RECENZE: Po Zkáze Přízraky. Dejvičtí udržují diváka v příjemné nejistotě

  11:59aktualizováno  11:59
Tradiční činohru postavenou na vycizelovaných výkonech i trochu nadsázky nabízí nejnovější premiéra Přízraky v Dejvickém divadle. V režii Jiřího Pokorného se v Ibsenově dramatu představí třeba Klára Melíšková či Martin Myšička.

Záběr z představení Přízraky v Dejvickém divadle | foto: Hynek Glos

Do venkovského sídla přichází pastor Manders, aby s paní Alvingovou dohodl poslední záležitosti před zítřejším otevřením dětského domova, jež je věnované jejímu zesnulému manželovi. Vdova se zdá být šťastná: nejenže se manžel deset let po smrti dočká veřejně prospěšné stavby oslavující jeho život, domů se jí také vrátil její dlouho neviděný syn Osvald.

Za idylou ladící se zdobeným interiérem viktoriánského domu však čpí cosi shnilého. A čím víc lží se účastníci jednoho večera pokoušejí odkrýt, tím hlubší a hlubší nánosy hniloby nacházejí. Ze zemřelého Alvinga tak náhle nezůstává jen hezká vzpomínka, ale spíše přízrak šklebící se v zrcadle. Anebo vybledlá tapeta na stěně naznačující chybějící rám s jeho podobiznou.

Henrik Ibsen ve svém více než sto třicet let starém dramatu ťal do tématu přetvářky, neupřímnosti a vrstvení lží. To všechno okolo sebe staví hrdinka Alvingová, aby okolí i sebe utvrzovala v tom, že její manželství a vlastně celý život byly v pořádku.

Fotogalerie

V pražském Dejvickém divadle Ibsenovu klasiku zrežíroval Jiří Pokorný v poměrně staromilském podání. Aktuální novinka zdejšího souboru je totiž v přísném kontrastu s tou předchozí. Zatímco prosincová Továrna na absolutno byla silně experimentální a důsledkem toho bohužel i dost nevyvážená (recenze zde), Přízraky jsou standardní, klasicky vybudovanou dlouhostopážní činohrou postavenou na silném textu a především soustředěných hereckých výkonech.

Klára Melíšková podává postavu zhrzené vdovy skvěle ambivalentně, dostala do ní tvrdost intrikánky i nejistotu a křehkost ženy na pokraji sil. Martin Myšička svého pastora vykresluje jako žoviálního humanistu, který za víru a velká slova ukrývá svou skutečnou malost.

Debaty této dvojice tvoří páteř kusu, kde režisér Pokorný stavěl především na hereckém talentu a klasické souhře souboru. Dobře do tohoto soukolí zapadl i zdejší „novic“ Vladimír Polívka v roli psychicky se rozpadajícího Osvalda; po pomalém nájezdu spěje ve finále k doslova vyčerpávajícímu výkonu.

V dramatické úloze zaujme i Pavel Šimčík, zemitého Jakuba Engstranda podává s mírnou nadsázkou. Vůbec se hlavně zpočátku zdá, že přes tíživost tématu všichni herci lehounce přehrávají a pomrkávají na diváka. Mírná, téměř neznatelná nadsázka těžkému kusu sedí, dává mu odstup, jistou současnost a udržuje v nejistotě. Bez ní by se totiž takové provedení Ibsena snadno změnilo snad až v muzeální kousek.

Přízraky

Dejvické divadlo

premiéra 15. dubna 2019

režie: Jiří Pokorný

hrají: Klára Melíšková, Martin Myšička, Veronika Khek Kubařová, Pavel Šimčík, Vladimír Polívka

Hodnocení­: 75 %

Slovo z titulu, tedy ony přízraky, je zde patrné z několika drobných duchařských narážek, ale jinak nechává Pokorný promlouvat autora – syn Osvald se v některých momentech chová jako otec a divák netuší, co je skutečnost a co zjitřená fantazie blouznící Alvingové.

Dejvické divadlo se v minulé sezoně vybičovalo k velkému výkonu, když nabídlo hned tři zapamatováníhodné inscenace. Honey, Vražda krále Gonzaga i Elegance molekuly dokázaly, že soubor má nadále spoustu energie a patrnou krizi po odchodu Miroslava Krobota ustál.

Právě tento přerod korunovala katarze v podobě televizního seriálu. Nyní tedy obrozené Dejvice naplno vstupují do nové éry. Přízraky v ní navazují na tu civilnější a přístupnější linku produkce.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Pohádka pro dospělé nabídne ňadra na scéně. Princ se vydává za pomeranči

Záběr z inscenace opery Láska ke třem pomerančům

Stranou zájmu zdejších dramaturgů dlouhá léta zůstávala opera Láska ke třem pomerančům od Sergeje Prokofjeva. Přitom...

Divadlo Na zábradlí zrušilo tři dny před premiérou hru o sexuální výchově

Záběr ze zrušené inscenace Děvčátka, na slovíčko

Chystaná novinka Děvčátka, na slovíčko, kterou mělo pražské Divadlo Na zábradlí poprvé uvést v pátek, byla zrušena....

Někde tu jsi a potutelně se usmíváš. Národní se loučilo s Postráneckým

Národní divadlo se rozloučilo se zesnulým Václavem Postráneckým (15. května...

V Národním divadle se veřejnost i přátelé naposledy poklonili herci Václavu Postráneckému. Své slovo herci a kolegovi,...

Najdete na iDNES.cz