uvedl autorský kus Kanibalky. Revizor, který je Drábkovým prvním setkáním s Gogolem, však tolik kontroverzních momentů nepřináší. I když si režisér klasický text trochu upravil a celkové vyznění ruské klasiky nasměroval ještě více do komediálního rázu, stále je znát, že ctí Gogolovu předlohu.

Naopak, právě sázkou na humornou stránku věci ještě více vynikne zásadní moment hry, kdy Chlestakov spěšně opouští ruské maloměsto a nechává za sebou jeho překvapené a napálené obyvatele. Když si čtou své vlastní charakteristiky v Chlestakovově dopisu, z pódia až mrazí. Což ostatně dobře koresponduje s malovanými „ladovskými“ kulisami a motivem zamrzlé vodní plochy, po níž hejtman a další figurky v úvodu klouzají.

Právě úvodní scéna Drábkova Revizora charakterizuje nejlépe: zatímco nahoře na ledu postavy marně hledají balanc, halasně vykřikují a mávají rukama jako v prvoplánové řachandě, pod hladinou plavou v mrazivém tichu mrtvoly těch, kterých se ctihodní obyvatelé Potěmkinovy vesničky potřebovali zbavit dříve. I Drábek tak Gogolův ironický osten, který platí v každé době a na každou společnost, pouze naoko překryl barevnou fraškou.

Revizor

Divadlo ABC

Režie: David Drábek

Hrají: Václav Kopta, Pavla Tomicová, Eva Leinweberová, Jiří Panzner, Oldřich Vízner

Hodnocení­: 60 %

Ne všechny režisérovy myšlenky však lze tak snadno rozklíčovat. Nad opakujícím se motivem s černošským hercem, který má snad připomínat Puškina, divák jen rozpačitě krčí rameny.

Jako z jiného světa působí i kaple, kde všichni mluví pravdu. Právě tyto momenty vrhají na zpracování otazníky a činí novinku nevyrovnanou. Revizor se naštěstí může opřít o skvělé výkony; Koptovi a Pavle Tomicové je komediální styl psán doslova na kůži.

Trochu moc velikou karikaturu zpočátku v Chlestakovovi rozehrává Tomáš Havlínek, slavný opilecký monolog v druhé půli však podává brilantně. Jeho výkon charakterizuje celkové vyznění.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Získejte vstupenky na jednu z nejlepších her Letních shakespearovských slavností

Anna Fialová, Dobrý konec všechno spraví

Letní shakespearovské slavnosti jsou v plném proudu. Kromě čtyř premiér nabízí i osvědčené kusy z minulých ročníků,...

RECENZE: Syrová Amerikánka z pasťáku naznačila ve Varech svou sílu

Eliška  Křenková a Tereza Voříšková v kusu Amerikánka

Ten příběh prý režiséru Viktoru Taušovi kdysi vyprávěla jedna dívka, když byli oba na ulici. Tauš jej dlouho nosil v...

RECENZE: Hvězdy Mostu nezklamaly. Poctivá Zimní pohádka se táhne jako med

Martin Hofmann a Petra Špalková v Zimní pohádce

Vedle Saši Rašilova, Aleny Mihulové či třeba Matouše Rumla se v nejnovější premiéře Letních shakespearovských slavností...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz