Středa 8. července 2020, svátek má Nora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. července 2020 Nora

Smích publika v dnešních divadlech oznamují jen pohyby roušek

  10:50aktualizováno  10:50
Tři divadelní scény už obnovily provoz, další se přidají od 1. června. Prázdná sedadla, roušky a další omezení prý zážitek diváků ani herců neomezují, všichni se však shodují, že dlouhodobě by takto hrát nechtěli.

Hlediště pražského Divadla v Celetné před čtvrtečním uvedením reprízy Růže pro Algernon (28. května 2020). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Je nemálo scén, které s koncem sezony využily možnost znovu otevřít a alespoň symbolicky uzavřít nezvyklou divadelní sezonu. Od pondělí se sice smí pořádat hromadné akce až pro tři sta lidí, vzhledem k dalším omezením to však pro ně příliš neřeší. „Moc to nepomohlo, protože nás stále omezují rozestupy,“ hlásí za pražské Švandovo divadlo ředitel Daniel Hrbek.

„Dispozice divadla nám umožňuje naplnit Velký sál s třemi sty místy maximálně 111 diváky. Což je jen o jedenáct lidí víc nad původně povolenou stovku,“ vypočítává šéf scény, která začíná hrát od 1. června.

Ungelt přežije

Hned tři scény však otevřely už v průběhu května. Jako první se do toho pustilo pražské Divadlo Ungelt. Nehraje se však v jeho domácí sklepní scéně, nýbrž na hostování v nedalekém Divadle Metro.

„Pokud bychom hráli na naší scéně v Ungeltu, mohli bychom do hlediště vpustit pouze 29 lidí. Takže finanční ztráta by se ještě prohlubovala,“ vysvětluje ředitel divadla Milan Hein. Ungelt prý na nouzovém stavu tratil tři miliony. Jak ale Hein uvádí ve videu, které scéna pověsila na svůj facebookový profil, divadlo přežije. Jednak pro možnost hostovat až do 17. srpna v Metru, dále i pro ochotu zaměstnanců a herců pracovat za sníženou gáži. Finančně prý pomohly i divácké dary.

A jak se hraje za specifických podmínek, kdy musí diváci nosit roušky a sedět ob sedadlo? „Lidé jsou velice ukáznění a vstřícní. Řekl bych, vyhladovělí. Zážitek z živého setkání s herci jim chyběl. Jsou v divadle šťastni,“ pochvaluje si Hein. „Publikum reaguje spontánně jako předtím. Když se směje, roušky se rozpohybují. Krásný pohled,“ dodává. 

V pondělí 25. května se premiérou novinky Protokol otevřelo i pražské Divadlo v Celetné, kde sídlí spolek Kašpar. „Diváci podmínky vesměs dodržují, občas je nutno dohlédnout na zasedací pořádek v sále, aby si lidé nesedali do vynechaných řad,“ popisuje dramaturgyně Lenka Bočková.

„Paradoxem je, že vedle sebe mohou sedět jen dva lidé, ale mohou si být naprosto cizí. To se u nás stalo a jedna paní s tím měla problém, nechtěla sedět vedle neznámého člověka. Náš pracovník pověřený dohledem nad omezeními to ale bleskově vyřešil,“ dodává.

Vtipkujeme, že lépe by se hrálo v Hornbachu, říká ředitel Švandova divadla

Ve stejný den a taktéž premiérou začalo hrát i legendární ústecké Činoherní studio. Uvedlo zde moderní verzi příběhu o Antigoně. „Diváci jsou disciplinovaní, chápou situaci, drží se omezení. Co se ale děje po zhasnutí světel v hledišti, necháváme na nich a na jejich uvážení,“ hlásí mluvčí scény Petr Kuneš.

„Po těch týdnech, co jsme všichni zvyklí se řídit novými povinnostmi a omezeními, už nikoho nerozhází, že si na baru někdo objedná nápoj v roušce a do hlediště v ní i usedne. I když je ten pohled poměrně bizarní, dneska už vlastně normální,“ dodává Kuneš. „Občas jsou jen lidé zmateni, kde a kdy roušku mít nemusí,“ doplňuje Bočková.

Vykrýt jarní vstupenky

Jako lichý se ukázal strach, že si za téměř tři měsíce, kdy si místo živého umění mohli tak akorát naladit nějaký stream, diváci cestu zpět do divadla nenajdou. „Naše první tři ‚pokoronavirová‘ představení byly dvě premiéry a jedna repríza, v těsném sledu po sobě, tři dny, třikrát Antigona. Jakmile se vstupenky objevily v předprodeji, bylo jasné, že je zájem, po několika dnech bylo vyprodáno,“ potvrzuje Kuneš za Činoherní studio. „Večer co večer máme plno,“ přitakává Hein.

Divadlo v Celetné obnoveným hraním především vykrývá přeložené vstupenky za zrušené jarní termíny. „Kapacita po respektování všech hygienických předpisů je v našem případě kolem 50 až 60 diváků, s ohledem na titul,“ popisuje Bočková.

To prý v některých případech vychází čistě na přeložené vstupenky. „V případech, kde se tímto kapacita nenaplní, není prodej nijak bleskovou záležitostí, i nyní si lidé pečlivě vybírají a zvažují, zda do divadla jít,“ popisuje však dále. „Jsou samozřejmě výjimky, a to jsou skalní příznivci, kteří se na pokladnu dostavili hned po jejím znovuotevření s dlouhými seznamy, na co chtějí vstupenky,“ dodává dramaturgyně Kašpara.

Záběr z inscenování Lettsovy hry Protokol v Divadle v Celetné

Záběr z inscenování Lettsovy hry Protokol v Divadle v Celetné

A jak se před prořídlým publikem hraje samotným hercům? „Ti jsou po dlouhé pauze natěšení, takže to zatím moc neřeší. Polemizovalo se o tom, jak příjemný či nepříjemný bude pohled do hlediště, kde budou sedět zarouškovaní diváci, ale nemám zatím negativní ohlasy,“ přiznává Bočková. „Myslím, že jsou všichni rádi, že se mohli vrátit do práce a hrát pro lidi. Potlesk po představení bývá o to silnější,“ souhlasí Kuneš.

Zástupci všech tří otevřených scén se však shodují, že současné podmínky lze vydržet jen krátkodobě, a doufají, že podzim nějaké opětovné utužení restrikcí nepřinese.

„Myslím, že dlouhodobější setrvání v takovéto situaci či návrat k uzavření by byl pro mnoho divadel již opravdu likvidační,“ upozorňuje Bočková. A to z finančního i personálního hlediska. „Většina spolupracovníků pracuje na živnost či dohody a není možné jim bránit v hledání jiné práce. Poté ale hrozí, že by po znovuotevření nebyl personál pro zajištění chodu divadla,“ vysvětluje. 

„To si ani představovat nechci. Všichni se upínáme k okamžiku, kdy to konečně skončí. Toužíme hrát doma v Ungeltu, ale ne pro 29 lidí, jak to diktují současná nařízení,“ uzavírá Hein.

  • Nejčtenější

Zemřel Ennio Morricone. Legendě italské filmové hudby bylo 91 let

Ve věku 91 let zemřel italský hudební skladatel Ennio Morricone. Svými melodiemi doprovodil Morricone více než 500...

Sexuální lovci dětí na internetu, teď bez cenzury. Ve filmu V síti 18+

Dokument V síti, který je s více než 410 tisíci diváků zatím nejúspěšnějším letošním filmem, má novou, tvrdší verzi. Od...

RECENZE: Eurovize k smíchu? Skvělý námět se nezdařilo dotáhnout do konce

Organizátoři Eurovize se v posledních letech snaží jinak tradiční pěvecké soutěži propůjčit novou a uvolněnější tvář....

RECENZE: Padesát tisíc lidí jde po vodě. Pravda, která má napětí i vtip

Možná nejnapínavější podívanou v současné nabídce kin přináší paradoxně dokument. Pod názvem Christo: Chůze po vodě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve 102 letech zemřel Earl Cameron, hrál v bondovce Thunderball i Počátku

Britský herec Earl Cameron, považovaný za jednu z prvních černošských hvězd stříbrného plátna, zemřel ve věku 102 let....

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Letní Letná Light. I odlehčená verze festivalu přiveze zahraniční akrobaty

S převážně českým programem, ale i se zahraničními hosty se letos uskuteční festival nového cirkusu a divadla Letní...

RECENZE: Stvořitel i fracek. Karel Dobrý fascinuje coby dospívající Kafka

Krátkou, ale velice výraznou miniaturu o životě a světě Franze Kafky situoval Divadelní spolek Jedl přímo do bytu, kde...

Robert Lepage poprvé u nás. V září ho do Plzně přiveze festival Divadlo

V září se u nás vůbec poprvé objeví kanadský divadelník Robert Lepage. Bude to v rámci plzeňského festivalu Divadlo,...

Totem nebude. Cirque du Soleil zrušil všechna letní vystoupení v Praze

Vzhledem k celosvětové situaci s pandemií koronaviru a opatřením s tím spojených byl Cirque du Soleil nucen zrušit...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.

Najdete na iDNES.cz