MeToo po česku. Jiří Suchý v Semaforu míří na chlípníky i zlatokopky

  12:58aktualizováno  12:58
Nové představení Semaforu překvapivě pojmenované MeToo má premiéru v pátek. Jeho autor Jiří Suchý zde s humorem navléká světovou kauzu na české poměry a doufá, že se takový přístup k aktuálnímu trendu nikoho nedotkne. „Je to na obě strany,“ tvrdí.

Jiří Suchý | foto: archivJan ZátorskýMAFRA

Novinka pražského divadla Semafor skutečně navazuje na stejnojmenný světový trend skrytý pod hashtagem #MeToo. Právě jím se osobnosti veřejného života zaštiťují, když najdou kuráž oznámit případy sexuálního obtěžování, které musely během kariéry zakusit. 

„Název napovídá, že to bude o aktuálním problému, který hýbe světem. Jenže my ho uděláme v malých českých poměrech, kde se tři děvčata rozhodnou, že jedna z nich zkusí fíglem vyrazit ze zámožného operního pěvce nějaké peníze,“ popisuje děj Jiří Suchý a dodává, že novinka bude mít ještě další drobný protipříběh.

„Děláme si legraci z chlípných chlapů stejně jako ze všech slečen a paní, které se po letech rozpomenou a zkoušejí tu zkušenost zpeněžit,“ naznačuje divadelní legenda. Že by se takový přístup k aktuálnímu trendu někoho dotkl, se Suchý nebojí. „Já myslím, že ne. Je to na obě strany,“ uvažuje autor hudby i textů, který novinku opět režíruje a spolu s Jitkou Molavcovou v ní i vystupuje.

„Když je to opodstatněné a dotyčná si vzpomene hned a ne po deseti letech, tak si myslím, že je to v pořádku. Ale pak jsou křiklavé případy, ze kterých je vidět, že jde o peníze. Alespoň jsem nečetl, že by někdo žaloval někoho chudého. V našem případě je to tedy operní pěvec,“ dodává ještě k MeToo.

Diváky opět čeká hodně hudby, slovu muzikál se však Suchý vyhýbá. „Označil bych to spíš za hudební komedii. Za mých mladých let slovo muzikál nebylo. Všechno, co dělal Oldřich Nový, byly hudební komedie,“ říká. Novinkou posledních premiér Suchého divadla byl takzvaný Big Band Semafor, kde herci během představení zároveň koncertovali. „Tentokrát to bude osmičlenná skupina spíš do dixielandu,“ přibližuje žánr.

Fotogalerie

Sám Suchý v letošní sezoně naznačil, že se se svým divadlem pokusí vydat i jednou novou cestou. Semafor tak uvádí novinky, kterých se nestor a zakladatel scény osobně neúčastní.

Jednou z nich je nedávno představená inscenace Možná že jistě ale určitě snad. „Třeba to nevíte, ale nejsem mladý člověk. Za třináct let mi bude sto, tak si říkám, ať si lidé zvykají, že tam nebudu ve všem,“ vysvětluje tuto dramaturgickou linku Suchý. „Je to klopotné, protože lidé na to nechodí, ale ti, co přijdou, jsou velice spokojení,“ hlásí.

Sám Suchý dále na 6. ledna chystá premiéru ČSR a Tři králové. Příští rok na podzim pak hodlá oslavit šedesátiny divadla revue To nejlepší z nejhoršího, kde uvede nejlepší scénky z divadelních propadáků.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Další z rubriky

RECENZE: Playboy Galileo vrátil muzikálového diváka o patnáct let zpět

Janek Ledecký v titulní roli obnoveného muzikálu Galileo

Muzikál Galileo nabízí návrat do období vrcholné renesance. Ovšem nejen to, obnovená premiéra patnáct let starého díla...

Je libo specialitu Pralin? Malá inventura ochutná Berlín všemi smysly

Ukázka z představení Poledne, které Divadlo Continuo hraje ve Švestkovém dvoře...

Už sedmnáctý ročník zavedeného divadelního festivalu Malá inventura láká na hosty z Berlína. Vedle nové programové...

Aby to hudebníkům nebylo líto, vysadí je Cirk La Putyka na ostrov

Motiv plakátu představení Isole

Italské slovo isole označuje ostrovy, oázy, prostě něco existujícího samo o sobě. Právě toto slovo vetkl soubor Cirk La...

Najdete na iDNES.cz