Telč se připravuje na muzejní konferenci

Telč - Dějištěm akce evropského významu se od pátku stane Telč a Velká Lhota. Pět dní budou na Evropské konferenci protestantských muzeí rokovat historici z několika evropských zemí. "Jde o setkání přibližně šedesáti historiků, kteří působí v protestantských muzeích v celé Evropě," říká organizátor setkání Petr Melmuk.

"Tyto konference byly pořádány řadu let pouze ve Francii. V posledních letech se střídavě konají ve Francii a v dalších zemích. Zatím se konaly v Německu, Anglii, Itálii a Maďarsku," dodává.

Konference je rozdělena do několika pracovních bloků. V prvním z nich zazní série přednášek na téma Od Jana Husa k dnešku. "Protože poprvé zavítá konference do Česka, nemůže chybět téma z české historie," objasňuje přítomnost tohoto tématu Melmuk. Konference bude mít i další odborná témata: Muzeum a dějiny a Exil - exulanti a emigranti.

Všechna jednání proběhnou v přednáškovém sále Střední odborné školy v Telči. "Škola nám poskytne i technické zázemí k jednání a také využijeme její jídelnu, vysvětluje Melmuk. Významnou podporu konferenci poskytl i městský úřad a telčský zámek prostřednictvím svého ředitele Bohumila Norka.

Pro účastníky konference připravili organizátoři nejen "povinnou" prohlídku historického centra města a zámku, ale všichni budou mít možnost podívat se i do Slavonic nebo na zříceninu hradu Landštejna. Nedělní bohoslužby pak bude hostit evangelický areál ve Velké Lhotě u Dačic. Tam se uskuteční i odpolední koncert v kostele.

Na šestnáctý ročník konference se sjede množství zahraničních i domácích odborníků. Době od smrti Jana Husa až po Bílou Horu se bude věnovat přednáška profesora pražské Univerzity Karlovy Josefa Smolíka. Na něj pak naváže Eva Melmuková, která prosloví přednášku mapující historii do rozpadu Rakousko - Uherské monarchie. S moderní dobou seznámí účastníky Joel Pokorný a Vladimír Červený.

Neděle budou patřit bohoslužbám a pondělní konferenční blok se ponese v duch tématu Muzeum a dějiny. V jeho rámci se představí dvě muzea těsně spjatá s českou a moravskou protestantskou tradicí. O situaci Památníku bible kralické pohovoří kurátor Moravského zemského muzea v Brně Jiří Mitáček o Komenského muzeu v Přerově potom jeho ředitel František Hýbl.

"K tématu Exil - exulanti a emigranti se konference dostane v pondělí odpoledne," říká Melmuk. Edita Štěříková bude popisovat emigraci do Německa a o Jednotě bratrské pohovoří biskup Ochranovské Jednoty bratrské Theodor Gill. Komenskému se bude věnovat Jana Uhlířová, docentka Univerzity Karlovy a slovenské emigraci profesorka Viera Žbirková z Nitry. Karel Matějka a Daniel Heller se pak zaměří na křesťanské sbory a muzea V Polsku a na Ukrajině.

Hostem Evropské konference protestantských muzeí bude i profesor univerzity ve francouzském Grenoblu Pierre Bolle. Ten se bude věnovat problematice vztahu emigrace ze střední Evropy a francouzských protestantů. O současnoszti a perspektivách evangelické církve u nás pohovoří člen synodní rady této církve Joel Pokorný.

"Na závěr chceme účastníky ještě seznámit s hlavním městem," popisuje závěr významné akce Melmuk.