Místo muzea hodin bude expozice

Š t e r n b e r k - Sice s vizí, ale za to bez názvu je budoucí šternberská expozice hodin, která bude umístěna v rekonstruovaném Domě osvěty. Proti všeobecně užívánému názvu "muzeum hodin", který převládá v povědomí Šternberských ještě z dob, kdy byly hodiny vystaveny na hradě, se ohrazuje Vlastivědné muzeum v Olomouci. "Pojem muzeum je přesně vymezený. Takto označená instituce musí splňovat řadu náležitostí, mimo jiné například provádět sbrírkotvornou činnost," vysvětluje Světla Prokešová, mluvčí olomouckého muzea. Podle ní je v případě Šternberka dobré mluvit o "expozici" hodin.

Zatímco tedy název budovy, do níž by měli první návštěvníci vstoupit na obhlídku časových strojků již příští rok jasný není, co bude ve kterém poschodí třípodlažní budovy, už začíná být zjevné. "Nebudeme do budovy vstupovat nijak novátorsky," tvrdí architekt Petr Fabián, který má projekt na starosti. Dodal, že objekt by si měl ponechat svoji prostorovou dispozici.

"Vcházet se  bude stávajícím portálem. Novým prvkem bude vertikální propojení domu," popisuje své představy architekt. Expozici hodin by mělo patřit na šest set metrů čtverečných plochy. V prvním patře budou čekat na příchozí informace, potřebný servis a část sbírek. Těžiště expozice bude v druhém patře. "Ve  třetím podlaží, v podkroví, by měl vzniknout nový prostor, audovizuální sál pro 80 až 100 osob, také učebny, dílna," doplňuje Fabián.

Sbírky hodin by pak neměly tvořit pouze předměty z Vlastivědného muzea, ale i zápůjčky odjinud. Koncepce, která se připravuje počítá například s tím, že by se lidé mohli seznámit s historií věžních hodin, s počátkem přenosných hodin či například hodinářskou tradicí na Olomoucku.

Projektové práce by měly být dokončeny v polovině tohoto roku, hodiny by se pak měly nastěhovat v průběhu roku příštího. A název instituce? "Můžeme vyhlásit soutěž o tip na název. Pokud někoho napadne, rádi se s návrhem seznámíme," dodal architekt Fabián.