Dvacet naháčů, Davidova hvězda proti půlměsíci. Blíží se 4+4 dny v pohybu

  18:32aktualizováno  18:32
Taneční představení s dvaceti nahými performery, provokativní taneční duet o soužití Arabů a Židů, procházky Václava Cílka. To je jen výběr z rozsáhlého “kulturně-adrenalinového” programu, který uvede mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu.

Záběr z představení More than naked | foto: Doris Uhlich

Od 10. do 18. října mohou diváci dorazit do nevyužívaného Paláce U Stýblů a ÚLUVu, do Divadla Archa, Studia Alta či Divadla Ponec. “Pět zahraničních divadelních a tanečních inscenací v Divadle Archa nabídne jak reflexi aktuálních společenských témat, tak i uvolnění a humor,” říká dramaturg divadelního programu Pavel Štorek.

Taneční program v Divadle Archa zahájí 10. a 11. října renomovaná rakouská choreografka Doris Uhlichová, přezdívaná také jako „korpulentní tanečnice“. V představení More than naked zboří dvacítka naháčů spolu s autorkou v roli nahé DJky divácké představy o těle, tanci, nahotě i životě.

Fotogalerie

Ve společném večeru s představením Falcon! uvede festival představení We Love Arabs. Izraelský choreograf Hillel Kogan studoval u Merce Cunninghama a dnes mimo jiné působí v Batsheva Ensemble. Do Prahy veze představení, které kritika označila za provokativně politické, přesto nesmírně zábavné. Proti sebě staví dva tanečníky - jeden bude mít na triku načmáranou Davidovu hvězdu, druhý na čele černý půlměsíc.

V rámci festivalu proběhne v divadle Ponec světová premiéra nového díla Collective Loss of Memory českého souboru DOT504 a RootLessRoot Company. Pod vedením kmenových choreografů řeckého souboru, Jozefa Fručeka a Lindy Kapetanei, pět výjimečných tanečníků z pěti zemí uchopí téma fyzické agrese a touhy po zabíjení.

Nejen pro děti připravila Lenka Tretiagová a Light Studio v rámci festivalu do prostoru Studia Alta premiéru tanečního “zážitkového divadelního trenažeru” Karlík aneb zážitkový trenažér inspirovaný světem amerického režiséra, grafika a designéra Tima Burtona a jeho legendárního díla Karlík a továrna na čokoládu.

Procházky s Cílkem či Sádlem

Palác U Stýblů se stane východiskem procházek, které nabídnou účastníkům osobité pohledy na Václavské náměstí a blízké okolí - s Václavem Cílkem o vodě, s Jiřím Sádlem o tom, co roste ve městě, s Radovanem Lipusem o scénologii Václavského náměstí, s Petrem Klímou o architektuře Václavského náměstí a okolí a s Karolínou Vránkovou o jedné z nejdražších lokalit v Evropě.

Palác a jeho okolí oživí také řada site specific projektů. Například premiéra nového představení Trasy vlasů souboru Ryba řvoucí, které je založeno na neverbálním divadle s výraznou výtvarnou složkou a tématu vlasů.

Zážitek nabídne společný projekt Druhé město divadla Vosto5, VerTeDance a studentů DAMU, kdy diváci sledují zdálky příběhy s několika postavami uprostřed náměstí a zároveň díky sluchátkům zblízka slyší jejich dialogy. Projekt Cros-sing time pozve diváky na neobvyklou pouť po městských zákoutích kolem Václavského náměstí, která oživí divadlem, hudbou, zpěvem soubor Stage Code, sbor La Grande Bande, dětský sbor Kampata a několik českých a mezinárodních performerů a hudebníků.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Další z rubriky

RECENZE: Romeo a Julie s Piškulou a Marečkovou cílí na mladé. Úspěšně

Tereza Marečková v představení Romeo a Julie

Beatbox, stand-up, graffiti, streetart, taneční párty. Záplavou moderních prvků opentlil Michal Dočekal svou režii...

RECENZE: Není mezi vámi barista? Misantrop tepe do hipsterů asi až moc

David Matásek, Kateřina Winterová a Vladimír Javorský v novém nastudování...

S kultem kávy, nazdobeného jídla i mobilního telefonu, tedy světem hipsterů, se vtipně vyrovnali tvůrci nejnovějšího...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

Najdete na iDNES.cz