Suchý i Lébl. Zedníček i Havel. Seriál mapuje šedesát let Na Zábradlí

  16:57aktualizováno  16:57
Historii jedné malé, ale přitom velice významné pražské divadelní scény mapuje nový seriál nazvaný jednoduše Divadlo Na zábradlí. Sedmidílná série je v pondělí večer k vidění na ČT Art.

V Ptákovině, kterou nastudovali v pražském Divadle Na zábradlí v sezoně 1969/70, hrál mimo jiné Miloš Kopecký. | foto: Supraphon

„Bylo tam náměstíčko plné deště a dům, na kterém svítilo slovo divadlo. Ze zvyku jsem pohlédl vzhůru, zda nespatřím trojspřeží s pozdviženými kopyty, ale napršelo mi do očí, takže nevím.“ Poeticky začíná televizní dokumentární cyklus mapující historii legendárního pražského Divadla Na zábradlí, jež letos v prosinci slaví šedesát let od otevření.

Fotogalerie

Sedmidílná série, kterou natočila režisérka Adéla Sirotková ve spolupráci s Annou Freimannovou a mimo jiné i s divadelními kritičkami Janou Machalickou a Marií Reslovou, nese podtitul Od Ivana Vyskočila po Jana Mikuláška. „Dějiny Divadla Na zábradlí budeme vyprávět chronologicky, ale zaměříme se pouze na období, která patří k inspirativním a významným érám,“ vysvětlila dramaturgyně projektu Eva Langšádlová. 

Vedle Ladislava Fialky a jeho slavného pantomimického souboru formovali umělecký profil divadla během uplynulých šedesáti let třeba Jiří Suchý, Ivan Vyskočil, režiséři Jan Grossman, Evald Schorm či Petr Lébl, herci Jiří Bartoška, Karel Heřmánek, Pavel Zedníček, Jana Preissová a v nejnovější éře pak dramaturgyně Dora Viceníková a režisér Jan Mikulášek.

Doma u Václava a Olgy

Autorky pracovaly s archivními materiály. „Podařilo se nám dokonce získat u nás nikdy nezveřejněné záběry z roku 1965, kdy Norddeutscher Rundfunk natáčel v Praze dokument o Václavu Havlovi,“ upozorňuje Sirotková. Němečtí filmaři tehdy navštívili nejen zkoušku v divadle, ale také Václava Havla doma. „Tím nám udělali velkou radost, protože „nám natočili“ vtipnou mikrosituaci z denního života Václava Havla a jeho ženy Olgy Havlové,“ láká režisérka.

O historii divadla vždy vyprávějí osobnosti, které s ním byly v konkrétní etapě spjaty. V prvním díle tak promlouvali zakladatelé Jiří Suchý a Ivan Vyskočil, éru Jana Grossmana reprezentují Marie Málková či Jiří Krampol, čas Evalda Schorma Jana Preissová či Ladislav Mrkvička. Na Petra Lébla vzpomínají Magdalena Sidonová či Daniel Hrbek, současnost mimo jiné zastupují Jan Frič a Miloslav König.

Epizodu nazvanou Průkopníci absurdity věnující se nástupu Jana Grossmana odvysílá Česká televize v pondělí večer na kanálu ČT art. 


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

Ač je od Mrštíků, na Palmovce chystají především Krobotův Rok na vsi

Záběr z inscenace Roku na vsi v Divadle pod Palmovkou

Když se řekne Rok na vsi, většině se vybaví jména bratří Mrštíků. Román zachycující jeden rok ve vesnici Habrůvka se...

RECENZE: Jak zabít dobrého komika? Předvídatelným dějem a přestávkou

Záběr ze zkoušek kusu Jak zabít komika

Prázdné jeviště, zářivý nápis Show Must Go On, mikrofon. Pražské Divadlo Ungelt překvapilo uvedením hry Owena...

Budeme hrát, co je nám nejbližší. Suchý připomene české století písněmi

Jitka Molavcová a Jiří Suchý na zkouškách kusu Začalo do Vestpocketkou

ČSR a Tři králové. Pod tímto názvem připravilo na neděli pražské divadlo Semafor speciální komponovaný pořad. „Je to...

Najdete na iDNES.cz