RECENZE: Španělský vír proti proudu času zaujal, japonský tanec zklamal

  14:56aktualizováno  14:56
Právě uzavřený jedenáctý ročník festivalu Nultý bod do Prahy opět přivezl výběr toho nejlepšího, co nabízí současný svět pohybového divadla. Letos se vedle tradičních prostor rozšířil o areál Kampusu Hybernská. A jako vždy uvedl kusy hodné zapamatování i ty, které už podruhé vidět netřeba.

Motiv k představení Things Easily Forgotten | foto: Nultý bod

Things Easily Forgotten
Mezi díla z prvního ranku patří především novinka českého souboru Tantehorse Osudety (recenze zde), ale také inscenace Things Easily Forgotten z dílny španělského performera Xaviera Bobése.

Things Easily Forgotten

režie: Xavier Bobés

hrají: Xavier Bobés

Hodnocení­: 75 %

Bobés svůj příspěvek umístil právě do Hybernské. Čtyři roky staré představení, které by se dalo přeložit jako Věci snadno zapomenuté, bylo už dříve k vidění v královéhradeckém Divadle Drak, tak snad nebude vadit, když se obsah trochu poodhalí – sám Bobés totiž diváky žádá, aby tak nečinili. Jde o velice komorní záležitost, performer totiž do svého světa v setmělé místnosti okolo kulatého stolu s lampou zve vždy jen pět návštěvníků.

Fotogalerie

Intimní atmosféru buduje hned od začátku, všem se osobně představí a vybere jim místo u stolu. Pak už následuje svižný koncert: Bobés provádí diváky dějinami Španělska proti proudu času až do roku 1942. Používá k tomu staré kapesní kalendáře, osahané časopisy a především nejrůznější tretky a suvenýry. S využitím základních kouzelnických triků před užaslými tvářemi sedících vytváří na stole doslova vír. 

Slova, tváře z fotografií, úryvky hudby, známky, knoflíky i hádanky, vše se mísí v jeden neopakovatelný zážitek. I když Things Easily Forgotten nejdou ani zdaleka tolik do hloubky jako zmíněné Osudety, nabízejí originální hodinu a půl kdesi v zapomenutém španělském světě.

Songs for Takashi
Německý choreograf Raimund Hoghe mířil na festival jako jedna z největších hvězd. Zkušený performer a autor, který se proslavil spoluprací s legendární německou tanečnicí Pinou Bauschovou, vytvořil poslední roky duo s japonským performerem Takashim Uenem.

Songs for Takashi

režie: Raimund Hoghe

hrají: Takashi Ueno, Raimund Hoghe

Hodnocení­: 35 %

Jak už z názvu vyplývá, novinka je japonskému tanečníkovi psána na tělo. Hoghe ho nechává tančit na historické melodie, občas si však vypomáhá i hity dvacátého století. Takashi hudbu doprovází umírněným pohybem, který s výjimkou úplného finále plyne v nezměněném stylu. Představení trvá plnou hodinu a půl, takže jistá poetika a originalita střetu kultur, která snad v úvodu diváka zaujme, se velice rychle vyčerpá.

O něco působivější jsou momenty, kdy na pódium přichází sám Hoghe a pointa se překlene ve věčné téma střetu mládí a stáří. Na takovou stopáž je to však stále málo.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Zemřel brněnský herec a režisér František Derfler, signatář Charty 77

František Derfler, portrét z 80. let.

V sobotu odpoledne zemřel sedmasedmdesátiletý František Derfler, herec, režisér, pedagog a dlouholetý principál Divadla...

Antická Štvanice zve na komedii. Čtyři muži ztvární chrobáka, boha i ženu

Motiv z plakátu čtvrtého ročníku Antické Štvanice

Příběh z doby, kdy bozi odvracejí od Řecka zrak, času ekonomické krize a zadlužení na mezinárodní úrovni. Na zdánlivě...

Vojtěch Drahokoupil: Tarzan je nejnáročnější muzikál, jaký jsem zkoušel

Roli Tarzana dostaly hvězdy Tváře David Gránský a Vojtěch Drahokoupil.

Zkoušení nového muzikálu Tarzan je v plném proudu a pro mnohé herce a zpěváky je náročnější, než čekali. Jeden z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz