Milenci a vrazi vtrhnou do kin

  12:13aktualizováno  12:13
Dlouho zakazované ovoce se dočkalo sklizně. Pětatřicet let poté, co poprvé vyšel slavný román Vladimíra Párala Milenci a vrazi, představující pro komunistický režim politické i erotické tabu, vznikl jeho stejnojmenný filmový přepis.

Spisovatel, jenž seděl mezi prvními diváky, se vzdal práva film hodnotit. "Osobně jsem dojat, už jen když vidím kráčet Zlatu Adamovskou při hudbě Karla Svobody," přiznal Páral. "A vedle amerických kříženců popcornu s coca-colou je tohle pořádně propečený kus masa podávaný s vybraným vínem."

Poslední česká novinka letošního roku se představí 30. listopadu v Ústí nad Labem, 1. prosince má pražskou premiéru, den poté vstoupí do sítě multiplexů Palace Cinemas a od 9. prosince obsadí i další kina; celkem jich bude pětadvacet.

Zároveň vychází i knižní předloha - už počtvrté. "Předposlední vydání Milenců a vrahů bylo po dvacet let zakázáno," zavzpomínal autor. Román s dráždivým podtitulem Magazín ukájení kolem roku 2000 (původně před rokem 2000) už vyprodal čtyři tisíce výtisků, Knižní klub rychle dotiskl další tisíce kusů.

Dá se více než čtyřsetstránková legenda vůbec přenést na plátno? Spoluautor scénáře Petr Poledňák tvrdí, že to už po listopadu 1989 dokázala dramatizace knihy v ústeckém Činoherním studiu.

Také režisér Viktor Polesný věří, že to možné je, pokud se film drží hlavně ducha a atmosféry příběhu. A ten vypráví o vášnivé válce dvou světů pod jednou střechou, o nové krvi "červených", kteří v touze po rozkoši a moci útočí na blahobyt už unavených "modrých", zaujmou jejich místa, načež upadnou do stejného stereotypu a stanou se oběťmi další dychtivé generace "červených".

Začarovaný kruh osudových lásek film v závěru "protáhl" z původních 60. let až k roku 1989. Proč? "Protože ta zničující spirála, kde se červení a modří navzájem dobývají a ničí, ve mně vyvolala potřebu katarze. Chtěl jsem tu smršť zastavit, proto se po letech navrací jeden z hrdinů coby vykupitel svých minulých vin," naznačil Polesný. "Nerad totiž odcházím z kina v hluboké depresi," dodal.

Zlata Adamovská, která má jednu z hlavních rolí, s ním nesouhlasí: "Deprese je možná až příliš silné slovo, ale hlavně ta spirála se zastavit nedá. Vždycky budou lidé popouštět uzdu svým vášním a třeba jen obrazně si kvůli nim vrážet nože do zad," míní. Její herecký partner Jiří Langmajer knihu záměrně nečetl: "Vkládal bych do role své představy, takhle jsem se mohl odevzdat do vůle režiséra. Teprve až uvidím film, sáhnu rád po knize."

Ve filmu hrají i Kristina Kloubková, Jakub Prachař, Veronika Žilková či Ondřej Vetchý. Premiéru kromě knihy provází také soundtrack.

Autoři: ,

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz